Fakty - oglądaj online

 • Foto: PAP/Jakub Kamiński | Video: Jakub Sobieniowski / Fakty TVN
 • Co zrobiły służby w sprawie niebezpiecznego mięsa? "Przez dwa tygodnie nic się nie działo"
 • Dziennikarze i politycy potępiają atak na Magdalenę Ogórek

"To może być największy prezent, jaki w życiu otrzymał Jarosław Kaczyński"

W środku zimy ogłasza początek Wiosny. Robert Biedroń debiutuje z nową partią pod hasłem pozytywnej zmiany. Wśród obietnic między innymi związki partnerskie, aborcja na żądanie, emerytury obywatelskie w wysokości 1600 złotych i likwidacja kopalń. O wchodzeniu w koalicję z resztą opozycji na razie nie ma mowy.

"Pójdziemy naszą drogą". Robert Biedroń zaprezentował swój program

Wiosna - to nazwa nowej partii, której działalność zainaugurował w niedzielę Robert Biedroń. - To...

Wiosna - ta nazwa ma się kojarzyć dobrze, ma się kojarzyć ze zmianą. Bo to, co jest teraz w Sejmie, Robert Biedroń nazywa zimą stulecia.

- Dwie partie polityczne próbują podzielić nas na dwa wrogie obozy - ocenił Biedroń podczas niedzielnej konwencji na Torwarze w Warszawie. - Nie chcemy już więcej wojny polsko-polskiej - mówił.

Były prezydent Słupska nie odpowiedział wprost w długim przemówieniu, czy będzie w kimś wchodził w koalicję. Najczęściej krytykował PiS, ale nie ma mowy o wspólnym starcie w wyborach z resztą opozycji.

Prezent dla PiS?

- Z całą pewnością Robert Biedroń jest dużym zagrożeniem dla dzisiejszej opozycji w Polsce - skomentował Błażej Spychalski, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta. - Pewne kibicowanie Robertowi Biedroniowi widać ze strony PiS - zauważyła szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubanuer.

Politycy PiS dają szansę na powodzenie Robertowi Biedroniowi i nie krytykują go tak ostro jak resztę opozycji, chociaż były prezydent Słupska zapowiedział rozliczenie się z dzisiaj rządzącymi politykami.

Plan partii Biedronia w punktach

- Człowiek. Wspólnota. Państwo, któremu ufam. To trzy fundamenty naszego programu - mówił w...

- Odpowiedzialnych, nawet tych sterujących dzisiaj państwem z tylnego rzędu, postawimy w końcu skutecznie przed Trybunałem Stanu, bo dla nas najważniejsza jest konstytucja - zapowiedział Biedroń.

- Powtarzamy do znudzenia: Robert, nie szukaj wrogów tam, gdzie ich nie ma. Po prostu zbudujmy wspólnie dobry, proeuropejski, prodemokratyczny, praworządny blok - zaapelował poseł PO Borys Budka.

Robert Biedroń pokazał najbliższych doradców, którzy najprawdopodobniej będą "jedynkami" na listach wyborczych do Parlamentu Europejskiego. On sam też ma zamiar w nich startować, ale gdyby zdobył mandat, to z niego zrezygnuje, bo chce poprowadzić partię także do wyborów do Sejmu i Senatu.

- Jeśli ten ruch wystartuje poza szeroką koalicją, która jest w opozycji, to może to być największy prezent, jaki w życiu i w historii otrzymał Jarosław Kaczyński - ocenił Jerzy Wenderlich, polityk SLD.

"Nie możemy mówić, że jest jedyna droga, którą funduje nam Grzegorz Schetyna"

- To przede wszystkim dobry ruch, ponieważ pokazuje, że potrafimy budować alternatywę dla tego,...

Trzeci debiut

Największy entuzjazm sympatyków nowej partii obudziły obietnice zmian światopoglądowych. - Zlikwidujemy nareszcie klauzulę sumienia. Koniec! - obiecywał lider partii Wiosna.

Oprócz likwidacji klauzuli sumienia partia Wiosna obiecuje: krótsze kolejki do lekarzy, większe świadczenia dla niepełnosprawnych, 1600 złotych minimalnej emerytury, większa płaca minimalna, 250 tysięcy miejsc w żłobkach i przedszkolach, podwyżki dla nauczycieli, bezpłatny internet w całej Polsce, powołanie "rzecznika przyrody", zamknięcie kopalń do 2035 roku, alimenty ściągane jak podatki, aborcja na życzenie, likwidacja Funduszu Kościelnego, opodatkowanie ofiar na Kościół, renegocjacja konkordatu, a także powołanie Komisji Sprawiedliwości i Pojednania.

- Przerwiemy piekło kobiet i w końcu zagwarantujemy kobietom prawo do bezpiecznego przerywania ciąży na żądanie, do 12 tygodnia - ogłosił Biedroń na konwencji.

To trzeci debiut polityczny Roberta Biedronia. Pierwszy był w 2011 roku, gdy wszedł do Sejmu u boku Janusza Palikota. W 2014 roku Robert Biedroń został prezydentem Słupska, a 2018 roku wygrał wybory do Rady Miasta Słupska, ale z mandatu zrezygnował, by walczyć w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Jerzyr3nu
Jerzyr3nu

Może "Koalicja" przystąpi do Biedronia?

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   szalonymick

   nie słuchajcie nie słuchajcie. Jest ogromna grupa Polaków o liberalnych, proeuropejskich poglądach która nigdy (więcej) nie zagłosuje na PO bo uważa że już wystarczająco nakradli. I bez Biedronia, zagłosowaliby (może!) na SLD, może nawet na PiS albo, najprawdopodobniej, nie poszliby do wyborów z poczucia że żaden głos nie może zmienić rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     tvnpix