Fakty - oglądaj online

Czas na zmiany?

Oficjalnie tematu nie ma, ale kuluary huczą. W listopadzie rekonstrukcja rządu?

Oficjalnie nikt nic nie wie, ale wystarczy sobie przypomnieć wypowiedzi prezesa PiS i posłuchać czwartkowej wypowiedzi wicepremiera Jarosława Gowina. Listopad to ma być czas na ocenę prac rządu. Czy za tym pójdą zmiany personalne?

Im bliżej rocznicy dwulecia rządu premier Beaty Szydło, tym częściej pojawiają się spekulacje o rekonstrukcji. - Od samego początku w naszym obozie było jasne, że w połowie kadencji, czyli w listopadzie, nasze zaplecze parlamentarne oceni rząd - mówił w czwartek wicepremier Jarosław Gowin w "Radiu Zet".

Data nie jest zaskoczeniem, bo wielokrotnie o niej wspominali politycy PiS, a nawet sam prezes, wskazując na konieczność oceny działalności ministrów na półmetku rządów. Ale politycy PiS są bardziej niż powściągliwi. - To nie do mnie pytanie - mówi minister MSWiA Mariusz Błaszczak. - Czy ja coś wiem o rekonstrukcji rządu? Mogę powiedzieć: nie, nie wiem - odpowiada z kolei marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Także premier bagatelizuje lawinowo szerzące się pogłoski o trzęsieniu ziemi w rządzie. - Mogę zażartować, że praktycznie każdy miesiąc zaczynamy od informacji i pytań dotyczących rekonstrukcji rządu - mówi premier Szydło - Rekonstrukcję się robi, a nie o niej opowiada - dodaje.

Tyle tylko, że coraz częściej mówi się także o tym, że to Beata Szydło w ramach rekonstrukcji może stracić stanowisko. - Od wielu miesięcy spekuluje się, że to minister Morawiecki może zastąpić panią premier Szydło na jej fotelu - mówi Cezary Tomczyk z PO. - Taktyka dziel i rządź, którą Jarosław Kaczyński prowadzi wobec Polaków, prowadzi także wobec własnej partii. To jest tak, że Szydło ma się bać Morawieckiego, Morawiecki ma się bać Szydło, a wszyscy mają się słuchać Kaczyńskiego - ocenia z kolei Michał Kamiński z Unii Europejskich Demokratów.

Sam Mateusz Morawiecki na pytania o zmiany w rządzie odpowiada tak jak pozostali. - To jest pytanie do pani premier. Jestem skromnym ministrem w rządzie pani premier, która świetnie prowadzi całą naszą drużynę - mówi.

Rekordowe wyniki sondażowe

Za pozostaniem Beaty Szydło przemawiają rekordowe sondaże, najlepsze od wyborów. Zarówno poparcia dla rządu, jak i dla samej premier. - Zawsze uważałem, że najlepszym kandydatem na premiera byłby Jarosław Kaczyński, ale ponieważ postanowił przekazać tę funkcję innej osobie, a ta osoba sprawdza się na tym stanowisku, to będzie tak długo, dopóki Prawo i Sprawiedliwość będzie uznawało, że jest to najlepsze rozwiązanie na ten moment - mówi Karol Karski z PiS.

O tym, że najwierniejsi Kaczyńskiemu politycy PiS namawiają go do przejęcia sterów wiadomo. Ale wiadomo też, że prezes wcale się do tego nie pali. - Rekonstrukcja powinna polegać na tym, że to Kaczyński, zamiast się chować na Żoliborzu, powinien wziąć odpowiedzialność za Polskę i pokazać, że umie być premierem, a nie spać do 12. Ale on tego nie zrobi, bo jest tchórzem - ocenia lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

Nieoficjalnie politycy PiS przyznają, że zmiany w rządzie są możliwe, ale to nie Jarosław Gowin powinien o nich spekulować. Oficjalnie jednak milczą.

Słowa Jarosława Gowina powszechnie zostały odebrane jako obrona, bo po reprymendzie Ryszarda Terleckiego w sprawie ustawy o szkolnictwie wyższym jego pozycja może nie być silna.

PiS stara się poszerzać swoje polityczne zaplecze. W środę do klubu PiS przeszły dwie posłanki z koła Republikanie.

Autor: Katarzyna Kolenda Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zimnym okiem
Zimnym okiem

komentarz ukryty - pokaż

Gowin premierem???? To ok w końcu normalne wypowiedzi

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    2
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Nicholas79

   komentarz ukryty - pokaż

   Jedna rzecz się jednak nie zmieni - cały rząd będzie pod "nadzorem" Prezesa.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     3
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      1
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     • Fakty | 20.10.2017

      Fakty | 20.10.2017

      Po raz czwarty w ostatnich tygodniach prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Temat niezmienny - poprawki PiS do projektów ustaw o sądownictwie. Ponadto w programie między innymi kolejne głodówki medyków w całej Polsce, atak nożownika w Stalowej Woli, początek sezonu smogowego oraz taniec na rurze, który staje się coraz popularniejszym... sportem. Na Fakty "TVN" zaprasza Piotr Marciniak.

      czytaj więcej »
     • Kolejne spotkanie prezydenta i prezesa PiS. W sprawie reformy sądownictwa

      Kolejne spotkanie prezydenta i prezesa PiS. W sprawie reformy sądownictwa

      Prezydent Andrzej Duda i prezes PiS Jarosław Kaczyński już po raz czwarty spotkali się w Belwederze. Cel - negocjacje partyjnych poprawek do prezydenckich projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Kilka godzin przed tą rozmową na szczycie, bardzo krytycznie o tych poprawkach wypowiedziała się prezydencka doradczyni Zofia Romaszewska.

      czytaj więcej »
     • "Jeżeli uczciwie głodują, to schudną". Protest lekarzy dalej się rozszerza

      "Jeżeli uczciwie głodują, to schudną". Protest lekarzy dalej się rozszerza

      - Każdy może głodować, ile mu się podoba - tak protest lekarzy rezydentów komentuje poseł PiS Stanisław Pięta. Młodzi medycy wybrali dramatyczną formę sprzeciwu, która nie szkodzi pacjentom, ale też nie wydaje się dolegliwa dla rządzących. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapewnia, że żądania lekarzy spełni w ciągu ośmiu lat, choć możliwe, że do tego czasu dawno przestanie być szefem tego resortu.

      czytaj więcej »
     • Jak rozstrzygnie się spór o generałów pomiędzy prezydentem a ministrem obrony narodowej?

      Jak rozstrzygnie się spór o generałów pomiędzy prezydentem a ministrem obrony narodowej?

      To bardzo szkodzi armii - tak byli generałowie komentują spór, który przedstawiciele prezydenta Andrzeja Dudy i ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza nazywają wojna hybrydową. Ale ta wojna nie ustaje. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego przekonuje, że rok temu MON nie dostarczyło głowie państwa wszystkich potrzebnych informacji na temat generała Marka Sokołowskiego. A resort obrony zapewnia, że dostarczyło, ale przed laty, zanim prezydentem został Andrzej Duda.

      czytaj więcej »
     • Prognoza pogody na sobotę 21 października

      Prognoza pogody na sobotę 21 października

      Pogoda w sobotę szykuje się pochmurna z przejaśnieniami. We wschodniej i centralnej części kraju spodziewany jest przelotny deszcz. Temperatura maksymalna od 10 stopniu Celsjusza na Podlasiu do 16 stopnia Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, z przewaga kierunku zachodniego. Ciśnienie spada i w sobotnie południe wyniesie 1002 hPa.

      czytaj więcej »
     • Fakty | 19.10.2017

      Fakty | 19.10.2017

      Negocjacje rządu z rezydentami wciąż nie przynoszą efektu. W "Faktach" też sprawie gen. Sokołowskiego przed prezydentem, którego PRL-owską przeszłość miało zataić MON, a także o tym, że w Szczecinie nastąpiła eksplozja gazu. W programie powiemy też o tym, że ważą się losy reformy sądownictwa i o zarzutach dla 25-latka, który miał zamordować swoich rodziców. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

      czytaj więcej »
     • MON zataiło przeszłość gen. Sokołowskiego przed prezydentem? "Hybrydowa wojna domowa"

      MON zataiło przeszłość gen. Sokołowskiego przed prezydentem? "Hybrydowa wojna domowa"

      Gen. dyw. Marek Sokołowski, dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej oddał się w środę do dyspozycji ministra obrony narodowej. Jak poinformował resort obrony, szef MON podejmie decyzję w tej sprawie na początku przyszłego tygodnia. W czwartek "Fakt" podał, że stoi za tym zatajenie przeszłości Sokołowskiego we wniosku o nominację generalską. Wniosek ten szef MON złożył na ręce prezydenta Andrzeja Dudy.

      czytaj więcej »
     • Wybuch gazu w Szczecinie. 40-latka walczy o życie

      Wybuch gazu w Szczecinie. 40-latka walczy o życie

      Wybuch gazu rozerwał drugie piętro bloku w Szczecinie. 40-letnia kobieta walczy o życie w szpitalu, jej sąsiedzi walczą o wyjaśnienia: dlaczego pogotowie gazowe nie zapobiegło zdarzeniu? Mieszkańcy dzwonili wcześniej po pomoc, ale fachowcy sprawdzili tylko parter i piwnicę, bo nie chcieli budzić reszty lokatorów.

      czytaj więcej »
     tvnpix