Fakty - oglądaj online

  • Foto: Reuters TV/Nexta TV/Refinitiv Eikon/TVN24
  • Polskie sklepy militarne przeżywają oblężenie. Klientami są głównie Ukraińcy, którzy wracają bronić ojczyzny
  • Warszawa przejmuje "Szpiegowo". Przeznaczy go dla uchodźców z Ukrainy

Przeżyli drugą wojnę światową, są przerażeni sytuacją w Ukrainie. "Mam fizyczny ból, kiedy patrzę na to wszystko"

Większość z nas wojnę zna jedynie z historii lub opowieści członków rodziny, znajomych - tych, którzy ją przeżyli. To trauma, która pozostawia ślad na całe życie. Śmierć bliskich, strach i niepokój o przyszłość. Ucieczka z domu, przymusowa emigracja i niepewność powrotu - teraz to spotyka mieszkańców Ukrainy, którzy walczą z rosyjską inwazją.

"Uciekam z kraju, który kocham. Jadę tylko dlatego, żeby uratować dziecko"

Wystarczy przekroczyć granicę i wjechać na Ukrainę, by zrozumieć, jaką ulgę czują uchodźcy po...

WOJNA ROSJA - UKRAINA. RELACJA NA ŻYWO NA PORTALU TVN24.PL

Ukraińskie rodziny schronienia przed wojną i poczucia bezpieczeństwa szukają między innymi w Polsce.

- Największe na mnie wrażenie zrobił widok dzieciaczka, dziewczynki, która musiała uciec ze swojego domu i niesie ze sobą pluszaka, misia - mówi Bogdan Bartnikowski, były więzień Auschwitz-Birkenau.

Bogdan Bartnikowski już kiedyś takie obrazy widział i wie, co czują dzieci, które muszą uciekać ze swojego domu i które już mają wspomnienia, jakich nie powinno mieć żadne dziecko na świecie.

- Te dzieci, które widzimy na granicy, nigdy nie zapomną tego, co ich spotkało w dzieciństwie. Ta wojna będzie się za nimi wlokła - zaznacza były więzień Auschwitz-Birkenau.

- Dzisiejsze nieszczęście, które je dotyka, będzie trwało do śmierci - dodaje Anna Przedpełska-Trzeciakowska, uczestniczka Powstania Warszawskiego.

Oczy pełne łez, strach i lęk, gdy zaczynają wyć syreny - to codzienność dzieci, które zostały w Ukrainie. Na udostępnianych nagraniach apelują do agresora, by wycofał swoje wojska.

"Tak rodzi się nazizm"

O tym, co czuje dziecko, które musi ukrywać się pod ziemią, opowiedzieli nasi rozmówcy.

- Bałam się właśnie wtedy, kiedy było bombardowanie, kiedy była syrena - wspomina Krystyna Budnicka, ocalała z warszawskiego getta.

Ocalali niestety dobrze wiedzą, jak wygląda piekło na ziemi, bo doświadczyli okrucieństwa drugiej wojny światowej. Wojny, która miała nas wszystkich zaszczepić przed powtórką.

- Ja mam fizyczny ból, kiedy patrzę na to wszystko. Ja byłam pewna, kiedy wojna się skończyła, że ludzie się nauczą czegoś. A ja teraz patrzę i to się powtarza. To jest w ogóle dla mnie niewyobrażalne, że to się może znowu zdarzyć. Zdawało się, że to się z Hitlerem wszystko skończy - mówi Krystyna Budnicka.

Z takim samym przekazem prezydent Ukrainy zwraca się do wszystkich Żydów świata. Wołodymyr Zełenski, mówiąc o bombardowaniu ludności cywilnej, mordowaniu dzieci i kobiet, że podkreślił, że tak rodzi się nazizm.

- Was są miliony, miliony Żydów na całym świecie. Zobaczcie, co tu się dzieje. Tak rodzi się nazizm. Krzyczymy o zabijaniu pokojowo nastawionej ludności - mówił prezydent Ukrainy.

Rosyjska zbrodnia na ludzkości ukraińskiej jest sprawdzianem dla całego świata.

- Świat jest na rozdrożu. To jest wielka walka o wartości: czy w świat opowie się za wartościami, o których mówi, bo zawsze wszyscy mają gęby pełne wartości, czy interes - uważa Anna Przedpełska-Trzeciakowska, uczestniczka Powstania Warszawskiego.

RAZEM Z UKRAINĄ! POMOC, INFORMACJE, PORADY

JAK POMÓC UKRAINIE - LISTA ZBIÓREK

ROSYJSKA INWAZJA NA MAPACH

TVN24 PO UKRAIŃSKU

UWAGA NA FAKE NEWSY

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix