"Bez darczyńców nic nie możemy zrobić dla naszych dzieci"

"Bez darczyńców nic nie możemy zrobić dla naszych dzieci"
"Bez darczyńców nic nie możemy zrobić dla naszych dzieci"
Fakty TVN
"Bez darczyńców nic nie możemy zrobić dla naszych dzieci"Fakty TVN

W wyniku orzeczenia Trybunał Konstytucyjnego w Polsce nielegalna jest aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu. Politycy Zjednoczonej Prawicy przekonują, że decyzja TK zwiększa ochronę życia w Polsce. Warto więc zapytać, jak państwo wspiera rodziny zmagające się z niepełnosprawnością dzieci? - Systemowa pomoc jest żadna – odpowiadają rodzice.

By Janek w ogóle mógł wziąć oddech, jego rodzice kilkadziesiąt razy dziennie muszą oczyszczać mu płuca. Oprócz Janka jest jeszcze Ewa i Franciszek – oboje też niepełnosprawni. Ich rodzice o życiu z niepełnosprawnymi dziećmi wiedzą więcej niż ktokolwiek.

Jak przyznaje ojciec dzieci pan Tomasz Oczkowski – "systemowa pomoc jest żadna". Dokładnie 1971 złotych – na tyle od państwa może liczyć rodzić opiekujący się ciężko chorym dzieckiem.

- Na nic nie wystarczają (pieniądze – przyp. red). Wystarczają na kilka dni życia w miesiącu – mówi pani Agnieszka Oczkowska.

Skąpy zasiłek jest przyznawany tylko pod warunkiem, że opiekun nie ma żadnego przychodu.

- Jasiek by nie miał ani respiratora, Franek nie miałby pompy, nie starczyłoby z tej pomocy na jego pampersy, na rehabilitację już na pewno nie – wylicza pan Tomasz Oczkowski.

Tego wszystkiego często by nie było, gdyby nie pomoc obcych ludzi.

Ogromne wydatki

- Żyjemy w państwie, gdzie dużo się rzeczy obiecuje, a tak naprawdę nic nie jest robione, a bez osób trzecich, darczyńców, nic nie możemy zrobić dla naszych dzieci – uważa Aleksandra Marczak, mama Wojtka.

Wojtek ma rzadką wadę genetyczną. Nie ma z nim kontaktu i potrzebuje całodobowej opieki, codziennej rehabilitacji oraz karmienia strzykawką przez brzuch.

- Wózek Wojtka kosztował, jak skończył osiem miesięcy, 18 tysięcy złotych – mówi pani Aleksandra i dodaje, że wydatek ten był konieczny, bo Wojtek nie może leżeć w zwykłym wózku. Musi być wypionowany.

Dodatkowo Wojtek potrzebuje specjalnego łóżka, fotelika i wielu innych sprzętów.

"Niech najpierw spojrzą na nas"

W przypadku 34-letniej Patrycji niezbędne są specjalistyczne leki.

- To jest tak, że żeby nie umrzeć całkowicie z głodu, nie opłacam już w tej chwili prądu, gazu. Bo mnie na to nie stać – mówi Aleksandra Chromik.

- Gdybym była samotną matką w dniu śmierci Wojtka, następnego dnia musiałabym pójść do pracy. Zostałabym bez środków do życia. Nie mogłabym zapłacić ani rachunków, ani kredytów. Nic. Po prostu nie miałabym pieniędzy – tłumaczy Aleksandra Marczak. Jak dodaje, w przypadku śmierci niepełnosprawnego dziecka "nie ma czasu na żałobę".

Wszyscy rozmówcy "Faktów" TVN zgodnie twierdzą, że państwo o ich dzieciach zapomniało.

- Niech najpierw rząd stworzy taki system wsparcia, żeby matki się nie bały rodzić niepełnosprawnych dzieci. Niech najpierw swoje wyimaginowane sumienia otworzą i spojrzą na nas. Na tych, którzy żyją – apeluje Aleksandra Chromik.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN/instagram.com/maly_wojownik_wojtus

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS