Fakty - oglądaj online

  • Foto: Wojciech Olkuśnik / PAP | Video: Maciej Knapik / Fakty TVN
  • Uratowali Romana Polańskiego. Teraz zostali pośmiertnie odznaczeni
  • "Trzeba wiedzieć, kiedy ze sceny zejść niepokonanym". Formacja Perfect żegna się z fanami
Zatrzymany

"Oddycha, ale jest nieprzytomny". Roman Giertych zasłabł podczas przeszukania domu

Mecenas Roman Giertych, niegdyś wicepremier i minister edukacji narodowej, został w czwartek zatrzymany przez CBA. Powodem ma być działanie na szkodę jednej ze spółek giełdowych. Podczas przeszukania jego domu Roman Giertych zasłabł i trafił do szpitala. Jego córka przekazała wcześniej, że zdaniem jej ojca zarzuty wobec niego są absurdalne i polityczne. - Ma nadzieję, że to bezprawie wobec niego i wobec całej naszej rodziny spowoduje, że skończą się rządy Prawa i Sprawiedliwości - oświadczyła Maria Giertych.

Po godzinie 18 w czwartek Roman Giertych zemdlał w trakcie przeszukania CBA w jego domu. Jego córka, Maria Giertych, powiedziała dziennikarzom, że jest nieprzytomny. Karetka odwiozła go do szpitala. CBA kilka godzin wcześniej weszło do jego domu i do kancelarii adwokackiej.

Komisja Europejska przygotowała raport o praworządności. "Jest druzgocący"

Zaledwie trzy dni po liście 50 ambasadorów, którzy przeciwstawili się dyskryminacji osób LGBT w...

Pracownicy kancelarii adwokackiej nie chcieli udzielać żadnych informacji. Funkcjonariusze pojawili się w kancelarii około godziny 14, a sam Roman Giertych został zatrzymany przed warszawskim sądem, gdzie był służbowo. Potem przewieziono go do jego domu pod Warszawą, gdzie też trwały przeszukania.

- Tata mówi, że są te zarzuty absurdalne, polityczne, wymierzone w jego działalność antyrządową i ma nadzieję, że to bezprawie wobec niego i wobec całej naszej rodziny spowoduje, że skończą się rządy Prawa i Sprawiedliwości - oświadczyła Maria Giertych.

Zarzuty wyprowadzania pieniędzy ze spółki

Zatrzymany został także znany biznesmen Ryszard K., a zarzuty to artykuł 296 Kodeksu karnego, czyli wyrządzenie szkody w obrocie gospodarczym. Kara za tego rodzaju czyn to od trzech miesięcy do nawet dziesięciu lat.

- Podejrzani brali udział w procederze wyprowadzania środków ze spółki giełdowej, przywłaszczania tychże środków, a także prania pieniędzy - poinformował Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Chodzi o minimum 90 milionów złotych, jak twierdzi CBA. Sprawa dotyczy lat 2010-2014, czyli sprzed sześciu lat.

- Nie ma przypadków, zwłaszcza jeśli chodzi o działania Centralnego Biura Antykorupcyjnego w państwie PiS. (...) Osiem tysięcy zachorowań, z drugiej strony sprawa aresztowa, którą prowadzi pan mecenas Giertych - skomentował poseł PO Cezary Tomczyk.

Sam Roman Giertych zasugerował na Twitterze, że jego zatrzymanie ma przykryć "katastrofę epidemiczną rządu PiS".

- Ten pokaz siły, brutalnej, chamskiej siły, którego dzisiaj doświadczamy, jest dowodem tego, że oni słabną - uznał Michał Kamiński, poseł klubu parlamentarnego Koalicji Polskiej.

CBA w szpitalu, w którym pracował Tomasz Grodzki

Agenci CBA weszli do Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie,...

Najmniej chętni do komentarzy w tej sprawie byli w czwartek politycy PiS.

Adwokaci komentują zatrzymanie adwokata

W czynności włączyła się Okręgowa Rada Adwokacka - Roman Giertych prowadził sprawy objęte tajemnicą adwokacką, stąd przeszukania w jego domu i w kancelarii budzą wątpliwości.

- Mogę jedynie zadać retoryczne pytanie: dlaczego nie doszło tutaj do zaproszenia pana mecenasa listownie, wezwanie go telefoniczne - powiedział Mikołaj Pietrzak, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.

W piątek Roman Giertych miał pojawić się na rozprawie aresztowej znanego biznesmana Leszka Czarneckiego. Jego klient miał działać na szkodę IdeaBanku. Nie będzie go tam. Nie będzie też drugiego obrońcy - Jacka Dubois, który jest na kwarantannie. Sam Leszek Czarnecki jest poza krajem. Prokuratura zajęła znaczny majątek biznesmena,

- Mamy do czynienia z próbą pozbawienia prawa do obrony człowieka, który jest solą w oku obecnej władzy - ocenił Jacek Dubois.

Roman Giertych prowadził też sprawę tak zwanych dwóch wież i spółki Srebrna. Reprezentował austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera, z którym negocjacje co do inwestycji prowadził - i został przy tym nagrany - prezes PiS Jarosław Kaczyński. Prokuratura nie podjęła wtedy dochodzenia.

Agenci CBA - jak się zdaje - działali w czwartek w pośpiechu, bo pomylili drzwi, chcąc wejść do kancelarii adwokackiej Romana Giertycha.

Mecenasowi zostaną postawione zarzuty, po przewiezieniu do poznańskiej prokuratury.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix