Reforma sądownictwa nie ma poparcia w obozie władzy. Andrzej Duda nie jest przekonany

28.11.2021 | Reforma sądownictwa nie ma poparcia w obozie władzy. Andrzej Duda nie jest przekonany
28.11.2021 | Reforma sądownictwa nie ma poparcia w obozie władzy. Andrzej Duda nie jest przekonany
Michał Tracz | Fakty TVN
28.11.2021 | Reforma sądownictwa nie ma poparcia w obozie władzy. Andrzej Duda nie jest przekonanyMichał Tracz | Fakty TVN

Do "spłaszczenia" struktury sądów powszechnych być może nie dojdzie, bo nie ma to zgody w obozie rządzącym. Projekt forsowany przez ministra Zbigniewa Ziobrę nie jest w pełni popierany ani przez rząd, ani przez prezydenta. - To jest konsultacja, która trwa pomiędzy i Pałacem Prezydenckim, i większością parlamentarną, rządem - tłumaczy Paweł Mucha, doradca prezydenta Andrzeja Dudy.

Dwa tygodnie temu minister sprawiedliwości ogłaszał zmiany, jakie chce wprowadzić w sądownictwie. - Nie będzie oligarchii sędziowskiej. Nie będzie kast sędziowskich - zapewniał Zbigniew Ziobro 15 listopada.

Po dwóch tygodniach ustawą formalnie nawet nie zajął się rząd. Oficjalnie nawet nie ma tego w planach. Przed kamerą ekipy "Faktów" TVN prezydencki doradca bardzo dyplomatycznie mówi to, o czym w rządowym zapleczu mówi się wprost: że pomysły Zbigniewa Ziobry nie były konsultowane z rządem. Już na tym etapie jest sprzeciw - także prezydenta. Dlatego wciąż jest mowa jedynie o ciągnących się konsultacjach.

- To jest konsultacja, która trwa pomiędzy i Pałacem Prezydenckim, i większością parlamentarną, rządem - tłumaczy Paweł Mucha, doradca prezydenta Andrzeja Dudy.

Andrzejowi Dudzie najbardziej zależy nie na ustawie Ziobry, ale na własnych projektach - dwóch ustawach o sędziach pokoju. Obie są zresztą elementem porozumienia z ludźmi Pawła Kukiza. Ludzie Ziobry naciskają za to na własne reformy.

Na rządowym zapleczu doszło do swoistego klinczu. Zbigniew Ziobro domaga się radykalnych reform, ale nie chce się na to zgodzić część PiS-u i prezydent. Także reform PiS-u i prezydenta nie będzie, jeśli nie zgodzi się na nie Zbigniew Ziobro.

- Mamy wojnę w obozie władzy. Ziobro trzyma za szyję Kaczyńskiego i nie chce go puścić - uważa Krzysztof Śmiszek z Nowej Lewicy.

"Ten system się gdzieś zaciął"

Premier Morawiecki już dawno obiecał w Brukseli, że Polska zlikwiduje Izbę Dyscyplinarną. Rząd musi to zrobić, jeśli wciąż liczy na unijne pieniądze na rzecz Krajowego Planu Odbudowy. Samej likwidacji izby sprzeciwia się Zbigniew Ziobro. Jemu marzą się dużo dalej idące zmiany - "spłaszczenie" struktury wszystkich sądów i radykalne zmiany w Sądzie Najwyższym, łącznie z wymianą części sędziów. W PiS-ie są tacy, którzy mówią, że to oznaczałoby jeszcze bardziej kolizyjny kurs z Brukselą.

- Chyba już widać to gołym okiem, że ten system się gdzieś zaciął. Nie można zrobić żadnej dodatkowej ustawy. Nie można doprowadzić do jakiegoś konsensusu - mówi Cezary Tomczyk z PO.

Bez podpisu prezydenta żadna ustawa nie wejdzie w życie. Andrzej Duda już kiedyś ustawy Zbigniewa Ziobry wetował, czego Solidarna Polska do dziś nie jest w stanie mu zapomnieć. - Błędem było zablokowanie tej reformy kilka lat temu. Nie wyobrażam sobie, żeby w tej chwili nastąpiło do blokady tej reformy - przekonuje Michał Wójcik, wiceminister w kancelarii premiera z Solidarnej Polski.

Tyle że to nie jest spór jedynie polityczny. Ten spór ma cenę. To kwota 25 milionów euro - do takiej sumy już urosła kara za niewykonanie decyzji TSUE dotyczącej zawieszenia niektórych przepisów dotyczących Izby Dyscyplinarnej.

- Przecież wystarczyłoby zlikwidować Izbę Dyscyplinarną i usunąć z Sądu Najwyższego wszystkich wadliwie powołanych sędziów. Ta kara wówczas mogłaby przestać być naliczana - mówi Bartłomiej Przymusiński ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Na to politycznej zgody wciąż jednak nie ma.

Autor: Michał Tracz / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Michał i lekarze postanowili zawalczyć jeszcze raz i tym razem się udało. Kiedyś Michał nie był w stanie sam założyć butów. Teraz jego stan jest znacznie lepszy. Miesiąc po drugim przeszczepie serca Michał jest w tak dobrej formie, że lekarze pozwolili na jego spotkanie z dziennikarzami.

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

Źródło:
Fakty TVN

Zakończyła się akcja ratunkowa po tym, jak runął most w Baltimore. Zginęło sześć osób. Most się zawalił, bo uderzył w niego kontenerowiec. Wiadomo, że kilka minut przed uderzeniem w most na pokładzie jednostki przestały pracować silniki. Port w Baltimore został zamknięty, bo nie ma do niego dostępu. To negatywnie wpływa na łańcuchy dostaw.

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Źródło:
Fakty TVN

Nie tylko na sprzęty AGD dla kół gospodyń wiejskich i nie tylko na powiązane siecią zależności fundacje i organizacje. Czy z Funduszu Sprawiedliwości mogła być finansowana także kampania wyborcza Zjednoczonej Prawicy? Posłowie Joński i Szczerba wnioskują do Państwowej Komisji Wyborczej o skontrolowanie wydatków PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych. "Agitacja wyborcza poza komitetem wyborczym jest przestępstwem" - przypominają.

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Źródło:
Fakty po Południu

W ubiegłym tygodniu doszło do ostrej wymiany zdań między europarlamentarzystą Suwerennej Polski Patrykiem Jakim a posłem Prawa i Sprawiedliwości Michałem Dworczykiem. Teraz jednak politycy deklarują pełną zgodę. To była kolejna odsłona konfliktu między ziobrystami a premierem Morawieckim. Patryk Jaki obecnie przekonuje, że należy nad tym przejść do porządku dziennego. - To są rzeczy, które wyniosły Tuska do władzy. To znaczy to, że jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować - zauważa polityk.

Patryk Jaki tłumaczy spór w Zjednoczonej Prawicy i chwali Donalda Tuska. "Jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować"

Patryk Jaki tłumaczy spór w Zjednoczonej Prawicy i chwali Donalda Tuska. "Jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli będziemy słabi, to Rosja nas zaatakuje - powiedział w "Faktach po Faktach" dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Maciej Klisz. Przyznał, że byłby daleki od opinii, że "zaatakuje nas czołgami", natomiast "ekonomicznie, cybernetycznie, kognitywnie" - w jego ocenie - to "dzieje się codziennie". Mówił też o rosyjskiej rakiecie, która weszła w polską przestrzeń powietrzną w ostatnich dniach. Zapewnił, że w takich sytuacjach nie ma "wątpliwości, czy zestrzelić", bo jest do tego przygotowany. - Mam w głowie pytanie, co się stanie po zestrzeleniu. Mówię tu nie tylko o tej domenie wojskowej - zaznaczył.

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

Źródło:
TVN24

To jest ten jeden dzień, to jest ta chwila, a później my przez 365 dni pracujemy na to, aby o tej chwili mówić - stwierdził w "Faktach po Faktach" prezes WOŚP Jerzy Owsiak, mówiąc o finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Źródło:
TVN24

Po ataku islamistów na salę koncertową w Moskwie Francja wysyła na ulice więcej żołnierzy i rekrutuje do wojsk specjalnych, bo poważnie obawia się zamachów. Latem Paryż będzie gościł igrzyska olimpijskie. Zwiększona czujność służb ma zapewnić turystom spokój. Podobna sytuacja jest w Niemczech, gdzie odbędzie się piłkarskie Euro 2024. Szeroką akcję antyterrorystyczną przeprowadziła w ostatnich dniach Turcja.

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Wszystko wskazuje, że to jeden z odłamów ISIS zdołał zorganizować atak, w którym zginęło ponad 130 osób. Komórki tzw. Państwa Islamskiego odradzają się w Afganistanie i penetrują inne kraje Środkowej Azji, w tym dawne republiki radzieckie.

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Źródło:
akty o Świecie TVN24 BiS