Rosną ich koszty życia, ale też rehabilitacji. Niepełnosprawni walczą o podwyżkę renty socjalnej

13.11.2022 | Rosną ich koszty życia, ale też rehabilitacji. Niepełnosprawni walczą o podwyżkę renty socjalnej
13.11.2022 | Rosną ich koszty życia, ale też rehabilitacji. Niepełnosprawni walczą o podwyżkę renty socjalnej
Jacek Tacik | Fakty TVN
13.11.2022 | Rosną ich koszty życia, ale też rehabilitacji. Niepełnosprawni walczą o podwyżkę renty socjalnejJacek Tacik | Fakty TVN

Osoby z niepełnosprawnościami walczą o podniesienie renty socjalnej. Inflacja mocno obniżyła jej siłę nabywczą. Chodzi o jej wyrównanie z najniższą płacą krajową - to 3500 złotych brutto od przyszłego roku. - Ci, którzy nie mogą pracować z powodu swojej głębokiej niepełnosprawności, tak naprawdę nie mają za co żyć - podkreśla Marek Plura, senator Platformy Obywatelskiej.

Andrzej Sucholewski cierpi na mózgowe porażenie dziecięce. Nie może pracować, więc jest zdany na łaskę i niełaskę polskiego rządu.

- Godzina rehabilitacji kosztuje już niemal 200 złotych, a przecież chcielibyśmy się usamodzielniać, też chcielibyśmy mieć rodziny - informuje Andrzej Sucholewski. Gdyby nie jego rodzina - jak sam mówi - skończyłby pod mostem.

- Ja bym chciała, żeby pan Kaczyński wziął mojego syna na jeden dzień i zobaczył, jak wygląda opieka, jak wygląda jego życie, bo on nie ma styczności z osobą niepełnosprawną - mówi Teresa Sucholewska, matka Andrzeja Sucholewskiego.

Prezes PiS, jeżdżąc po kraju, ma styczność tylko ze swoimi sympatykami, dlatego w salach rozlegają się oklaski za każdym razem, gdy mówi o pomocy dla osób z niepełnosprawnościami.

- Trzeba pomóc tym, którym jest najgorzej. Tym, którzy jakoś przez życie zostali poszkodowani, i my naprawdę pomagamy - podkreślał Jarosław Kaczyński w Bielsku-Białej.

- Dziś nakłady na wsparcie osób niepełnosprawnych to jest ponad 37 miliardów złotych - wskazuje Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

- Nominalnie te nakłady są wyższe. Natomiast jest pytanie, czy z tych nakładów można w sposób tak skuteczny jak kiedyś zabezpieczyć potrzeby osób z niepełnosprawnościami - zwraca uwagę Jan Filip Libicki, senator Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Podwyżka renty socjalnej

W całym kraju trwa zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem podniesienia renty socjalnej. Chodzi o jej wyrównanie z najniższą płacą krajową - to 3500 złotych brutto od przyszłego roku.

- Ci, którzy nie mogą pracować z powodu swojej głębokiej niepełnosprawności, tak naprawdę nie mają za co żyć - podkreśla Marek Plura, senator Platformy Obywatelskiej.

Prawo i Sprawiedliwość - po proteście opiekunów i osób z niepełnosprawnościami w Sejmie w 2018 roku, który trwał 40 dni, i po geście posłanki PiS Bernardetty Krynickiej, która nie reagowała na prośby o rozmowę z protestującymi - stworzyło Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, finansowany z podatków płaconych przez najbogatszych, który później zamieniło na Fundusz Solidarnościowy, poszerzając grupę odbiorców.

- Ogromna część funduszy została przez ten rząd w bezczelny sposób zabrana, ukradziona - mówi Iwona Hartwich, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

- Mam nadzieję, że jeśli chodzi o rentę socjalną dla osób wymagających stałej opieki, to uda się to załatwić pod naszą presją jeszcze podczas tej kadencji - powiedział na spotkaniu z wyborcami lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Na to liczy też Andrzej Sucholewski.

Autor: Jacek Tacik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24