Rekonstrukcja rządu? Wicepremier: to nie moja sprawa

23.10.2017 | Rekonstrukcja rządu? Wicepremier: to nie moja sprawa
23.10.2017 | Rekonstrukcja rządu? Wicepremier: to nie moja sprawa
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
23.10.2017 | Rekonstrukcja rządu? Wicepremier: to nie moja sprawaKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Premier Beata Szydło jest dobra, ale prezes PiS Jarosław Kaczyński byłby jeszcze lepszym premierem - tak coraz głośniej mówią politycy partii rządzącej. A mówią to w czasie, gdy rekonstrukcja rządu powinna być przygotowywana, by ogłosić ją - zgodnie z zapowiedziami - na półmetek kadencji.

W rządzie PiS to nie premier robi przegląd ministerstw i nie ona decyduje o rekonstrukcji. W tym rządzie premier Beata Szydło się zastanawia, czy rekonstrukcja nie obejmie jej samej.

- Prezes Kaczyński mówi o potrzebie korekt od dawna - podkreślał w Radiu Zet Adam Bielan z Polski Razem. - Będziemy obchodzić półmetek naszej kadencji w parlamencie i to będzie dobry moment żeby dokonać podsumowania prac rządu - dodał senator.

"Fakty" TVN zapytały dwóch wicepremierów o perspektywy zmiany na fotelu premiera. Ich odpowiedzi?

- Przecież ja jestem tylko wicepremierem. Mam swoje zadania przy rekonstrukcji polskiej gospodarki. Proszę mnie o takie rzeczy nie pytać, bo to nie moja sprawa - odpowiedział Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju i finansów. - Najlepszym premierem będzie ta osoba, którą wskaże Prawo i Sprawiedliwość - stwierdził z kolei wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Pozycja Szydło niepewna jak nigdy

Trzech bardzo wpływowych polityków PiS-u, z którymi w poniedziałek rozmawialiśmy, użyło dokładnie takiej samej formułki w odpowiedzi na pytanie o dymisję Beaty Szydło. Brzmi ona tak: "Jeszcze nigdy od początku kadencji nie było to tak prawdopodobne jak teraz, ale prezes decyzji ostatecznej jeszcze nie podjął".

Beata Szydło, chcąc ocalić stanowisko, nie może liczyć, że znajdzie wpływowe grono obrońców, które otwarcie i głośno udzieli jej wsparcia, gdy premierem postanowi zostać sam prezes Kaczyński.

- Prezes Kaczyński jest wspaniałym człowiekiem i wszyscy doskonale o tym wiemy - mówi marszałek senatu Stanisław Karczewski (PiS). - Prezes Kaczyński jest liderem naszego obozu politycznego i zawsze jest najlepszy - mówił z kolei Adam Lipiński, pełnomocnik rządy ds. społeczeństwa obywatelskiego i równego traktowania.

Lista ministrów do wymiany

Dla nikogo w PiS-ie nie było zaskoczeniem, gdy na kongresie partii w wakacje to właśnie prezes dokonywał podsumowania działań rządu, a premier słuchała.

Już wtedy Witold Waszczykowski znalazł się nisko w prywatnym rankingu prezesa. Dziś jest wymieniany jako murowany kandydat do dymisji, bo według Jarosława Kaczyńskiego dawno stracił panowanie nad szeroko rozumianą polityką zagraniczną.

Na liście "niepewnych" drugi jest minister od infrastruktury i budownictwa, który w oczach prezesa ma ogromny minus za kulejący program "Mieszkanie plus". Na tej liście ma być także minister zdrowia, który nie umie rozwiązać problemu protestujących lekarzy.

Na pytanie "kto do dymisji?" rozmówcy z otoczenia prezesa PiS mówią jeszcze, że być może minister cyfryzacji, która jest ofiarą rządowych gier o wpływy oraz minister rolnictwa - minister, który nie ma na koncie żadnych wyraźnych sukcesów.

Okazją do przemeblowania gabinetu ma być półmetek kadencji Sejmu i Senatu, czyli połowa listopada.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS