Za Stalina zsyłano ich na Syberię, teraz zostali ekstremistami. Mimo że nie biorą broni w dłonie


Świadkowie Jehowy w Rosji przestają istnieć. Przynajmniej oficjalnie. Sąd Najwyższy uznaje ich za organizację ekstremistyczną i stawia w jednym szeregu z nazistami i terrorystami. Sami Świadkowie Jehowy zapowiadają, że pójdą do Strasburga.

Według rosyjskich władz Swiadkowie Jehowy to ekstremiści, którzy mają siać nienawiść i stanowić zagrożenie dla rosyjskiego społeczeństwa i państwa. Świadkowie Jehowy, którzy powtarzają, że kochać trzeba nawet wroga. - Byłam w szoku, bo pojęcia ekstremizm i Świadkowie Jehowy to dwa przeciwieństwa. Jesteśmy absolutnie pokojowo nastawionymi ludźmi - mówi Anni Chaczatrian, członek wspólnoty. W Rosji jest ich 175 tysięcy, należą do prawie 400 zborów. Decyzją Sądu Najwyższego zostali uznani za tak groźnych, jak skrajni naziści czy terroryści, chociaż wyznawcom nie wolno służyć w wojsku i nie mogą brać broni do ręki. Problem będą mieli także Polacy działający w moskiewskim zgromadzeniu.

Jeśli werdykt się uprawomocni, cały majątek organizacji zostanie skonfiskowany, a za działalność będzie grozić nawet długoletnie więzienie. Nawet literatura zostanie uznana za ekstremistyczną.

"Wygodny cel"

- Nie można zabronić wiary w Boga, nie można zakazać wyznania. Mimo zakazu będziemy nadal szerzyć naszą wiarę - mówi wiceprzewodniczący komitetu Świadków Jehowy w Rosji Jarosław Siwulskij. Oficjalnie zostali oskarżeni o to, że są totalitarną sektą. Ale prawdziwych powodów można się tylko domyślać.

Kwatera główna Świadków znajduje się w Stanach Zjednoczonych, co w dzisiejszej Rosji jest niezwykle podejrzane. Wrogo nastawiona do nich jest też cerkiew prawosławna, a przecież w Rosji prawosławie stało się niemal państwową religią. W ostatnich latach policja i służby specjalne coraz częściej uprzykrzały życie Świadkom Jehowy - Świadkowie Jehowy są bardzo wygodnym celem. Z jednej strony są bardzo niepopularni w różnych warstwach społeczeństwa, a z drugiej strony są zupełnie apolityczni, więc nie ma obawy, że gdy się ich zabroni, będą manifestować - mówi Aleksander Wierchowskij, obrońca praw człowieka i dyrektor Centrum Informacyjnego i Analitycznego "SOVA”.

Jak za Stalina

Obrońcy praw człowieka i sami świadkowie Jehowy są przekonani, że orzeczenie rosyjskiego sądu to znak, iż Rosja wraca do czasów radzieckich, kiedy to właśnie ten związek wyznaniowy był najbardziej prześladowany. A niektórzy twierdzą, że znów zaczynają się wielkie represje.

W czasach stalinowskich świadków Jehowy wysyłano do łagrów, bo szerzyli swoją wiarę mimo zakazów. Później trafiali do więzień, bo odmawiali służby wojskowej. - To w pewnym sensie powrót do tego co było kiedyś, bo świadkowie Jehowy byli już ofiarami represji politycznych. Moja rodzina została przez Stalina zesłana w 1951 roku z Zachodniej Ukrainy na Syberię podobnie jak pięć tysięcy innych rodzin - mówi Jarosław Siwulskij, wiceprzewodniczący komitetu Świadków Jehowy w Rosji. Powtarzają, że nie dali się złamać Związkowi Radzieckiemu, nie ugną się także teraz. I zapowiadają, że pójdą do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Może to wystraszy Kreml.

Autor: Andrzej Zaucha / Źródło: Fakty

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS