Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Renata Kijowska / Fakty TVN
  • W Sosnowcu staną dwa urządzenia do liczenia rowerzystów. "Nazwiemy je instrybutory"
  • Prognoza pogody na środę 10 marca

Ruszyły szkolenia psów, które będą wykrywać zakażone osoby. "Najlepsze detektory"

Zaczęło się szkolenie czterech psów, które służą w Krajowej Administracji Skarbowej, w kierunku wykrywania COVID-19. Psy będą uczone rozpoznawania zapachu pobranego od osób zakażonych koronawirusem. Nie zastąpią testów, ale są sytuacje, w których mogą bardzo pomóc.

Burza po zaleceniu NFZ. "Rząd po raz kolejny wywiesza białą flagę"

Narodowy Fundusz Zdrowia zaleca szpitalom, by ograniczyć do niezbędnego minimum lub zawiesić...

Hunter to pies na narkotyki w opolskiej skarbówce, ale po nowym szkoleniu będzie wykrywał chorych na COVID-19.

- Potrzebne nam są bardzo szybkie metody przesiewowe w celu wykrycia koronawirusa, w celu opanowania pandemii, a nie ma szybszej metody niż psy, ponieważ są to najlepsze detektory, które wykrywają COVID-19 w ciągu kilku sekund - twierdzi dr Agata Kokocińska-Kusiak, koordynatorka i autorka projektu "Detekcja COVID-19 przez psy".

Sam wirus nie pachnie, ale zakażony człowiek owszem. - Zakażony człowiek będzie miał charakterystyczny, inny zapach - wyjaśnia prof. Michał Dzięcioł z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Dla ludzi ten zapach jest niewyczuwalny, ale pies potrafi wyczuć wiele chorób: nowotwory, pasożyty, czy nadchodzący atak epilepsji. Nadszedł czas na COVID-19.

- Pies nie pracuje za darmo. Nagrodą może być smakołyk czy zabawka ulubiona - mówi mł. asp. Robert Pietryka, przewodnik psa służbowego z Opolskiego Urzędu Celno-Skarbowego. - Dla niego to jest tylko i wyłącznie zabawa. On oczekuje tej pracy, czeka na tę pracę i są to jego szczęśliwe chwile - dodaje.

Testów psy nie zastąpią, ale ich ocena może być podstawą do wykonania testu. - Nam chodzi o to, żeby wychwytywać osoby bezobjawowe. Nie namówimy ich na testy, bo nie wiemy, kto to jest. Potrzebujemy takiego przesiewu. Gdyby taki piesek mógł sobie chodzić po ulicach i być przy wejściu do centrum handlowego czy lotniska, to mógłby nam pomóc wychwycić osoby, które są chore - ocenia dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. pandemii COVID-19.

Doktor Paweł Grzesiowski mówi o 95-procentowej skuteczności psich wskazań. Psy sprawdzały się na przykład na lotnisku w Helsinkach.

Nowe zadanie, nowe zapachy

 

Psom z Krajowej Administracji Skarbowej trening medyczny ułożyli naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i naukowcy z Francji.

Bruce, Hunter, Negrita i Sony podczas szkolenia muszą zapomnieć, czego się w życiu nauczyły. Koniec z alkoholem, narkotykami i pieniędzmi, z szukaniem ich w bagażach.

- Żeby ten zapach, który mają pierwotnie wyuczony, został wygaszony na czas pilotażu. Będziemy wzmacniać tylko i wyłącznie zachowania wskazujące na rozpoznawanie próbek pobranych od osób zakażonych - tłumaczy st. apl. Mateusz Połomski, instruktor szkolenia z Ośrodka Szkoleniowego w Kamionie. Pies, który rozpozna osobę zakażoną, powinien się przy niej zatrzymać.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix