Fakty - oglądaj online

Zatrzymany

"Oddycha, ale jest nieprzytomny". Roman Giertych zasłabł podczas przeszukania domu

Mecenas Roman Giertych, niegdyś wicepremier i minister edukacji narodowej, został w czwartek zatrzymany przez CBA. Powodem ma być działanie na szkodę jednej ze spółek giełdowych. Podczas przeszukania jego domu Roman Giertych zasłabł i trafił do szpitala. Jego córka przekazała wcześniej, że zdaniem jej ojca zarzuty wobec niego są absurdalne i polityczne. - Ma nadzieję, że to bezprawie wobec niego i wobec całej naszej rodziny spowoduje, że skończą się rządy Prawa i Sprawiedliwości - oświadczyła Maria Giertych.

Po godzinie 18 w czwartek Roman Giertych zemdlał w trakcie przeszukania CBA w jego domu. Jego córka, Maria Giertych, powiedziała dziennikarzom, że jest nieprzytomny. Karetka odwiozła go do szpitala. CBA kilka godzin wcześniej weszło do jego domu i do kancelarii adwokackiej.

Komisja Europejska przygotowała raport o praworządności. "Jest druzgocący"

Zaledwie trzy dni po liście 50 ambasadorów, którzy przeciwstawili się dyskryminacji osób LGBT w...

Pracownicy kancelarii adwokackiej nie chcieli udzielać żadnych informacji. Funkcjonariusze pojawili się w kancelarii około godziny 14, a sam Roman Giertych został zatrzymany przed warszawskim sądem, gdzie był służbowo. Potem przewieziono go do jego domu pod Warszawą, gdzie też trwały przeszukania.

- Tata mówi, że są te zarzuty absurdalne, polityczne, wymierzone w jego działalność antyrządową i ma nadzieję, że to bezprawie wobec niego i wobec całej naszej rodziny spowoduje, że skończą się rządy Prawa i Sprawiedliwości - oświadczyła Maria Giertych.

Zarzuty wyprowadzania pieniędzy ze spółki

Zatrzymany został także znany biznesmen Ryszard K., a zarzuty to artykuł 296 Kodeksu karnego, czyli wyrządzenie szkody w obrocie gospodarczym. Kara za tego rodzaju czyn to od trzech miesięcy do nawet dziesięciu lat.

- Podejrzani brali udział w procederze wyprowadzania środków ze spółki giełdowej, przywłaszczania tychże środków, a także prania pieniędzy - poinformował Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Chodzi o minimum 90 milionów złotych, jak twierdzi CBA. Sprawa dotyczy lat 2010-2014, czyli sprzed sześciu lat.

- Nie ma przypadków, zwłaszcza jeśli chodzi o działania Centralnego Biura Antykorupcyjnego w państwie PiS. (...) Osiem tysięcy zachorowań, z drugiej strony sprawa aresztowa, którą prowadzi pan mecenas Giertych - skomentował poseł PO Cezary Tomczyk.

Sam Roman Giertych zasugerował na Twitterze, że jego zatrzymanie ma przykryć "katastrofę epidemiczną rządu PiS".

- Ten pokaz siły, brutalnej, chamskiej siły, którego dzisiaj doświadczamy, jest dowodem tego, że oni słabną - uznał Michał Kamiński, poseł klubu parlamentarnego Koalicji Polskiej.

CBA w szpitalu, w którym pracował Tomasz Grodzki

Agenci CBA weszli do Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie,...

Najmniej chętni do komentarzy w tej sprawie byli w czwartek politycy PiS.

Adwokaci komentują zatrzymanie adwokata

W czynności włączyła się Okręgowa Rada Adwokacka - Roman Giertych prowadził sprawy objęte tajemnicą adwokacką, stąd przeszukania w jego domu i w kancelarii budzą wątpliwości.

- Mogę jedynie zadać retoryczne pytanie: dlaczego nie doszło tutaj do zaproszenia pana mecenasa listownie, wezwanie go telefoniczne - powiedział Mikołaj Pietrzak, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.

W piątek Roman Giertych miał pojawić się na rozprawie aresztowej znanego biznesmana Leszka Czarneckiego. Jego klient miał działać na szkodę IdeaBanku. Nie będzie go tam. Nie będzie też drugiego obrońcy - Jacka Dubois, który jest na kwarantannie. Sam Leszek Czarnecki jest poza krajem. Prokuratura zajęła znaczny majątek biznesmena,

- Mamy do czynienia z próbą pozbawienia prawa do obrony człowieka, który jest solą w oku obecnej władzy - ocenił Jacek Dubois.

Roman Giertych prowadził też sprawę tak zwanych dwóch wież i spółki Srebrna. Reprezentował austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera, z którym negocjacje co do inwestycji prowadził - i został przy tym nagrany - prezes PiS Jarosław Kaczyński. Prokuratura nie podjęła wtedy dochodzenia.

Agenci CBA - jak się zdaje - działali w czwartek w pośpiechu, bo pomylili drzwi, chcąc wejść do kancelarii adwokackiej Romana Giertycha.

Mecenasowi zostaną postawione zarzuty, po przewiezieniu do poznańskiej prokuratury.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 28 października

  Fakty z 28 października

  Środa to kolejny dzień protestów, które wybuchły po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Manifestacje odbywają się w niemal całej Polsce. W programie powiemy również kolejnym dniu walki z epidemią COVID-19, o proteście rolników, a także o problemach z personelem medycznym. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

  czytaj więcej »
 • "Nie liczyłam, że będzie nas aż tyle". Nie ustają protesty po orzeczeniu w sprawie aborcji

  "Nie liczyłam, że będzie nas aż tyle". Nie ustają protesty po orzeczeniu w sprawie aborcji

  Środa to siódmy dzień protestów przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł o niekonstytucyjności przepisów dotyczących aborcji w przypadku prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. W Warszawie protestujący najpierw zebrali się przed siedzibą Ordo Iuris, a później dotarli przed Sejm. Manifestacje odbyły się nie tylko w wielkich miastach, ale też w tych mniejszych.

  czytaj więcej »
 • Kinga Duda zabrała głos w sprawie orzeczenia Trybunały Konstytucyjnego

  Kinga Duda zabrała głos w sprawie orzeczenia Trybunały Konstytucyjnego

  Kinga Duda zabrała głos w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji. Córka prezydenta w opublikowanym w mediach społecznościowych oświadczeniu podkreśliła, że dotychczas istniejące rozwiązanie dawało możliwość wyboru. "Wybór, a nie przymus. Kobieta mogła, ale nie musiała z tego prawa korzystać" - dodała. Podobne nastroje panują wśród społeczeństwa. Według najnowszego sondażu 73 procent ankietowanych nie popiera decyzji Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej.

  czytaj więcej »
 • "Moja praca staje się bezzasadna". Lekarze popierają protesty kobiet

  "Moja praca staje się bezzasadna". Lekarze popierają protesty kobiet

  Jeśli decyzja Trybunału Konstytucyjnego stanie się obowiązującym prawem, to dla pacjentek, u których stwierdzono nieuleczalną, śmiertelną wadę płodu, będzie to oznaczało miesiące męczarni, a my będziemy się temu tylko przypatrywać - mówią lekarze, którzy przyłączyli się w środę do protestu przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej.

  czytaj więcej »
 • Wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry odrzucony

  Wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry odrzucony

  To akt oskarżenia nie tylko wobec ministra sprawiedliwości, ale wobec całego rządu PiS - tak przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka uzasadniał wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry. W głosowaniu, które odbyło się we wtorek w Sejmie, za dymisją ministra było 217 posłów, przeciw - 232.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na czwartek 29 października

  Prognoza pogody na czwartek 29 października

  W czwartek zachmurzenie będzie umiarkowane, wzrastające do dużego z przemieszczającymi się od zachodu w głąb kraju opadami deszczu. Jedynie na krańcach wschodnich kraju bez opadów. Temperatura maksymalna wyniesie od 11 stopni Celsjusz na Pomorzu, 13 stopni Celsjusza w centrum kraju do 15 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr zachodni i południowo-zachodni będzie słaby i umiarkowany, okresami dość silny.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 27 października

  Fakty z 27 października

  Burza na ulicach, burza w Sejmie. Otoczony prezes PiS, przywołana Straż Marszałkowska. Kiedy słychać o prawach kobiet, posłanki PiS widzą zdziczenie, a wicemarszałek widzi symbole SS. W programie powiemy również o rządowej pomocy dla przedsiębiorców, wyroku w sprawie zabójstwa generała Papały i zatrzymaniu byłego menedżera Roberta Lewandowskiego. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

  czytaj więcej »
tvnpix