Fakty - oglądaj online

 • Foto: tvn24 | Video: Marek Nowicki / Fakty TVN
 • Koledzy nazywają go "szczęściarzem". W chwili eksplozji pomyślał o żonie
 • "Można nie mieć konta w banku, ale można mieć bank". Internet nabija się z prezesa PiS
Apel psychiatrów

Sprawa Stefana W. Psychiatrzy: zbyt łatwo rzucono, że to chory człowiek

O przypadek Stefana W. pyta psychiatrów Marek Nowicki. I słyszy dramatyczny apel - nie stawiajcie znaku równości między chorobą a zbrodnią. Między stanem psychicznym a agresją. Zbyt łatwo i szybko rzucono, że to chory człowiek. Nie ma opinii biegłych. Jest za to strach pacjentów, że będą traktowani jak potencjalni przestępcy.

Parlament Europejski o mowie nienawiści. "Za dużo tej motywowanej politycznie śmierci w XXI wieku"

Za dużo tej motywowanej politycznie śmierci w XXI wieku, w którym powinniśmy wiedzieć wszystko,...

Niemal natychmiast po ataku na Pawła Adamowicza pojawiły się sugestie, że nożownik jest chory psychicznie i być może dlatego zabił.

- Zostanie on poddany badaniom przez dwóch biegłych lekarzy psychiatrów - informował 14 stycznia Krzysztof Sierak, zastępca Prokuratora Generalnego.

Problem polega na tym, że zbrodnia z chorobą psychiczną ma niewiele wspólnego.

- Istnienie zaburzeń psychicznych nie jest związane z większym ryzykiem popełnienia czynów zabronionych - uważa profesor Piotr Gałecki, krajowy konsultant do spraw psychiatrii.

Po prostu chorzy psychicznie nie dokonują częściej przestępstw niż zdrowi psychicznie.

- My wiemy doskonale, że przestępczość wśród pacjentów cierpiących na zaburzenia psychiczne, a szczególnie na psychozy, jest taka sama, jak w ogólnej populacji - twierdzi profesor Marek Jarema, psychiatra z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

"Dyskryminacja leczących się psychiatrycznie"

Brudziński o brakach w wymianie informacji, Ziobro o badaniach Stefana W. Sejmowa informacja w sprawie zabójstwa Adamowicza

To jedna z najważniejszych sejmowych debat i zadanie numer jeden dla państwa: wyjaśnić zabójstwo...

Już dzień po śmierci prezydenta Adamowicza Polskie Towarzystwo Psychiatryczne wydało oświadczenie, w którym stanowczo sprzeciwia się utożsamianiu przemocy i zbrodni z zaburzeniami psychicznymi.

Psychiatra Katarzyna Krzyżanowska-Zbucka tłumaczy, że jej pacjenci martwią się, że zostanie postawiony znak równości pomiędzy osobą chorą psychicznie i zabójcą.

Jednak premier tydzień po oświadczeniu środowiska psychiatrów i jeszcze przed zbadaniem nożownika publicznie sugerował związek zabójstwa z chorobą psychiczną. Jeszcze gorzej było w Sejmie. Na sali plenarnej Stefan W. wielokrotnie określany był jako "szaleniec", "pomyleniec", "osoba niezrównoważona".

To dyskryminuje wszystkich, którzy leczą się psychiatrycznie. Kiedyś z takiego leczenia musiała też skorzystać pani Ewa Piskorska.

Usprawiedliwianie samych siebie

Badanie psychiatryczne Stefana W. i informacja o śledztwie dla Sejmu

W środę w Sejmie zostanie przedstawiona informacja rządu w sprawie śmierci prezydenta Gdańska...

- Żyję, pracuję, spotykam się ze znajomymi. To jest po prostu takie zwykłe, zwyczajne życie. Nie czuję, żebym miała być potencjalną sprawczynią jakiejś zbrodni - tłumaczy Ewa Piskorska z fundacji "eFkropka".

Biegli dopiero zbadają czy w momencie dokonania zabójstwa Stefan W. był poczytalny. Nawet stwierdzona choroba psychiczna nie musi mieć wpływu na dokonaną zbrodnię. Mówienie o psychicznie chorym zabójcy przed zakończeniem śledztwa to znane nauce zjawisko usprawiedliwiania się i wypierania innych motywów.

- Jeśli ktoś dokonał jakiegoś drastycznego czynu, to znajdźmy mu jakiś element, który odróżnia go od nas wszystkich i wtedy my jesteśmy usprawiedliwieni, my byśmy nie mogli dokonać tego czynu, bo zrobiła to osoba, która czymś się od nas odróżnia - wyjaśnia profesor Piotr Gałecki.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
gen zdrady
gen zdrady

Bo to pasuje do linii obrony rządzących. Bo to pasuje do koncepcji rządzących. Bo w czasie leczenia, pacjent jest bardziej podatny na sugestię. Bo mając do wyboru zakład karny i oddział psychiatryczny, powie wszystko, żeby dostał to drugie....

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   kg1955
   kg1955

   Ciekawe ile osób z PiS-u leczyło się się u psychiatry?

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     tvnpix