Rewolucyjne orzeczenie
"Konsekwencją wyroku TSUE powinno być rozwiązanie Krajowej Rady Sądownictwa"
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że nowe przepisy o KRS i zasady powoływania sędziów Sądu Najwyższego mogą być sprzeczne z prawem europejskim. Dotyczyć to może także obecnej Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego. Konsekwencje tego orzeczenia mogłyby być rewolucyjne, ale odpowiedź na pytanie - "co się teraz stanie?" - nie jest łatwa.
Jaki będzie praktyczny wymiar orzeczenia TSUE? Co się stanie, albo nie stanie? Na to pytanie pada odpowiedz, że trzeba być realistą. - Ci, co teraz rządzą, będą się śmiać z tego, kpić, przekręcać i mówić, że to jest nieważne. To tylko będzie miało skutek w krótkiej perspektywie. Mamy jasny drogowskaz, jak naprawić praworządność - mówi Piotr Gąciarek ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".
W czwartek z funkcji przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa został odwołany Leszek Mazur....Leszek Mazur odwołany z funkcji przewodniczącego KRS
Władza kończy więc i z Unią Europejską i z unijnymi funduszami - pada odpowiedz.
- Wszystkie problemy Polski wynikają z działalności Solidarnej Polski, wynikają z działalności Zbigniewa Ziobry - uważa Władysław Kosiniak-Kamysz z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
- Może się okazać, że zgodnie z zasada praworządności Polska zostanie pozbawiona należnych środków unijnych - alarmuje Borys Budka z KP Koalicji Obywatelskiej.
Pytania o konsekwencje
Trybunał orzekł, że przepisy o Krajowej Radzie Sądownictwa i procedura powołania sędziów Sądu Najwyższego - wprowadzone przez PiS - mogą naruszać prawo europejskie. Sąd krajowy - czyli polski - może, jeśli tak uzna - nie stosować tego prawa. Co to oznacza?
- Osoby, które zajmują w tej chwili stanowiska sędziów Sądu Najwyższego, a w zasadzie przebierają się w togi sędziowskie, nie będą uznawane za sędziów - tłumaczy adwokat Michał Gajdus, który dodaje, że między innymi chodzi o sędzię Małgorzatę Manowską, czyli obecnie Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego. To byłaby potężna zmiana.
- Konsekwencją wyroku TSUE powinno być rozwiązanie Krajowej Rady Sądownictwa - uważa Krzysztof Śmiszek z KKP Lewicy, Wiosny.
Ostry spór w nowej KRS. Rada mocno wspierała władzę, gdy ta walczyła z sędziami, jednak teraz...Spór o dodatkowe posiedzenia w KRS. "Kłótnia pomiędzy gangami w ramach tej samej mafii"
Argumentów dostarczają tu też sami zainteresowani, powołani przez PiS sędziowie w nowej KRS i w Sądzie Najwyższym.
Jarosław Dudzicz, członek nowej KRS, na pytanie, czy przypuszcza, że KRS zostanie rozwiązana, albo że zostaną cofnięte nominacje do Sądu Najwyższego, odpowiada, że taka sytuacja byłaby złożeniem sędziego z urzędu, a tego zakazuje polska konstytucja.
- Tutaj nastąpiły nieodwracalne skutki prawne - mówi Aleksander Stępkowski, rzecznik prasowy Sądu Najwyższego.
Co dalej? Unijny mechanizm "pieniądze za praworządność" wejdzie w życie mimo radykalnego sprzeciwu Zbigniewa Ziobry i jego współpracowników.
Co z frankowiczami?
To kolejny wyrok, który pokazuje, że sędziowie z Luksemburga chcą i będą bronić polskich sędziów, ale w przypadku pytań z sądów narzędzi do dyscyplinowania nie mają.
W kolejce czekają jednak następne skargi Komisji Europejskiej, gdzie konsekwencje podobnych wyroków dla polskiego rządu będą dużo poważniejsze.
Jest jeszcze wymiar doraźny. 25 marca Izba Cywilna Sadu Najwyższego wypowie się w sprawie frankowiczów. Orzeczenie będzie dotyczyć tysięcy ludzi. - Wydaje się, że to orzeczenie będzie niekorzystne dla banków. Bedzie klaryfikowało co prawda linię orzeczniczą, ale w kierunku korzystnym dla konsumentów - mówi doktor habilitowany Marcin Liberadzki, radca prawny z SGH w Warszawie.
Pytanie - czy w tej sytuacji skład Izby nie będzie kwestionowany i wszystko znowu nie przeciągnie się o kolejne miesiące lub lata?
Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
- TSUE orzekł, że kolejne nowelizacje ustawy o KRS mogą naruszać unijne prawo
- "Uważam, że jawność prac KRS jest tylko walorem". KRS ma nowego przewodniczącego
- Paweł Styrna nowym przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa
- Protokoły posiedzeń komisji KRS nie powinny być jawne? Sejmowi eksperci vs niezależni prawnicy
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Andrzej Duda wystąpił przed Radą Najwyższą Ukrainy
Prezydent Andrzej Duda odwiedził Kijów. Wygłosił przemówienie przed Radą Najwyższą. Zapewnił Ukraińców o pełnym wsparciu. - Nie spocznę, dopóki Ukraina nie stanie się członkiem Unii Europejskiej - powiedział.
czytaj więcej »Norwegia "żeruje" na wojnie Putina? Tak twierdzi premier Morawiecki
Na celowniku Mateusza Morawieckiego znalazła się Norwegia i jej gazowe zyski podczas wojny. Premier jest zdania, że Norwegia powinna się podzielić zyskami, bo "żeruje" na wojnie Putina.
czytaj więcej »200 milionów euro - tyle Polska na ten moment musi zapłacić za Izbę Dyscyplinarną
Dwa nowoczesne szpitale z wyposażeniem, jeden porządny stadion albo inwestycje infrastrukturalne w kilku miastach. 200 milionów euro można wydać na wiele rzeczy. Polska musi aktualnie tyle zapłacić za funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
czytaj więcej »Magda Linette wygrywa na otwarciu wielkoszlemowego Rolanda Garrosa
Magda Linette pokonała w pierwszej rundzie turnieju Rolanda Garrosa w Paryżu jedną z faworytek zawodów - Tunezyjkę Ons Jabeur. Pierwszą rywalką Igi Świątek na tegorocznym French Open będzie Ukrainka Łesia Curenko.
czytaj więcej »W Londynie otworzono nową linię metra o nazwie Elizabeth
Budowa była długa i droga, ale efekt robi wrażenie. Nawet na powściągliwych z natury Brytyjczykach. Linia metra Elizabeth - nazwana na cześć królowej - została oficjalnie otwarta.
czytaj więcej »Fakty z 21 maja
O rozejmie w Ukrainie jeszcze nie ma mowy, ale są już rozmowy o odbudowie kraju. To będzie wyzwanie na skalę europejską. Polska chce mieć w nim udział. W programie powiemy również o bezwarunkowym dochodzie gwarantowanym, który ma być testowany w województwie warmińsko-mazurskim. Na "Fakty" TVN zaprasza Diana Rudnik.
czytaj więcej »Polska chce się zaangażować w odbudowę Ukrainy. Na czele projektu ma stanąć Jacek Sasin
O rozejmie w Ukrainie jeszcze nie ma mowy, ale są już rozmowy o odbudowie kraju. To będzie wyzwanie na skalę europejską. Polska chce mieć w nim udział. Na czele projektu ma stanąć wicepremier Jacek Sasin. Który ma już na koncie kilka "zadań specjalnych".
czytaj więcej »Rada Krajowa Nowej Lewicy w 25-lecie polskiej konstytucji
Z okazji 25-lecia konstytucji 1997 roku odbyła się Rada Krajowa Nowej Lewicy. Obecni na niej byli dawni liderzy, Aleksander Kwaśniewski i Włodzimierz Cimoszewicz.
czytaj więcej »Zbigniew Ziobro: sądy przyspieszyły. Sędziowie: raczej spowolniły
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odtrąbił rzekomy sukces swojego resortu. Wbrew temu, co powszechnie widać i słychać, pochwalił się, że sądy dzięki niemu działają sprawniej. Co ma do tego statystyka i skąd głosy o kuglarskich sztuczkach?
czytaj więcej »Ostatnia grupa obrońców Azowstalu złożyła broń
Koniec walk o Azowstal. Po ponad 80 dniach oporu ostatnia grupa obrońców złożyła broń. Wojska rosyjskie kontrolują cały teren zakładów, jak twierdzi Kreml. Prezydent Wołodymyr Zełenski obiecuje, że bohaterowie Mariupola wrócą do domu.
czytaj więcej »"Piekło Donbasu". Oglądaj reportaż "Superwizjera" TVN w TVN24 GO
Dramat Donbasu, w którym mają się rozstrzygnąć losy tej wojny, w swoim kolejnym reportażu pokazuje Michał Przedlacki, dziennikarz "Superwizjera" TVN. Powstał materiał pokazujący brutalność okupantów i poświęcenie obrońców. Do obejrzenia o 20:00 TVN24.
czytaj więcej »Kierowca autobusu z dziećmi wjechał na zamknięty przejazd kolejowy
Autobus z dziećmi na pokładzie wykonał slalom pomiędzy opuszczonymi zaporami. Kierowca zlekceważył znaki i zdrowy rozsądek - wjechał na zamknięty przejazd kolejowy minutę przed pociągiem. Wyjaśnień chce policja, prokuratura i wójt.
czytaj więcej »Bezwarunkowy dochód podstawowy. Eksperyment w województwie warmińsko-mazurskim
1300 złotych co miesiąc przez dwa lata osobom w wieku produkcyjnym. W eksperymencie pieniądze - bez względu na zamożność - dostawałyby osoby w wieku aktywności zawodowej z gminy Dubeninki i 8 innych samorządów województwa warmińsko-mazurskiego graniczących z rosyjskim obwodem kaliningradzkim.
czytaj więcej »Sebastian miał ekstremalną formę skoliozy. Lekarze musieli mu wyciąć trzy kręgi
Rdzeń kręgowy 13-letniego Sebastiana wygiął się pod kątem 140 stopni. Skomplikowana operacja, jakiej podjęli się specjaliści z Białegostoku, uratowała mu życie. Chłopak po raz pierwszy od urodzenia stanął prosto.
czytaj więcej »Kolejne regiony Polski przechodzą na DVB-T2, nowy standard telewizji naziemnej
Nowy standard cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T2 zacznie obowiązywać w kolejnych regionach. Między innymi w Małopolsce, na Podkarpaciu, Śląsku i Opolszczyźnie, w województwach łódzkim i świętokrzyskim. Kogo czeka wymiana sprzętu, ten może liczyć na dofinansowanie.
czytaj więcej »