Bez wiedzy rodziców, bez kontroli. Niepokojący raport o nastolatkach w sieci

15.08.2019 | Bez wiedzy rodziców, bez kontroli. Niepokojący raport o nastolatkach w sieci
15.08.2019 | Bez wiedzy rodziców, bez kontroli. Niepokojący raport o nastolatkach w sieci
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
15.08.2019 | Bez wiedzy rodziców, bez kontroli. Niepokojący raport o nastolatkach w sieciJan Błaszkowski | Fakty TVN

Dzieci w sieci surfują, czatują i grają. Pytanie, czy pod jakąś kontrolą. Jest raport, a w nim pojawiają się konkretne wnioski - rodzice nie wiedzą, że ich dzieci siedzą w internecie w nocy i nie zdają sobie sprawy, ile godzin to trwa.

Mama siedzi zatopiona w swoich myślach, za to syna w tym samym czasie pochłonął internet. Tylko że ten sam czas, w tym samym miejscu, płynie dla obojga kompletnie inaczej. Raport Państwowego Instytutu Badawczego NASK "Rodzice nastolatków 3.0" potwierdza to zjawisko.

Rodzicom tylko wydaje się, że kontrolują aktywność swoich dzieci w sieci. Nie wiedzą nawet, że ich pociechy surfują w internecie prawie dwa razy dłużej, niż myślą rodzice.

- Rodzice mają kłopot z wiedzą o tym, co ich dzieci rzeczywiście w internecie robią - tłumaczy Anna Borkowska, psycholog z Akademii NASK.

Rozbieżności dotyczą również tego, co dziecko w sieci czyta i ogląda. Co piąty rodzic twierdzi, że stosuje filtry treści niedozwolonych. Tyle że tych blokad nie potwierdzają rzekomo blokowane pociechy.

- Dzieci bardzo szybko znajdują ścieżki obejścia tej technologii - mówi doktor Rafał Lange, ekspert Działu Badań Rynku i Opinii Państwowego Instytutu Badawczego NASK.

Jeśli blokada nie pomaga, to dziecko styka się w sieci z treściami niebezpiecznymi. O wiele częściej niż wydaje się to rodzicom.

- Młodzież mówi nam, że spotyka się bardzo powszechnie z agresją elektroniczną, z wyszydzaniem, wyśmiewaniem - opowiada Anna Borkowska.

Czasami młodzież sama tej agresji szuka w internetowych seansach nienawiści, czyli patostreamingu. To już nie jest margines sieci, oglądany przez garstkę nastolatków. Nawet jeśli rodzice zaklinają rzeczywistość.

- Rodzice myślą, że dziecko ogląda, jak ktoś gra w grę ze słuchawkami na uszach, ale zupełnie sobie nie zdają sprawy, że w czasie streamowania tej gry do sieci lecą bardzo mocne wulgaryzmy - tłumaczy doktor Maciej Dębski z Uniwersytetu Gdańskiego i Fundacji "Dbam o Mój Z@sięg".

Najważniejsza jest edukacja

Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada kampanię edukacyjną. Ma ona pomóc dorosłym utrzymać, a często nawet na nowo nawiązać kontakt z dziećmi. Tu i teraz, "w realu".

- Najlepszą aplikacją, jaką możemy dziecku zainstalować, to aplikacja pod tytułem "spędzaj więcej czasu z dzieckiem" - zapewnia Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Dawać przykład, wskazywać zagrożenia i sposoby obrony przed nimi. A przede wszystkim pokazywać, że sieć to bardzo przydatne narzędzie w życiu, a nie alternatywne życie.

- Kolejnym źródłem na pewno jest szkoła, gdzie odbywa się duża liczba zajęć edukacyjnych dotyczących bezpieczeństwa w sieci - mówi Agnieszka Siedler, psycholog dziecięcy z Akademii Pedagogiki Specjalnej.

Rodzic powinien określać zasady korzystania z sieci wcześnie, gdy dziecko jeszcze nie jest nastolatkiem i nie pochłonęła go całkiem globalna sieć.

- To nie ma tak, że on się gdzieś zamyka, wychodzi z tym telefonem i ja zupełnie nie wiem, co on ogląda - zapewnia pani Kasia, mama 8-letniego Nataniela.

Wtedy oba pokolenia mogą być razem, a nie tylko "w kontakcie".

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS