Fakty - oglądaj online

Początek wolności

Rocznica 4 czerwca bez oficjalnych uroczystości. "Pamięć historyczna jest krótka"

To było zwycięstwo "Solidarności" i porażka PZPR. 4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze od kilkudziesięciu lat w Polsce częściowo wolne wybory. Warto pamiętać, dzięki komu komunistyczne reżimy upadły w całym regionie.

Marszałek Senatu na początku nie miał ochoty mówić o rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku. To może dziwić, ponieważ wtedy - w przypadku Senatu - wybory były całkowicie wolne i wygrane przez antykomunistyczną opozycję. A senatorem - z poparciem Lecha Wałęsy - został Jarosław Kaczyński. Po chwili marszałek jednak się zreflektował.

- Do Senatu wybory były wolne, demokratyczne. Pamiętam ten czas - mówił Stanisław Karczewski. Ale w parlamencie rządzący PiS, żadnych uroczystości nie zorganizował.

- To nie oni (politycy PiS - przyp. red.) byli głównymi bohaterami tego dnia. A skoro nie byli najważniejsi, to po co o tym pamiętać? - ocenia Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu.

Nie ma też uroczystości rządowych, bo premier mówi, że widzi pewne zalety tamtego kompromisu, ale i wady. - Uważałem, że tamte ćwierć wolne wybory to za mało, że trzeba iść za ciosem - tłumaczy premier Morawiecki.

25 lat wolności. 25. rocznica wyborów z 4 czerwca 1989 roku

4 czerwca przypada 25. rocznica wyborów parlamentarnych z 1989 roku – częściowo wolnych, ale zakończonych zwycięstwem Solidarności. Konsekwencją tych wyborów był upadek rządów komunistycznych w Polsce. Z tej okazji w całej Polsce odbywają się...

"To jest nasz wielki sukces"

Uroczystości zorganizowano za to we Wrocławiu. Syn Zbigniewa Brzezińskiego otwierał tam ulicę imienia swojego ojca. Ci co umniejszają rolę 4 czerwca szkodzą wizerunkowi Polski - mówili uczestnicy obchodów. - Oni przyczyniają się do tego mitu, że zmiany zaczęły się przy Murze Berlińskim, a nie wcześniej - ocenił Leszek Balcerowicz, były minister finansów.

W Krakowie odbyło się odsłonienie pomnika pułkownika Kuklińskiego. Tu też można było usłyszeć, że zarówno obrady Okrągłego Stołu - czyli negocjacje opozycji antykomunistycznej z PZPR-em - i częściowo wolne wybory, to niezwykły, bezkrwawy przełom. - Jedna szyba nie została nawet wybita - ocenia Henryk Pach ze Stowarzyszenia imienia pułkownika Ryszarda Kuklińskiego.

Premier na odpuście, prezydent na pikniku. Jak władza świętuje rocznicę wyborów 4 czerwca

IPN nie świętuje, bo rocznica nie jest okrągła. Prezydent Duda wolał "Spotkanie z Błogosławionym" w klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów, a premier Szydło odpust w Skoczowie. To nie znaczy, że nie było obchodów rocznicy wyborów 4 czerwca 1989...

"Pamięć historyczna jest krótka"

Ale młode pokolenie polityków z klubu poselskiego PiS odrzuca taki argument. - Czwarty czerwca to moment, w którym komuna spadła na cztery łapy - mówi Anna Siarkowska. - To nie jest moment, który chciałabym świętować - dodaje.

- Pamięć historyczna jest krótka. Większość młodych ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważna to była data - odpowiada na takie słowa Jan Lityński, opozycjonista z czasów PRL i były doradca Bronisława Komorowskiego.

Listy do Komisji Europejskiej

W pracach Okrągłego Stołu uczestniczył między innymi Jarosław Kaczyński. Wtedy u boku profesora Strzembosza, postulującego niezawisłość i apolityczność sądów. W poniedziałek organizacje pozarządowe, a także twórcy i aktorzy, piszą listy do Komisji Europejskiej, by broniła niezawisłości polskich sądów przed upolitycznieniem przez partię Jarosława Kaczyńskiego.

- To, że dwadzieścia dziewięć lat później znów musimy walczyć o demokrację i prawa człowieka jest smutnym paradoksem - komentuje Agnieszka Holland.

Wybory z 4 czerwca były częściowo wolne, bo opozycja mogła obsadzić tylko część mandatów w Sejmie. W pełni wolne wybory odbyły się dwa lata później.

Uczestnicy przemian o obchodach wyborów 4 czerwca: to święto establishmentu, nie mówiono do Polaków

- To było przede wszystkim takie święto establishmentu i wszyscy ci, którzy są trochę z boku, którzy się "nie załapali", którzy uważają, że im się więcej należy - oni patrzyli na to sceptycznie - mówił o obchodach rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989...

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
qku

raczej powinna w 2018r być ustanowiona Minuta Ciszy po tym co z naszego kraju zrobiła ta styropianowa banda. Jakiś prosowiecki bantustan antyeuropejski z rządami pisanymi solidarycą

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Fakty z 19 maja

    Fakty z 19 maja

    Kampania europejska wchodzi w decydującą fazę. Już 26 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Koalicja Europejska zapewnia, że powoła niezależną komisję do spraw zbadania pedofilii w Kościele. Premier Mateusz Morawiecki obiecuje pieniądze dla osób niepełnosprawnych, a Jarosław Kaczyński twierdzi, że tylko PiS jest gwarancją, iż w Polsce nie będzie szariatu i seksualizacji dzieci. W programie powiemy także o dymisji szefa populistycznej prawicy w Austrii, oraz o kolejnej edycji Nocy Muzeów. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

    czytaj więcej »
   • Czas decyzji. Kukiz i Biedroń apelują do wyborców

    Czas decyzji. Kukiz i Biedroń apelują do wyborców

    Gdy Koalicja Europejska i Zjednoczona Prawica ubiegają się o pierwsze miejsce na wyborczym podium, Robert Biedroń i Paweł Kukiz wzywają do poparcia trzeciej siły i obaj mają aspiracje, by nią być. Wzywają, by im zaufać. Mówią, że mają nowe pomysły i jeszcze nie rządzili.

    czytaj więcej »
   • Prognoza pogody na poniedziałek 20 maja

    Prognoza pogody na poniedziałek 20 maja

    Zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, okresami wystąpią opady deszczu. Temperatura wyniesie od 21 stopni Celsjusza na Górnym Śląsku do 25 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim. Wiatr wschodni i południowo-wschodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny.

    czytaj więcej »
   • Fakty z 18 maja

    Fakty z 18 maja

    Na 8 dni przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Donald Tusk wystąpił na warszawskim marszu "Polska w Europie". Wezwał do głosowania na tych, którzy są gwarantami naszej obecności w Unii i nie są euroentuzjastami od dwóch tygodni. W programie także o słowach prezesa PiS na temat komisji, która miałaby zająć się sprawą pedofilii, o ataku nożem na policjanta w Busku-Zdroju, a także przegląd najbarwniejszych spotów wyborczych. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

    czytaj więcej »
   • Premier: Zmienimy rozporządzenie, wakacje zaczną się wcześniej

    Premier: Zmienimy rozporządzenie, wakacje zaczną się wcześniej

    Premier Mateusz Morawiecki obiecuje wcześniejsze zakończenie roku szkolnego. Na jednym ze spotkań wyborczych zapowiedział zmianę rozporządzenia. Pożegnanie z nauką ma się odbyć w środę 19 czerwca, w przeddzień wolnego od zajęć święta Bożego Ciała. Wcześniej rząd wyznaczył zakończenie roku na poświąteczny piątek.

    czytaj więcej »
   • "To niesamowite miejsce". 75. rocznica bitwy o Monte Cassino

    "To niesamowite miejsce". 75. rocznica bitwy o Monte Cassino

    Mija 75. rocznica bitwy o Monte Cassino, jednej z najbardziej zaciętych bitew II wojny światowej. Kluczową rolę odegrali w niej żołnierze 2. korpusu generała Władysława Andersa. Wielu z nich zginęło. Prezydent Andrzej Duda oddał hołd bohaterom. Złożył kwiaty, wziął udział we mszy polowej na Polskim Cmentarzu Wojennym. Zdobycie wzgórza klasztornego przełamało niemiecką obronę na Linii Gustawa i otworzyło aliantom drogę na Rzym.

    czytaj więcej »
   tvnpix