Raport o mniejszości
Dyskryminacja, depresja, myśli samobójcze. Raport o sytuacji osób LGBTA w Polsce
23 tysiące uczestników badania i bezdyskusyjne wnioski - społeczna akceptacja dla osób LGBTA w Polsce przestała się zwiększać. Uczestnicy badania przyznają, że wpadają w depresję i myślą o wyjeździe z Polski. Wszystko dlatego, że rośnie skala agresji fizycznej, a obraźliwe publiczne wypowiedzi stają się standardem.
W Starym Sączu na sesji rady miasta głosowano nad wycofaniem uchwały anty-LGBT. W trakcie...Debatowali nad wycofaniem uchwały anty-LGBT, radna PiS zaintonowała "Bogurodzicę"
- W mediach publicznych, w Sejmie, u ludzi władzy, hierarchów Kościoła przez ostatnie kilka lat mamy do czynienia po prostu z nagonką, to jest zorganizowana nagonka - uważa Hubert Sobecki ze stowarzyszenia "Miłość Nie Wyklucza".
Już co dziesiąta osoba nieheteronormatywna myśli o wyprowadzeniu się z Polski. Szymon Pietruszczak, którego domem obecnie jest Wielka Brytania, w rozmowie z "Faktami" TVN podkreśla, że tam nikt nie ośmieliłby się zakwestionować jego prawa do bycia sobą.
- Byłem wytykany (w Polsce - przy. red.), tak tutaj jest to postrzegane bardziej pozytywnie. Ludzie są bardziej otwarci, ludzie się nie boją. Jestem przekonany, że właśnie ta agresja, ten brak akceptacji wynika ze strachu - uważa Szymon.
Strach gejom, lesbijkom czy transseksualistom w Polsce towarzyszy na każdym kroku. Jak wynika z raportu Centrum Badań nad Uprzedzeniami przeprowadzonego w latach 2019-2020, aż 37 procent ankietowanych nie przyznaje się do swojej tożsamości seksualnej przed bliskim, w 2017 roku było to 33 respondentów.
Tylko 55 procent matek i 40 procent ojców wie, że ma nieheteronormatywne dziecko. Z raportu wynika, że przed rodzeństwem też strach się otworzyć - 53 procent sióstr i 43 procent braci wie, że ich rodzeństwo jest nieheteronormatywne.
- "Jesteście ideologią", "jesteście zagrożeniem dla rodziny", "jesteście pedofilami" - to jest coś, co my słyszymy od ponad trzech lat, a zwłaszcza w trakcie kampanii wyborczych - zaznacza Mirosława Makuchowska z Kampanii Przeciw Homofobii.
Depresja i myśli samobójcze wśród ankietowanych
Nie milkną komentarze po czwartkowej debacie w Sejmie nad obywatelskim projektem ustawy "Stop..."Ten wniosek nie powinien być dopuszczony do procedowania". Nie milkną komentarze w sprawie projektu "Stop LGBT"
- Obraz osób, które doświadczają przemocy. Obraz osób, które boją się własnego kraju na tyle mocno, że nie zgłaszają nawet przestępstw organom ścigania - ocenia raport Krzysztof Kliszczyński ze Stowarzyszenia Lambda Warszawa.
Jak wynika z raportu, życie w zaszczuciu przekłada się na zdrowie osób LGBTA. 44 procent ankietowanych zauważa u siebie poważne objawy depresji - to znaczny wzrost patrząc na dane z 2017 roku, gdzie 27 procent osób skarżyło się na objawy depresji. Z kolei 55 procent respondentów ma myśli samobójcze.
- Zgłaszają się do nas osoby z problemami różnymi: z problemami głównie przemocy, przemocy werbalnej, przemocy fizycznej, przemocy ekonomicznej. Są to osoby, które nie wiedzą, do kogo się zgłosić - mówi Miłosz Przepiórkowski ze Stowarzyszenia Lambda Warszawa.
Tak zwanej mikroagresji doznał każdy ankietowany. Dwuznaczne spojrzenia, sugestywne słowa.
- Na poziomie polityki, czy na poziomie jakiejś zmiany społecznej, potrzebna jest bardzo poważna dyskusja, bardzo poważna zmiana języka, czy to polityki, czy w ogóle dyskursu publicznego - uważa dr Mikołaj Winiewski z Centrum Badań nad Uprzedzeniami, Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 1 lipca
Ekonomiści ostrzegali, że będzie źle, ale nie, że aż tak źle. Główny Urząd Statystyczny opublikował wstępne dane o inflacji w czerwcu - to 15,6 procent rok do roku. Inflacja jest najwyższa w Polsce od 25 lat. W programie powiemy również o konflikcie w Zjednoczonej Prawicy i o skutkach burz w Polsce. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Inflacja najwyższa od 25 lat. 15,6 procent w czerwcu rok do roku
Ekonomiści ostrzegali, że będzie źle, ale nie, że aż tak źle. Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o inflacji w czerwcu - to 15,6 procent rok do roku. Inflacja jest najwyższa od 25 lat.
czytaj więcej »Polska kupi 32 helikoptery wojskowe AW149. Dekadę temu przegrały z caracalami
32 wielozadaniowe, silnie uzbrojone śmigłowce typu AW149 ma dostać polska armia, jeśli podpisany przez ministra obrony kontrakt zostanie zrealizowany. Gdyby rząd PiS tuż po objęciu władzy ponad 6 lat temu nie zerwał kontraktu na caracale, to już byśmy je mieli.
czytaj więcej »Czy kamienie milowe zostały osiągnięte? "Polska będzie musiała się zastanowić"
Komisja Europejska dopiero ma ocenić, czy pierwsze kamienie milowe dotyczące sądownictwa zostały przez Polskę osiągnięte. Wiceprzewodnicząca KE Vera Jourova twierdzi, że nie. PiS ją dyskredytuje i utrzymuje, że warunki do wypłaty środków z funduszu odbudowy zostały spełnione.
czytaj więcej »Ursula von der Leyen obiecała pomoc UE w odbudowie Ukrainy
Ukraina jest kandydatem na członka Unii Europejskiej, co jeszcze pięć miesięcy temu wydawało się niewyobrażalne - powiedziała w swoim przemówieniu do Rady Najwyższej Ukrainy szefowa Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen obiecała pomoc przy odbudowie Ukrainy. Na salę plenarną Rady Najwyższej została wniesiona flaga Unii Europejskiej, by już tam pozostać na stałe.
czytaj więcej »Liczne szkody po gwałtownych burzach, które przeszły nad Polską
Dwie osoby zostały ranne. 1300 razy interweniowali w czwartek wieczorem strażacy, likwidując skutki gwałtownych burz. Usuwali połamane drzewa, wypompowywali wodę z zalanych ulic i domów.
czytaj więcej »Podlasie i Lubelszczyzna otwierają się na turystów. Nadszedł czas odrabiania strat
Od 1 lipca można jeździć na całe Podlasie i całą Lubelszczyznę. Po wielu miesiącach zniknęły strefy ograniczonego dostępu, które były zamknięte dla turystów. Dla przedsiębiorców nadszedł czas odrabiania strat.
czytaj więcej »Tak garbarnia zanieczyszcza rzekę Bóbr. Oglądaj reportaż z cyklu "Rozmowy o Końcu Świata" W TVN24 GO
Ponad 9 na 10 polskich rzek jest w złym stanie. Trafiają do nich nawozy, pestycydy i ścieki, stwarzając zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Należąca do niemieckiej firmy garbarnia zanieczyszcza rzekę Bóbr - wynika z dziennikarskiego śledztwa TVN24.
czytaj więcej »Portret poszukiwanego stworzony w oparciu o DNA. Nowinka w polskiej policji
Tak stworzony wizerunek może się nieco różnić od prawdziwej twarzy sprawcy. Wystarczy kod DNA ze śladów pozostawionych na miejscu przestępstwa. Pierwszy raz polska policja korzysta z pomocy amerykańskiego laboratorium. Chodzi o sprawę zabójstwa kobiety w parku w Łodzi w grudniu 2020 roku.
czytaj więcej »Świetne wyniki oglądalności "Faktów" TVN
"Fakty" TVN były najlepiej oglądanym programem informacyjnym w Polsce w czerwcu 2022 roku. Ponadto mieliśmy więcej widzów niż w czerwcu 2021 roku.
czytaj więcej »Prognoza pogody na sobotę 2 lipca
W sobotę we wschodniej części kraju przelotny deszcz i burze (z 10-20 mm opadu i porywami wiatru o prędkości do 60-80 km/h). Zachodnia część kraju na ogół słoneczna. Temperatura maksymalna od 23 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej do 31 stopni Celsjusza na Lubelszczyźnie. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.
czytaj więcej »Fakty z 30 czerwca
W czwartek zakończył się szczyt NATO w Madrycie. W programie powiemy również o oświadczeniu majątkowym Juli Przyłębskiej, o wymianie jeńców wojennych w Ukrainie, a także o skutkach suszy w Polsce. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Wzmocnienie wschodniej flanki i wsparcie dla Ukrainy. Koniec szczytu NATO
W czwartek zakończył się szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie. W obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę NATO pokazało, że potrafi działać stanowczo. Na szczycie podjęto kilka ważnych decyzji, między innymi o zwiększeniu liczebności sił szybkiego reagowania z 40 tysięcy do 300 tysięcy.
czytaj więcej »Prezydent Joe Biden zapowiedział nowy pakiet pomocy dla Ukrainy
Podczas szczytu NATO zapadły decyzje w sprawie Ukrainy. Sojusz stawia sobie teraz za zadanie pomóc Ukrainie w przejściu ze starego sprzętu z czasów sowieckich na nowoczesny sprzęt zachodni. Prezydent Joe Biden zapowiedział też nowy pakiet pomocy dla Ukrainy. Jednak prezydent Wołodymyr Zełenski cały czas podkreśla, że sprzętu jest za mało i nie dociera na czas.
czytaj więcej »Donald Tusk o polskim rządzie: nie należy asystować, lecz wpływać na decyzje w NATO
Prezydent Andrzej Duda mówi o sukcesie szczytu NATO w Madrycie i ma na myśli między innymi stałą obecność dowództwa V korpusu armii amerykańskiej w Polsce. Szwecja i Finlandia po wejściu do NATO też wzmocnią nasze bezpieczeństwo. Bardziej krytyczny wobec polskiego rządu jest lider PO Donald Tusk.
czytaj więcej »