Fakty - oglądaj online

  • Foto: Stowarzyszenie Otwarte Klatki | Video: Marzanna Zielińska / Fakty TVN
  • "Myśmy bardzo przeżywali z mężem to, że dzieci są same"
  • 9 maja rusza kolejna edycja Wings for Life

Obrońcy praw zwierząt chcą zablokować powstanie domu aukcyjnego futer. "Minister nie ma kompetencji"

Tak zwana piątka Kaczyńskiego miała zatrzymać hodowlę zwierząt na futerka, ale piątki już nie ma, a w Radomiu Chińczycy mają współtworzyć największy w Europie dom aukcyjny futer. Takie są plany Szczepana Wójcika, nazywanego polskim królem norek. Obrońcy zwierząt apelują do rządu o powstrzymanie tego przedsięwzięcia.

W Polsce ma powstać największy na świecie dom aukcyjny zwierzęcych futer

Największy na świecie dom aukcyjny zwierzęcych futer to ma powstać w Radomiu. Po piątce dla...

Polska może stać się światową stolicą dla biznesu, który miał się zwijać. Szczepan Wójcik, nazywany polskim królem norek, jest już w tej sprawie po słowie z Chińczykami.

- Został podpisany list intencyjny z przedstawicielami chińskiej izby handlu, która zrzesza prawie 7 tysięcy podmiotów - poinformował prezes Instytutu Gospodarki Rolnej i hodowca zwierząt futerkowych Szczepan Wójcik.

Apel obrońców zwierząt

Dom aukcyjny futer miałby powstać w okolicach rodzinnego dla Szczepana Wójcika Radomia. Polska umocniłaby w ten sposób pozycję lidera po tym, jak Duńczycy musieli wybić swoje zakażone koronawirusem norki.

- To jest straszny obóz śmierci, w którym to krótkie życie zwierzęcia i jego uśmiercenie są poprzedzone absolutnie ekstremalnymi torturami - opisuje prof. Wojciech Pisula z Interdyscyplinarnego Centrum Badań Zachowania się Zwierząt i Ludzi.

Norki mają wystarczająco rozwinięty układ nerwowy, by czuć ból i rozpoznawać zagrożenia.

Rolnicy protestują przeciwko "piątce dla zwierząt"

Rolnicy nie rezygnują z protestu. We wtorek zjawili się przed resortem rolnictwa, w środę...

Stąd rozpaczliwy list Stowarzyszenia "Otwarte Ramiona" do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, europejskiego komisarza do spraw rolnictwa, a także do władz Radomia. "Jeśli nie zostaną poczynione odpowiednie kroki ku zatrzymaniu tej inwestycji już teraz, nie uda się tego zrobić tym bardziej w późniejszym terminie" - czytamy.

- Te bujdy o tym, że budżet państwa będzie uzyskiwał jakieś gigantyczne dochody, po prostu są niebywałą bzdurą, ponieważ te dochody to będzie jedna dziesięciotysięczna PKB naszego kraju - twierdzi Antoni Henryk Raciborski ze Stowarzyszenia "Otwarte Ramiona".

Rząd umywa ręce

Jeszcze niedawno minister rolnictwa był przeciwko hodowli zwierząt na futra w Polsce, tak samo jak prezes PiS. - Cierpienia zwierząt futerkowych to jedne z najgorszych cierpień, jakie w ogóle mają miejsce - podkreślał Jarosław Kaczyński.

Tak zwana piątka Kaczyńskiego, która miała hodowle zamknąć i cierpieniom zwierząt ulżyć, nie przeszła przez Sejm. Lobby futerkowe rośnie w siłę, a resort rolnictwa umywa ręce.

"Planowana inwestycja utworzenia w Polsce globalnej, polsko-chińskiej aukcji skór naturalnych stanowi przedsięwzięcie o charakterze prywatnym, zgodnie z obowiązującym w Polsce porządkiem prawnym Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie ma w tym zakresie żadnych kompetencji" - stwierdziło ministerstwo.

Nadzieja we władzach Radomia. - Mamy pewne instrumenty, dzięki którym możemy pewne inwestycje czy pewne działania blokować - twierdzi wiceprezydent Radomia Katarzyna Kalinowska.

Opór Radomia może jednak nie wystarczyć. Szczepan Wójcik szuka też lokalizacji pod dom aukcyjny futer między innymi na Pomorzu i w Wielkopolsce.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix