Rewolucyjna technologia rodem z Polski. "To jest przyszłość"

26.12.2018 | Rewolucyjna technologia rodem z Polski. "To jest przyszłość"
26.12.2018 | Rewolucyjna technologia rodem z Polski. "To jest przyszłość"
Paweł Płuska | Fakty TVN
26.12.2018 | Rewolucyjna technologia rodem z Polski. "To jest przyszłość"Paweł Płuska | Fakty TVN

Dzięki perowskitom budynki mogą być samowystarczalne energetycznie. Nowa technologia wyszła z fazy testów laboratoryjnych i jest już w fazie testów praktycznych. W całości stworzona jest w Polsce i ma potencjał, by zrewolucjonizować budownictwo.

Po raz pierwszy perowskitowy panel opuścił laboratorium i trafił na fasadę jednego ze stołecznych biurowców. To nie tylko wielki dzień dla polskich naukowców i budowniczych, którzy tego dokonali, ale dla każdego człowieka, bo to właśnie perowskitowe panele są przyszłością energetyki.

- Pokrywając budynki perowskitami, budynki biurowe, możemy doprowadzić do sytuacji, kiedy gmach będzie samowystarczalny energetycznie. Już taki mały element, jaki teraz testujemy, docelowo będzie w stanie pokryć zapotrzebowanie jednego pracownika - uważa Adam Targowski, menedżer zrównoważonego rozwoju w spółce biurowej Skanska.

Każdy dom, biuro, dach samochodu, telefon i nawet ubranie wkrótce może być małą elektrownią, a najciekawsze jest to, że za tą nową technologią stoją Polacy, bo to we wrocławskim laboratorium wyprodukowano pierwszy panel perowskitowy.

- Folia fotowoltaiczna została zintegrowana w element fasadowy budynku i zainstalowana w realnym urządzeniu. To jest pierwszy duży krok do wejścia z tą technologią na rynek - twierdzi Konrad Wojciechowski, dyrektor naukowy Saule Technologies.

Polacy liderami

To będzie test, na którego wyniki czeka cały świat, nie tylko naukowy, bo tym razem to Polacy są liderami w nowej, przełomowej technologii. Ale nie brakuje też osób, które do perowskitowej rewolucji podchodzą lekko sceptycznie.

- Nikt w tej chwili nie potrafi przewidzieć przyszłości perowskitów w fotowoltaice. Może to będzie tylko wydarzenie pewnego sezonu - mówi Grzegorz Wiśniewski z Instytutu Energetyki Odnawialnej.

W rozwój dotychczasowej technologi fotowoltaicznej zainwestowali najwięksi tego świata, ale to wciąż ciężkie, płaskie panele. Perowskit można nadrukowywać praktycznie na co się chce. Jest lekki, elastyczny i, co ważne dla projektantów i budowniczych biurowców, półprzezroczysty.

- Moim zdaniem to jest przyszłość. Jesteśmy w stanie stworzyć środowisko pracy i budynki biurowe, które są pokryte tego typu panelami, które będą transparentne i nie będą przeszkadzały pracownikom wewnątrz budynku - uważa Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający w spółce biurowej Skanska.

"Kierunek jest jeden"

Panele, które będzie można montować nawet na oknach budynków, będą produkowały energię elektryczną nawet wtedy, gdy promienie słońca bezpośrednio nie będą na nie padały. Dla ekologów jeden mały panel to coś więcej, niż czysta energia. To nadzieja.

- Fakt, że deweloperzy szukają rozwiązań, które pozwolą im stawiać budynki, w których będzie tak dużo odnawialnych źródeł energii pokazuje, że kierunek jest jeden. Kierunek to odnawialne źródła energii, a nie energetyka węglowa taka, jaką znamy ją w tym momencie z Polski - twierdzi Paweł Szypulski z Greenpeace Polska.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN

Wydawało się, że medycyna mu już nie pomoże, a jednak pacjent z marskością wątroby i zakrzepicą żyły wrotnej został uratowany przez warszawski szpital przy ulicy Banacha. Sam przeszczep wątroby na nic by się nie zdał, ale lekarze zrobili coś więcej: sprawili, że nowa wątroba dostaje krew z nerki.

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Źródło:
Fakty TVN

Po aferze "willa plus" i ogłoszeniu przez nowy rząd, że odzyskuje miliony złotych rozdane przez ministra Przemysława Czarnka, wydawało się, że ci, którzy naprawdę ich potrzebują, mają znowu szansę. Nic z tych rzeczy. Ministerstwo Edukacji mówi, że tymi pieniędzmi nie dysponuje, więc nie ma środków na nowy konkurs.

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Źródło:
Fakty TVN

60 procent uczniów jest nieszczęśliwych, a 80 procent mówi, że są przemęczeni i brakuje im energii. To wnioski z badań Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska przeprowadzonych wśród uczniów. Młodzież mierzy się z wieloma problemami, często nie wiedząc, do kogo zgłosić się po pomoc.

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To przełomowe na skalę świata wyniki badań międzynarodowej grupy naukowców, w tym specjalistów Zamku Królewskiego na Wawelu, Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni Państwowej Akademii Nauk, a także Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wyjaśnili oni przyczyny powstawania charakterystycznych spękań na bezcennych obrazach. Badania dają nowe narzędzia do zwiększenia ochrony zbiorów w muzeach, ale i też do oceny oryginalności obrazów.

Przełomowe badania nad siatkami spękań obrazów. Wielki sukces międzynarodowego zespołu naukowców

Przełomowe badania nad siatkami spękań obrazów. Wielki sukces międzynarodowego zespołu naukowców

Źródło:
Fakty TVN

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

Sytuacja jest na krawędzi i wydaje się, że z każdą godziną przesuwa się coraz dalej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael.

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Źródło:
TVN24, PAP

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS