Fakty - oglądaj online

Powrót do przeszłości

Historia z przeszłości wróciła w czasie kampanii. Robert Biedroń i jego mama opowiadają o przemocy w domu

"Robert Biedroń oskarżony o znęcanie się" - tak było 19 lat temu. Sprawa była w sądzie. - To nie było pobicie, to było potrącenie - mówi dziś matka Roberta Biedronia pytana o zdarzenie z przeszłości. I kiedy ta historia wraca w mediach w samym środku kampanii, warto posłuchać obojga jej bohaterów.

Historia rodzinnej traumy dopadła Roberta Biedronia po 19 latach. Nie tylko jego, także jego matkę. W najgorętszym okresie kampanii pojawiły się oskarżenia, że w przeszłości pobił swoją matkę.

- Nie, to są kłamstwa - tak na te oskarżenia odpowiada Robert Biedroń.

- W ogóle do uderzenia nie doszło, tylko do potrącenia. Mąż robił często awantury, dzieci stanęły po stronie ojca. Za ojcem były - tak z kolei mówi Helena Biedroń, mama Roberta Biedronia, odpowiadając na to samo pytanie.

Opowieść matki i syna to opowieść o koszmarze, jaki przeżyła rodzina przez ojca Roberta Biedronia, alkoholika. - Nikt nie wie, jak czuje się dziecko, które jest katowane każdego dnia przez ojca alkoholika, które musi brać opiekę nad najmłodszym rodzeństwem, kiedy moja mama szła do pracy, a mój ojciec wracał pijany i nas katował - mówi po latach polityk.

Znane nazwiska na listach Wiosny. "Biedroń uruchamia dotychczas milczących"

Bujak, Płatek, Scheuring-Wielgus - to tylko niektóre nazwiska, które pojawią się na listach...

Eskalacja

Przemoc i kłótnie potęgują się, gdy Robert Biedroń mówi rodzicom, że jest gejem. Ani ojciec, ani matka nie są w stanie tego zaakceptować.

- Wszystko skupiło się w jeden punkt jakby... Mój mąż nie mógł się z tym pogodzić, że mamy w rodzinie kogoś, kto jest innej orientacji - opowiada matka polityka.

Przemoc narasta. Psychiczna i fizyczna między rodzicami. - Dzień w dzień. Nie do wytrzymania. Dzieci miały dość... Najmłodsza córka miała 6 lat - wspomina pani Helena.

- Moja mama nie mogła znieść, że ja staję po stronie ojca - opowiada Robert Biedroń i dodaje: - Jak się jest synem alkoholika i kocha się swojego ojca i kocha się matkę tak samo, to się nie wie często, po której stronie stanąć.

To wtedy, w atmosferze ciągłego napięcia w domu, 19 lat temu, matka oskarża syna o znęcanie się nad nią. Choć Robert Biedroń dziś zaprzecza, jakoby uderzył matkę, ona zresztą też, sprawa trafia do prokuratury, a potem do sądu. - Został skierowany przeciwko panu Biedroniowi akt oskarżenia - informuje Artur Lipiński z Sądu Okręgowego w Krośnie.

- Zarzucono (mu) przestępstwo z artykułu 207, czyli przestępstwo znęcania i art. 157 paragraf 2, czyli lekkiego uszkodzenia ciała - precyzuje prokurator Sławomir Merkwa z Prokuratury Rejonowej w Krośnie.

Bez wytłumaczenia

Milion za koalicję? Tajemnicze rozmowy partii Razem i Wiosny

Partia jest na scenie politycznej nowa, ale ceni się wysoko - jeśli wierzyć Adrianowi...

Helena Biedroń nie potrafi dziś wytłumaczyć, dlaczego oskarżyła najstarszego syna. Opowiada, że atmosfera w domu była przerażająca - przemoc po wszystkich stronach. Chciała coś zrobić, by ją przeciąć.

- Ten dramat, jaki się wtedy przydarzał... To było z nieporozumień rodzinnych - tylko tyle o tej sytuacji mówi Helena Biedroń i dodaje: "nie mogę sama się obronić".

Sądowe akta sprawy zaginęły. Brakuje też szczegółów tego, co działo się w domu Biedroniów. Wiadomo natomiast, że na sali sądowej doszło do pojednania matki i syna. - To wszystko się odwróciło w taką drugą stronę. Między nami powstała taka miłość, że tego się nie da opisać - mówi matka Biedronia.

- I mama, i ja dostałem nowe życie. Ja nigdy nie byłem na grobie mojego ojca przez to. Nigdy. Nie wiem jak wygląda grób mojego ojca. Dlatego, że mam taką traumę - mówi Robert Biedroń i dodaje, że jego najmłodszy brat jest alkoholikiem i narkomanem, a drugi brat uciekł z domu.

- Nigdy nie chcieliśmy do tego wracać. Po prostu. I dzisiaj to się rozgrzebuje wszystko - mówi Biedroń.

Lider Wiosny jest przekonany, że ujawnienie sprawy teraz ma wyłącznie aspekt polityczny. Wyznanie na jakie się zdecydowali, ma zamknąć sprawę. O dawnym życiu chcą zapomnieć.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 19 czerwca

  Fakty z 19 czerwca

  Na radosnym zakończeniu roku szkolnego ciążył cień. Gdy uczniowie ze świadectwami opuszczali szkołę, nauczyciele zastanawiali się nad tym, czy kolejny rok szkolny zacznie się od strajku. Na Mazowszu na skutek błędu część gimnazjalistów otrzymała zaświadczenie o egzaminie gimnazjalnym z błędem. W programie powiemy również o decyzji komisji penitencjarnej - Jakub A., podejrzany o zamordowanie Kristiny z Mrowin, został uznany za szczególnie niebezpiecznego. Sejmowa komisja poparła ustawę, która ma odebrać miastu Gdańsku teren Westerplatte. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • Gorzkie zakończenie roku. Widmo strajku, podwójny rocznik i błąd w zaświadczeniach

  Gorzkie zakończenie roku. Widmo strajku, podwójny rocznik i błąd w zaświadczeniach

  Miało być tradycyjne rozdanie świadectw i nagród, kwiaty dla nauczycieli i życzenia udanych wakacji. Rok szkolny 2018/2019 kończy się jednak skandalem - tysiącom uczniów z Warszawy źle obliczono wyniki egzaminów. Dla nich, podwójnego rocznika, który wyjątkowo musi walczyć o miejsce w dobrym liceum, dla którego liczy się każdy punkt, trudno o gorszą wiadomość. Do szkół średnich idą absolwenci wygaszanych gimnazjów i klas ósmych szkół podstawowych. Nauczyciele nie wykluczają, że we wrześniu wznowią strajk.

  czytaj więcej »
 • Ziobro chciał pozwać prawników, ale Kaczyński go powstrzymał. "Zadziałał błyskawicznie"

  Ziobro chciał pozwać prawników, ale Kaczyński go powstrzymał. "Zadziałał błyskawicznie"

  Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego napisali krytyczną opinię o zmianach w Kodeksie karnym uchwalonych przez Sejm. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział pozew i zarzucił prawnikom kłamstwo. W poniedziałek oświadczył, że pozwu nie będzie. Teraz dowiadujemy się, że podobno na ministra wpłynął prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Zadziałał błyskawicznie, sprawa została zablokowana - powiedział Waldemar Paruch, szef Centrum Analiz Strategicznych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

  czytaj więcej »
 • Holendrzy formalnie oskarżyli Striełkowa i trzy inne osoby o zestrzelenie MH17

  Holendrzy formalnie oskarżyli Striełkowa i trzy inne osoby o zestrzelenie MH17

  Proces ma rozpocząć się w marcu 2020 roku, ale śledczy przyznają, że nieduża jest szansa, by podejrzani stawili się w sądzie. Trzej Rosjanie i obywatel Ukrainy mają zarzut zabójstwa w związku z zestrzeleniem malezyjskiego samolotu linii MH17 nad Ukrainą 5 lat temu. Zginęło 298 osób. Wśród oskarżonych jest między innymi były minister obrony samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Igor "Striełkow" Girkin, który pracował dla FSB.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na czwartek 20 czerwca

  Prognoza pogody na czwartek 20 czerwca

  W czwartek rano przeważnie słonecznie. W ciągu dnia rozwój zachmurzenia kłębiastego, a po południu przelotny deszcz i burze (z opadem 10-20 l/m2, porywami wiatru 60-80 km/h). Miejscami - szczególnie na Pomorzu, na Kujawach, w centrum Polski i na Śląsku - możliwy grad, a nawet trąby powietrzne. Temperatura maksymalna od 27 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 32 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się. Ciśnienie spada, w południe 996 hPa.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 18 czerwca

  Fakty z 18 czerwca

  Nowy zarzut dla znajomego rodziny, podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin. Śledczy twierdzą, że próbował on namówić do współudziału inną osobę. W programie również o sporze wokół luki VAT i możliwych kolejnych przesłuchaniach przed komisją. W "Faktach" również m.in. o wyrokach za nawoływanie do zamachu na księcia Harry'ego, maratonie bez plastiku i braku ratowników wodnych. Na program zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
tvnpix