Rosną ich koszty życia, ale też rehabilitacji. Niepełnosprawni walczą o podwyżkę renty socjalnej

13.11.2022 | Rosną ich koszty życia, ale też rehabilitacji. Niepełnosprawni walczą o podwyżkę renty socjalnej
13.11.2022 | Rosną ich koszty życia, ale też rehabilitacji. Niepełnosprawni walczą o podwyżkę renty socjalnej
Jacek Tacik | Fakty TVN
13.11.2022 | Rosną ich koszty życia, ale też rehabilitacji. Niepełnosprawni walczą o podwyżkę renty socjalnejJacek Tacik | Fakty TVN

Osoby z niepełnosprawnościami walczą o podniesienie renty socjalnej. Inflacja mocno obniżyła jej siłę nabywczą. Chodzi o jej wyrównanie z najniższą płacą krajową - to 3500 złotych brutto od przyszłego roku. - Ci, którzy nie mogą pracować z powodu swojej głębokiej niepełnosprawności, tak naprawdę nie mają za co żyć - podkreśla Marek Plura, senator Platformy Obywatelskiej.

Andrzej Sucholewski cierpi na mózgowe porażenie dziecięce. Nie może pracować, więc jest zdany na łaskę i niełaskę polskiego rządu.

- Godzina rehabilitacji kosztuje już niemal 200 złotych, a przecież chcielibyśmy się usamodzielniać, też chcielibyśmy mieć rodziny - informuje Andrzej Sucholewski. Gdyby nie jego rodzina - jak sam mówi - skończyłby pod mostem.

- Ja bym chciała, żeby pan Kaczyński wziął mojego syna na jeden dzień i zobaczył, jak wygląda opieka, jak wygląda jego życie, bo on nie ma styczności z osobą niepełnosprawną - mówi Teresa Sucholewska, matka Andrzeja Sucholewskiego.

Prezes PiS, jeżdżąc po kraju, ma styczność tylko ze swoimi sympatykami, dlatego w salach rozlegają się oklaski za każdym razem, gdy mówi o pomocy dla osób z niepełnosprawnościami.

- Trzeba pomóc tym, którym jest najgorzej. Tym, którzy jakoś przez życie zostali poszkodowani, i my naprawdę pomagamy - podkreślał Jarosław Kaczyński w Bielsku-Białej.

- Dziś nakłady na wsparcie osób niepełnosprawnych to jest ponad 37 miliardów złotych - wskazuje Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

- Nominalnie te nakłady są wyższe. Natomiast jest pytanie, czy z tych nakładów można w sposób tak skuteczny jak kiedyś zabezpieczyć potrzeby osób z niepełnosprawnościami - zwraca uwagę Jan Filip Libicki, senator Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Podwyżka renty socjalnej

W całym kraju trwa zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem podniesienia renty socjalnej. Chodzi o jej wyrównanie z najniższą płacą krajową - to 3500 złotych brutto od przyszłego roku.

- Ci, którzy nie mogą pracować z powodu swojej głębokiej niepełnosprawności, tak naprawdę nie mają za co żyć - podkreśla Marek Plura, senator Platformy Obywatelskiej.

Prawo i Sprawiedliwość - po proteście opiekunów i osób z niepełnosprawnościami w Sejmie w 2018 roku, który trwał 40 dni, i po geście posłanki PiS Bernardetty Krynickiej, która nie reagowała na prośby o rozmowę z protestującymi - stworzyło Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, finansowany z podatków płaconych przez najbogatszych, który później zamieniło na Fundusz Solidarnościowy, poszerzając grupę odbiorców.

- Ogromna część funduszy została przez ten rząd w bezczelny sposób zabrana, ukradziona - mówi Iwona Hartwich, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

- Mam nadzieję, że jeśli chodzi o rentę socjalną dla osób wymagających stałej opieki, to uda się to załatwić pod naszą presją jeszcze podczas tej kadencji - powiedział na spotkaniu z wyborcami lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Na to liczy też Andrzej Sucholewski.

Autor: Jacek Tacik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS