Pytania o szczepienia krzyżowe. "Immunogenność tego miksu wydaje się być większa"


Szczepienie krzyżowe to propozycja, która jest już rozważana w wielu krajach Europy. Niemieccy eksperci radzą, by osobom zaszczepionym pierwszą dawką AstraZeneki podać w drugiej dawce preparat BioNTech/Pfizer albo Moderny. Ich zdaniem to może wzmocnić odporność i jeszcze skuteczniej chronić przed koronawirusem.

Szczepienie krzyżowe - czyli to, co zaproponowali i rekomendują Niemcy - ma sprawić, że mutacje koronawirusa nie będą w stanie przełamać ochrony organizmu. Najnowsze zalecenia ekspertów to nic innego, jak poszukiwanie najlepszego wyjścia, gdy kolejne mutacje wirusa - jak aktualnie wariant Delta - atakują coraz ostrzej.

- Ta siła wytwarzania przeciwciał, czyli inaczej mówiąc językiem medycznym immunogenność tego miksu szczepionek, wydaje się być większa - podkreśla prof. Maria Gańczak, epidemiolog z Europejskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

Siła wytwarzania przeciwciał miałaby być większa niż po podaniu dwóch dawek tej samej szczepionki.

Szczepienie krzyżowe to propozycja, która jest już rozważana w wielu krajach Europy. Być może stanie się normą, ale na razie normą i programem minimum są dwie dawki tej samej szczepionki. Jedna - jak mówią eksperci - nie jest już barierą, której wirus w swych kolejnych odmianach nie jest w stanie przełamać.

- Szczepionki nadal działają na wszystkie znane nam warianty, jeżeli chodzi o wariant Delta to szczepionki działają nieco słabiej, ale ta ochrona nadaj jest na bardzo wysokim poziomie po dwóch dawkach - wyjaśnia Emilia Cecylia Skirmuntt, wirusolożka ewolucyjna z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

- Prawie na 100 procent te osoby, które się zaszczepiły, nie podlegają hospitalizacji, nie mają powikłań, nie trafiają do szpitala, nie umierają w końcu. Więc szczepionki na Delta i Delta plus działają - dodaje dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Pytania o trzecią dawkę

Coraz częściej padają sugestie, że konieczna będzie trzecia dawka szczepionki - pytanie tylko, kiedy i jaka. Na pewno musi być odpowiedzią na mutującego wirusa - podkreślają eksperci.

- Wprowadzamy jeszcze do tej szczepionki mRNA takie fragmenty, które by generalnie zabezpieczały nas przed tą wersją Alfa, Beta i Delta, i żeby to podawać jako trzecią dawkę - mówi prof. Marcin Drąg z Katedry Chemii Biologicznej i Bioobrazowania Politechniki Wrocławskiej.

Tymczasem w Polsce nadal mamy problemy z tym, by skutecznie dwiema dawkami zaszczepić większość społeczeństwa. W punktach szczepień nie brakuje preparatów, ale chętnych.

- Myślę realnie, że te 30 parę procent osób, które jeszcze nie były uprzejme się pokazać w punktach szczepień, to jednak do tych punktów szczepień dotrą, a być może te punkty szczepień dotrą do nich - ocenił w programie "Sprawdzam" w TVN24 profesor Andrzej Horban, główny doradca premiera do spraw COVID-19 i członek Rady Medycznej.

W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 107 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci 18 osób.

Szczepienia na COVID-19 - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Michał i lekarze postanowili zawalczyć jeszcze raz i tym razem się udało. Kiedyś Michał nie był w stanie sam założyć butów. Teraz jego stan jest znacznie lepszy. Miesiąc po drugim przeszczepie serca Michał jest w tak dobrej formie, że lekarze pozwolili na jego spotkanie z dziennikarzami.

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

Źródło:
Fakty TVN

Zakończyła się akcja ratunkowa po tym, jak runął most w Baltimore. Zginęło sześć osób. Most się zawalił, bo uderzył w niego kontenerowiec. Wiadomo, że kilka minut przed uderzeniem w most na pokładzie jednostki przestały pracować silniki. Port w Baltimore został zamknięty, bo nie ma do niego dostępu. To negatywnie wpływa na łańcuchy dostaw.

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Źródło:
Fakty TVN

Odwołanie dowódcy Eurokorpusu odbyło się zgodnie z procedurami, a sojusznicy zostali poinformowani - zapewniał na naszej antenie wicepremier i szef resortu obrony, Władysław Kosiniak-Kamysz. W środę po południu Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o wszczęciu wobec generała Jarosława Gromadzińskiego postępowania kontrolnego przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego (SKW). Generał Gromadziński w trybie natychmiastowym stracił dowodzenie Eurokorpusem i ma wrócić do kraju. On sam w internetowym wpisie zapewnił, że nie ma sobie nic do zarzucenia.

Trzęsienie ziemi po odwołaniu gen. Gromadzińskiego. "Te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"

Trzęsienie ziemi po odwołaniu gen. Gromadzińskiego. "Te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie tylko na sprzęty AGD dla kół gospodyń wiejskich i nie tylko na powiązane siecią zależności fundacje i organizacje. Czy z Funduszu Sprawiedliwości mogła być finansowana także kampania wyborcza Zjednoczonej Prawicy? Posłowie Joński i Szczerba wnioskują do Państwowej Komisji Wyborczej o skontrolowanie wydatków PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych. "Agitacja wyborcza poza komitetem wyborczym jest przestępstwem" - przypominają.

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Źródło:
Fakty po Południu

Jeżeli będziemy słabi, to Rosja nas zaatakuje - powiedział w "Faktach po Faktach" dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Maciej Klisz. Przyznał, że byłby daleki od opinii, że "zaatakuje nas czołgami", natomiast "ekonomicznie, cybernetycznie, kognitywnie" - w jego ocenie - to "dzieje się codziennie". Mówił też o rosyjskiej rakiecie, która weszła w polską przestrzeń powietrzną w ostatnich dniach. Zapewnił, że w takich sytuacjach nie ma "wątpliwości, czy zestrzelić", bo jest do tego przygotowany. - Mam w głowie pytanie, co się stanie po zestrzeleniu. Mówię tu nie tylko o tej domenie wojskowej - zaznaczył.

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

Źródło:
TVN24

To jest ten jeden dzień, to jest ta chwila, a później my przez 365 dni pracujemy na to, aby o tej chwili mówić - stwierdził w "Faktach po Faktach" prezes WOŚP Jerzy Owsiak, mówiąc o finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Źródło:
TVN24

Po ataku islamistów na salę koncertową w Moskwie Francja wysyła na ulice więcej żołnierzy i rekrutuje do wojsk specjalnych, bo poważnie obawia się zamachów. Latem Paryż będzie gościł igrzyska olimpijskie. Zwiększona czujność służb ma zapewnić turystom spokój. Podobna sytuacja jest w Niemczech, gdzie odbędzie się piłkarskie Euro 2024. Szeroką akcję antyterrorystyczną przeprowadziła w ostatnich dniach Turcja.

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Wszystko wskazuje, że to jeden z odłamów ISIS zdołał zorganizować atak, w którym zginęło ponad 130 osób. Komórki tzw. Państwa Islamskiego odradzają się w Afganistanie i penetrują inne kraje Środkowej Azji, w tym dawne republiki radzieckie.

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Źródło:
akty o Świecie TVN24 BiS