Bez wiedzy rodziców, bez kontroli. Niepokojący raport o nastolatkach w sieci

15.08.2019 | Bez wiedzy rodziców, bez kontroli. Niepokojący raport o nastolatkach w sieci
15.08.2019 | Bez wiedzy rodziców, bez kontroli. Niepokojący raport o nastolatkach w sieci
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
15.08.2019 | Bez wiedzy rodziców, bez kontroli. Niepokojący raport o nastolatkach w sieciJan Błaszkowski | Fakty TVN

Dzieci w sieci surfują, czatują i grają. Pytanie, czy pod jakąś kontrolą. Jest raport, a w nim pojawiają się konkretne wnioski - rodzice nie wiedzą, że ich dzieci siedzą w internecie w nocy i nie zdają sobie sprawy, ile godzin to trwa.

Mama siedzi zatopiona w swoich myślach, za to syna w tym samym czasie pochłonął internet. Tylko że ten sam czas, w tym samym miejscu, płynie dla obojga kompletnie inaczej. Raport Państwowego Instytutu Badawczego NASK "Rodzice nastolatków 3.0" potwierdza to zjawisko.

Rodzicom tylko wydaje się, że kontrolują aktywność swoich dzieci w sieci. Nie wiedzą nawet, że ich pociechy surfują w internecie prawie dwa razy dłużej, niż myślą rodzice.

- Rodzice mają kłopot z wiedzą o tym, co ich dzieci rzeczywiście w internecie robią - tłumaczy Anna Borkowska, psycholog z Akademii NASK.

Rozbieżności dotyczą również tego, co dziecko w sieci czyta i ogląda. Co piąty rodzic twierdzi, że stosuje filtry treści niedozwolonych. Tyle że tych blokad nie potwierdzają rzekomo blokowane pociechy.

- Dzieci bardzo szybko znajdują ścieżki obejścia tej technologii - mówi doktor Rafał Lange, ekspert Działu Badań Rynku i Opinii Państwowego Instytutu Badawczego NASK.

Jeśli blokada nie pomaga, to dziecko styka się w sieci z treściami niebezpiecznymi. O wiele częściej niż wydaje się to rodzicom.

- Młodzież mówi nam, że spotyka się bardzo powszechnie z agresją elektroniczną, z wyszydzaniem, wyśmiewaniem - opowiada Anna Borkowska.

Czasami młodzież sama tej agresji szuka w internetowych seansach nienawiści, czyli patostreamingu. To już nie jest margines sieci, oglądany przez garstkę nastolatków. Nawet jeśli rodzice zaklinają rzeczywistość.

- Rodzice myślą, że dziecko ogląda, jak ktoś gra w grę ze słuchawkami na uszach, ale zupełnie sobie nie zdają sprawy, że w czasie streamowania tej gry do sieci lecą bardzo mocne wulgaryzmy - tłumaczy doktor Maciej Dębski z Uniwersytetu Gdańskiego i Fundacji "Dbam o Mój Z@sięg".

Najważniejsza jest edukacja

Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada kampanię edukacyjną. Ma ona pomóc dorosłym utrzymać, a często nawet na nowo nawiązać kontakt z dziećmi. Tu i teraz, "w realu".

- Najlepszą aplikacją, jaką możemy dziecku zainstalować, to aplikacja pod tytułem "spędzaj więcej czasu z dzieckiem" - zapewnia Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Dawać przykład, wskazywać zagrożenia i sposoby obrony przed nimi. A przede wszystkim pokazywać, że sieć to bardzo przydatne narzędzie w życiu, a nie alternatywne życie.

- Kolejnym źródłem na pewno jest szkoła, gdzie odbywa się duża liczba zajęć edukacyjnych dotyczących bezpieczeństwa w sieci - mówi Agnieszka Siedler, psycholog dziecięcy z Akademii Pedagogiki Specjalnej.

Rodzic powinien określać zasady korzystania z sieci wcześnie, gdy dziecko jeszcze nie jest nastolatkiem i nie pochłonęła go całkiem globalna sieć.

- To nie ma tak, że on się gdzieś zamyka, wychodzi z tym telefonem i ja zupełnie nie wiem, co on ogląda - zapewnia pani Kasia, mama 8-letniego Nataniela.

Wtedy oba pokolenia mogą być razem, a nie tylko "w kontakcie".

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN