Fakty - oglądaj online

 • Foto: Fakty TVN | Video: Marzanna Zielińska / Fakty TVN
 • Nawałnice problemem dla turystyki w Borach Tucholskich. "Dla nas sezon się skończył"
 • Rozrusznik serca nie zatrzymał go. Pan Piotr zdobywa najwyższe szczyty gór
Tragedia w świetle prawa

Recydywista molestował chłopca przez rok. Wpadł przez przypadek

27-letni Tomasz Ł. trafił do więzienia za molestowanie 14-latka. Mimo negatywnych opinii z zakładu karnego, został warunkowo zwolniony przez sąd penitencjarny ze względu na zły stan zdrowia. W miesiąc po wyjściu na wolność, został opiekunem 5-latka z sąsiedztwa i wykorzystywał chłopca seksualne przez prawie rok. Wpadł przypadkowo i ma proces.

Mieszka na poddaszu i jak tylko rozeszło się to po okolicy, pobliski plac zabaw opustoszał. 27-letni pedofil trafił do więzienia za molestowanie 14-letniego chłopca. Dwa lata temu, mimo braku postępów w resocjalizacji, wyszedł z więzienia, bo, z powodu stwardnienia rozsianego, ma niedowład nóg i rąk.

- Trzech biegłych, po przebadaniu skazanego i zapoznaniu się z dokumentacją medyczną, stwierdziło, że w aktualnym stanie zdrowia nie może odbywać kary - powiedział Marek Poteralski z Sądu Okręgowego we Wrocławiu. W taki sposób pedofil trafił z celi na poddasze w samym centrum Świdnicy i został opiekunem wówczas pięciolatka z sąsiedztwa.

Przez rok wykorzystywał chłopca seksualnie. Wpadł, gdy nakręcony przez niego film pornograficzny z dzieckiem, został znaleziony w domu innego pedofila.

- Jeżeli mamy do czynienia z osobą, która z nawyknienia popełnia przestępstwa związane z pedofilią, no to albo należy ją leczyć albo odizolować - mówił Zbigniew Roman, adwokat.

Logika przegrała

Prokuratura zapytała Służby Więziennej, czy jest ośrodek za kratami, który mógłby przyjąć pedofila, już recydywistę, ze stwardnieniem rozsianym. - Była odpowiedź, iż nie ma na terenie kraju żadna jednostka penitencjarna nie ma ośrodka leczniczego, który by zapewnił mu właściwą opiekę lekarską - powiedział Mariusz Pindera z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

Według Służby Więziennej, prokurator mija się z prawdą, bo nie ma za kratami oddziałów neurologicznych, ale innych nie brakuje.

Funkcjonariusze z nowego ośrodka w Czarnem zapewniali prokuraturę, że mogą w każdej chwili przyjąć pedofila i przewieźć na cywilny oddział neurologiczny w sytuacji, gdyby mu się pogorszyło. Podtrzymują te deklaracje.

- Doniesienia są takie, że ta osoba nie przebywa w żadnym szpitalu. Sugerują, że lepiej by było, gdyby przebywał w jakimkolwiek szpitalnym oddziale więziennym - powiedziała mjr Elżbieta Krakowska ze Służby Więziennej.

Prokuratura nie złożyła wniosku o areszt

Recydywista jednak nadal tkwi w sąsiedztwie dzieci, bo prokuratura, po wykryciu kolejnej ofiary pedofila, w ogóle nie złożyła wniosku o jego areszt. - Dla sądu, który nie działa na zasadzie przypuszczeń, podejrzeń, czy też jakiegoś jasnowidzenia, nie ma sprawy tej osoby - powiedziała Agnieszka Połyniak z Sądu Okręgowego w Świdnicy.

I pewnie trwałoby przerzucanie się kompetencjami i odpowiedzialnością, ale na scenę wkroczyło Ministerstwo Sprawiedliwości i zażądało od sądu penitencjarnego natychmiastowego osadzenia pedofila w szpitalnej celi. - Pewnie nie są to miejsca wymarzone przez więźniów, ale to nie oni dyktują warunki - powiedział Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Wuja 1
Wuja 1

Masa niedomówień występuje w tym materiale.
„Warunkowo zwolniony z aresztu ze względu na stan zdrowia”. Zapewne chodzi o zastosowanie przerwy w wykonywaniu kary pozbawienia wolności na czas trwania choroby. Art. 150 §1 kodeksu karnego wykonawczego stosowany również do przerwy stanowi, iż „Wykonanie kary pozbawienia wolności w wypadku rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   ef2

   A jakim cudem skazany pedofil dostał opiekę nad 5 latkiem??? Znajomości w sądzie i prokuraturze?

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     3
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     ProcTRAIL

     Kochane niezawisłe SĄDY , nigdy nie omylne , nigdy nie odpowiadajace za swe zawsze trafne decyzje !!!

     Szkoda tylko a moze to pikus , ze wiecznie przez tych w togach cierpia niewinni ludzie !!!! A bandziory ? Cóż ,maja raj na ziemi!!!!

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       1
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       pad4

       komentarz ukryty - pokaż

       Panie ministrze... paragrafy w dłoń...! Czas na "ręczne sterowanie" bo "Państwo teoretyczne" nie działa automatycznie...

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         2
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          2
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje

         tvnpix