Ruszyły szkolenia psów, które będą wykrywać zakażone osoby. "Najlepsze detektory"

09.02.2021 | Ruszyły szkolenia psów, które będą wykrywać zakażone osoby.  "Najlepsze detektory"
09.02.2021 | Ruszyły szkolenia psów, które będą wykrywać zakażone osoby. "Najlepsze detektory"
Renata Kijowska | Fakty TVN
09.02.2021 | Ruszyły szkolenia psów, które będą wykrywać zakażone osoby. "Najlepsze detektory"Renata Kijowska | Fakty TVN

Zaczęło się szkolenie czterech psów, które służą w Krajowej Administracji Skarbowej, w kierunku wykrywania COVID-19. Psy będą uczone rozpoznawania zapachu pobranego od osób zakażonych koronawirusem. Nie zastąpią testów, ale są sytuacje, w których mogą bardzo pomóc.

Hunter to pies na narkotyki w opolskiej skarbówce, ale po nowym szkoleniu będzie wykrywał chorych na COVID-19.

- Potrzebne nam są bardzo szybkie metody przesiewowe w celu wykrycia koronawirusa, w celu opanowania pandemii, a nie ma szybszej metody niż psy, ponieważ są to najlepsze detektory, które wykrywają COVID-19 w ciągu kilku sekund - twierdzi dr Agata Kokocińska-Kusiak, koordynatorka i autorka projektu "Detekcja COVID-19 przez psy".

Sam wirus nie pachnie, ale zakażony człowiek owszem. - Zakażony człowiek będzie miał charakterystyczny, inny zapach - wyjaśnia prof. Michał Dzięcioł z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Dla ludzi ten zapach jest niewyczuwalny, ale pies potrafi wyczuć wiele chorób: nowotwory, pasożyty, czy nadchodzący atak epilepsji. Nadszedł czas na COVID-19.

- Pies nie pracuje za darmo. Nagrodą może być smakołyk czy zabawka ulubiona - mówi mł. asp. Robert Pietryka, przewodnik psa służbowego z Opolskiego Urzędu Celno-Skarbowego. - Dla niego to jest tylko i wyłącznie zabawa. On oczekuje tej pracy, czeka na tę pracę i są to jego szczęśliwe chwile - dodaje.

Testów psy nie zastąpią, ale ich ocena może być podstawą do wykonania testu. - Nam chodzi o to, żeby wychwytywać osoby bezobjawowe. Nie namówimy ich na testy, bo nie wiemy, kto to jest. Potrzebujemy takiego przesiewu. Gdyby taki piesek mógł sobie chodzić po ulicach i być przy wejściu do centrum handlowego czy lotniska, to mógłby nam pomóc wychwycić osoby, które są chore - ocenia dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. pandemii COVID-19.

Doktor Paweł Grzesiowski mówi o 95-procentowej skuteczności psich wskazań. Psy sprawdzały się na przykład na lotnisku w Helsinkach.

Nowe zadanie, nowe zapachy

Psom z Krajowej Administracji Skarbowej trening medyczny ułożyli naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i naukowcy z Francji.

Bruce, Hunter, Negrita i Sony podczas szkolenia muszą zapomnieć, czego się w życiu nauczyły. Koniec z alkoholem, narkotykami i pieniędzmi, z szukaniem ich w bagażach.

- Żeby ten zapach, który mają pierwotnie wyuczony, został wygaszony na czas pilotażu. Będziemy wzmacniać tylko i wyłącznie zachowania wskazujące na rozpoznawanie próbek pobranych od osób zakażonych - tłumaczy st. apl. Mateusz Połomski, instruktor szkolenia z Ośrodka Szkoleniowego w Kamionie. Pies, który rozpozna osobę zakażoną, powinien się przy niej zatrzymać.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS