Pytania o szczepienia krzyżowe. "Immunogenność tego miksu wydaje się być większa"


Szczepienie krzyżowe to propozycja, która jest już rozważana w wielu krajach Europy. Niemieccy eksperci radzą, by osobom zaszczepionym pierwszą dawką AstraZeneki podać w drugiej dawce preparat BioNTech/Pfizer albo Moderny. Ich zdaniem to może wzmocnić odporność i jeszcze skuteczniej chronić przed koronawirusem.

Szczepienie krzyżowe - czyli to, co zaproponowali i rekomendują Niemcy - ma sprawić, że mutacje koronawirusa nie będą w stanie przełamać ochrony organizmu. Najnowsze zalecenia ekspertów to nic innego, jak poszukiwanie najlepszego wyjścia, gdy kolejne mutacje wirusa - jak aktualnie wariant Delta - atakują coraz ostrzej.

- Ta siła wytwarzania przeciwciał, czyli inaczej mówiąc językiem medycznym immunogenność tego miksu szczepionek, wydaje się być większa - podkreśla prof. Maria Gańczak, epidemiolog z Europejskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

Siła wytwarzania przeciwciał miałaby być większa niż po podaniu dwóch dawek tej samej szczepionki.

Szczepienie krzyżowe to propozycja, która jest już rozważana w wielu krajach Europy. Być może stanie się normą, ale na razie normą i programem minimum są dwie dawki tej samej szczepionki. Jedna - jak mówią eksperci - nie jest już barierą, której wirus w swych kolejnych odmianach nie jest w stanie przełamać.

- Szczepionki nadal działają na wszystkie znane nam warianty, jeżeli chodzi o wariant Delta to szczepionki działają nieco słabiej, ale ta ochrona nadaj jest na bardzo wysokim poziomie po dwóch dawkach - wyjaśnia Emilia Cecylia Skirmuntt, wirusolożka ewolucyjna z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

- Prawie na 100 procent te osoby, które się zaszczepiły, nie podlegają hospitalizacji, nie mają powikłań, nie trafiają do szpitala, nie umierają w końcu. Więc szczepionki na Delta i Delta plus działają - dodaje dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Pytania o trzecią dawkę

Coraz częściej padają sugestie, że konieczna będzie trzecia dawka szczepionki - pytanie tylko, kiedy i jaka. Na pewno musi być odpowiedzią na mutującego wirusa - podkreślają eksperci.

- Wprowadzamy jeszcze do tej szczepionki mRNA takie fragmenty, które by generalnie zabezpieczały nas przed tą wersją Alfa, Beta i Delta, i żeby to podawać jako trzecią dawkę - mówi prof. Marcin Drąg z Katedry Chemii Biologicznej i Bioobrazowania Politechniki Wrocławskiej.

Tymczasem w Polsce nadal mamy problemy z tym, by skutecznie dwiema dawkami zaszczepić większość społeczeństwa. W punktach szczepień nie brakuje preparatów, ale chętnych.

- Myślę realnie, że te 30 parę procent osób, które jeszcze nie były uprzejme się pokazać w punktach szczepień, to jednak do tych punktów szczepień dotrą, a być może te punkty szczepień dotrą do nich - ocenił w programie "Sprawdzam" w TVN24 profesor Andrzej Horban, główny doradca premiera do spraw COVID-19 i członek Rady Medycznej.

W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 107 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci 18 osób.

Szczepienia na COVID-19 - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Polsce jest około 400 dzieci, które cierpią na dystrofię mięśniową Duchenne'a. Niedawno pojawił się nowy amerykański lek, który wreszcie daje jakąś nadzieję, ale terapia kosztuje kilkanaście milionów złotych. Internetowe zbiórki czynią cuda, ale przecież nie zawsze się udają. W tym tygodniu ratunku dla swoich dzieci rodzice szukali w Sejmie.

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Źródło:
Fakty TVN

Ostatnie dni kampanii wyborczej zdominowały sprzeczne wersje kandydata Karola Nawrockiego i jego sztabu w sprawie jego mieszkań. Kandydat PiS na prezydenta najpierw powiedział, że ma tylko jedno mieszkanie. Dziennikarze to sprawdzili - i tak wybuchła afera związana z mieszkaniem w Gdańsku, które Karol Nawrocki w niejasny sposób przejął od starszego, schorowanego mężczyzny. Teraz dziennikarze Interii dotarli do umowy, w której Karol Nawrocki zobowiązał się opiekować panem Jerzym. Wiadomo, że tego nie robił.

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Źródło:
Fakty TVN

Eksperymenty rodem z polskich szkół zostaną wykonane przez polskiego astronautę na orbicie, w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nauka sięga gwiazd - to wiemy od dawna - ale tym razem to pomysły polskich uczniów okazują się nieziemskie.

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Źródło:
Fakty TVN

Kosmos 482, czyli radziecka jeszcze sonda kosmiczna, która według wstępnych prognoz miała wejść w atmosferę nad terytorium Polski, ostatecznie ominęła nasz kraj. Rosjanie poinformowali, że jej części spadły do Oceanu Indyjskiego.

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS