Bez wiedzy rodziców, bez kontroli. Niepokojący raport o nastolatkach w sieci

15.08.2019 | Bez wiedzy rodziców, bez kontroli. Niepokojący raport o nastolatkach w sieci
15.08.2019 | Bez wiedzy rodziców, bez kontroli. Niepokojący raport o nastolatkach w sieci
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
15.08.2019 | Bez wiedzy rodziców, bez kontroli. Niepokojący raport o nastolatkach w sieciJan Błaszkowski | Fakty TVN

Dzieci w sieci surfują, czatują i grają. Pytanie, czy pod jakąś kontrolą. Jest raport, a w nim pojawiają się konkretne wnioski - rodzice nie wiedzą, że ich dzieci siedzą w internecie w nocy i nie zdają sobie sprawy, ile godzin to trwa.

Mama siedzi zatopiona w swoich myślach, za to syna w tym samym czasie pochłonął internet. Tylko że ten sam czas, w tym samym miejscu, płynie dla obojga kompletnie inaczej. Raport Państwowego Instytutu Badawczego NASK "Rodzice nastolatków 3.0" potwierdza to zjawisko.

Rodzicom tylko wydaje się, że kontrolują aktywność swoich dzieci w sieci. Nie wiedzą nawet, że ich pociechy surfują w internecie prawie dwa razy dłużej, niż myślą rodzice.

- Rodzice mają kłopot z wiedzą o tym, co ich dzieci rzeczywiście w internecie robią - tłumaczy Anna Borkowska, psycholog z Akademii NASK.

Rozbieżności dotyczą również tego, co dziecko w sieci czyta i ogląda. Co piąty rodzic twierdzi, że stosuje filtry treści niedozwolonych. Tyle że tych blokad nie potwierdzają rzekomo blokowane pociechy.

- Dzieci bardzo szybko znajdują ścieżki obejścia tej technologii - mówi doktor Rafał Lange, ekspert Działu Badań Rynku i Opinii Państwowego Instytutu Badawczego NASK.

Jeśli blokada nie pomaga, to dziecko styka się w sieci z treściami niebezpiecznymi. O wiele częściej niż wydaje się to rodzicom.

- Młodzież mówi nam, że spotyka się bardzo powszechnie z agresją elektroniczną, z wyszydzaniem, wyśmiewaniem - opowiada Anna Borkowska.

Czasami młodzież sama tej agresji szuka w internetowych seansach nienawiści, czyli patostreamingu. To już nie jest margines sieci, oglądany przez garstkę nastolatków. Nawet jeśli rodzice zaklinają rzeczywistość.

- Rodzice myślą, że dziecko ogląda, jak ktoś gra w grę ze słuchawkami na uszach, ale zupełnie sobie nie zdają sprawy, że w czasie streamowania tej gry do sieci lecą bardzo mocne wulgaryzmy - tłumaczy doktor Maciej Dębski z Uniwersytetu Gdańskiego i Fundacji "Dbam o Mój Z@sięg".

Najważniejsza jest edukacja

Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada kampanię edukacyjną. Ma ona pomóc dorosłym utrzymać, a często nawet na nowo nawiązać kontakt z dziećmi. Tu i teraz, "w realu".

- Najlepszą aplikacją, jaką możemy dziecku zainstalować, to aplikacja pod tytułem "spędzaj więcej czasu z dzieckiem" - zapewnia Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Dawać przykład, wskazywać zagrożenia i sposoby obrony przed nimi. A przede wszystkim pokazywać, że sieć to bardzo przydatne narzędzie w życiu, a nie alternatywne życie.

- Kolejnym źródłem na pewno jest szkoła, gdzie odbywa się duża liczba zajęć edukacyjnych dotyczących bezpieczeństwa w sieci - mówi Agnieszka Siedler, psycholog dziecięcy z Akademii Pedagogiki Specjalnej.

Rodzic powinien określać zasady korzystania z sieci wcześnie, gdy dziecko jeszcze nie jest nastolatkiem i nie pochłonęła go całkiem globalna sieć.

- To nie ma tak, że on się gdzieś zamyka, wychodzi z tym telefonem i ja zupełnie nie wiem, co on ogląda - zapewnia pani Kasia, mama 8-letniego Nataniela.

Wtedy oba pokolenia mogą być razem, a nie tylko "w kontakcie".

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

W tej historii obywatele stanęli na wysokości zadania i obezwładnili złodzieja w Poznaniu. Policjanci, którzy znajdowali się w pobliżu, stali akurat w kolejce po kebab i nie pomogli. Uwierzyć w to nie mogą nawet ich koledzy po fachu, więc jest wewnętrzne postępowanie.

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Źródło:
Fakty TVN

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jest pierwszą Polką w historii i jedną z niewielu kobiet na świecie, które zdobyły Koronę Himalajów i Karakorum, co oznacza, że wspięła się na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Nie miała żadnego wsparcia od sponsorów. Dorota Rasińska-Samoćko zrobiła to wszystko w zaledwie 3 lata. Niedawno odebrała Kolosa - najważniejszą polską nagrodę przyznawaną podróżnikom, żeglarzom i alpinistom.

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

- Dla nich kobieta po prostu jest przedmiotem, a nie osobą, która może o sobie decydować - powiedziała w "Faktach po Faktach" Monika Rosa (KO), komentując słowa kandydata Konfederacji na prezydenta Sławomira Mentzena na temat aborcji w przypadku gwałtu. Barbara Oliwiecka (Polska 2050) oceniła, że członkowie Konfederacji "nie mają za grosz empatii, nie mają za grosz solidarności społecznej".

Plan? "Kraj dla zdrowych, silnych, bogatych, młodych mężczyzn"

Plan? "Kraj dla zdrowych, silnych, bogatych, młodych mężczyzn"

Źródło:
TVN24

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS