Fakty - oglądaj online

Powrót do zdrowia

Przeżyła upadek z 25-metrowej skały. Wraca do zdrowia i do wspinaczki

W lutym podczas wyjazdu do Hiszpanii Katarzyna Cieślak miała bardzo poważny wypadek. Podczas wspinaczki po górach odpadła od ściany, upadła z wysokości 25 metrów i odniosła liczne obrażenia. Po tym dramatycznym wypadku nie minęło wiele czasu, a 24-latka wraca do zdrowia i do wspinaczki.

Drogi, z którą Katarzyna Cieślak mierzyła się przez ostatnie 5 miesięcy, nie ma w żadnym wspinaczkowym przewodniku. To, jak udało jej się pokonać tę drogę, dla wielu osób jest imponujące.

- Ludzie mi czasami nie wierzą. Muszę im pokazywać moje zdjęcia rentgenowskie - mówi.

Na tych zdjęciach widać m.in jedną z kości, złamaną w 10 miejscach.

- Kasia nie była nic w stanie sama zrobić, nawet jak jej kosmyk włosów spadał na twarz, to ona nie była w stanie go sobie sama poprawić - wspomina Adam Karpierz, chłopak dziewczyny.

Nie pozwalały na to nie tylko połamane ręce, ale także potężny ból, związany z pękniętą miednicą, żebrami i złamaną żuchwą. To, że na liście złamanych kości nie ma kręgosłupa i głowy, lekarze określili jako cud. To, że po upadku z 25-metrowej skały Katarzyna żyje - tak samo.

Silne wsparcie chłopaka

Do wypadku doszło w Hiszpanii. Przez pierwsze dwie godziny przy rannej dziewczynie był tylko jej chłopak. To jego obecność i to, co robił, zdecydowało, że Katarzyna nie straciła przytomności.

- Z początku był pomysł, by pobiec po jakąś pomoc, ale zrobiłem trzy-cztery kroki i stwierdziłem, że tak naprawdę jest za duże ryzyko, że jak wrócę, to już nie będę miał do kogo - mówi Adam Karpierz.

W szpitalu najtrudniejszy był pierwszy tydzień. 24-latka była w śpiączce farmakologicznej. By tuż po wybudzeniu nie przeżyła kolejnego szoku, jej chłopak napisał specjalny list. Zrobił to na wypadek, gdyby Katarzyna została wybudzona w momencie jego nieobecności na sali.

"Twój stan jest stabilny. Mózg i kręgosłup są całe i zdrowe. Oznacza to, że za jakiś czas odzyskasz pełną sprawność" - napisał.

Plany powrotu w góry

W lutym w słowa Adama Karpierza trudno byłoby jeszcze uwierzyć. Teraz wątpliwości jest już coraz mniej. Rozwiewają je nie tylko postępy podczas rehabilitacji, ale także ambitna postawa na ściance wspinaczkowej i na skałkach. No i oczywiście marzenia o tym, co czeka parę na planowanych wciąż wspinaczkach.

- Tak sobie ostatnio przemyślałam sprawę, co byłoby dla mnie takim momentem oznaczającym powrót do pełnej sprawności, takiej psychicznej też. Kiedy będę mogła sama założyć przelot i zbudować stanowisko, i kiedy wszystko znowu będzie w moich rękach. Myślę, że to byłoby znowu wspinanie się po Tatrach, powrót do tego, co bardzo, bardzo kocham - mówi Katarzyna Cieślak.

Autor: Robert Jałocha / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty | 23.07.2017

  Fakty | 23.07.2017

  Wszyscy zadają pytania co zrobi prezydent Andrzej Duda z przedstawionymi mu ustawami reformującymi polskie sądownictwo. Ludzie, także młodzi, w wielu miastach w Polsce i za granicą, wyrażają swoje niezadowolenie i protestują. W programie również Święto Policji, gwałtowne burze w Polsce, ostrzeżenie przed kleszczami i wzrost zainteresowania zakupami aut i mieszkań. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

  czytaj więcej »
 • Młodzi protestują. "Rodzice kiedyś musieli o to walczyć. My już trzeci dzień jesteśmy i trwamy"

  Młodzi protestują. "Rodzice kiedyś musieli o to walczyć. My już trzeci dzień jesteśmy i trwamy"

  Świat młodych w ulicznym tłumie, jednak nie "ubeków", "zdrajców" czy "komunistów". Urodzili się w latach dziewięćdziesiątych, więc Solidarność znają, ale wyłącznie ze szkolnych podręczników lub rodzinnych historii. Teraz piszą własną historię, prosząc o weto przed Pałacem, błagając o szanowanie konstytucji, albo pisząc do prezydenta o sędziach Sądu Najwyższego: czerpiemy z ich mądrości, to nasze autorytety.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na poniedziałek 24 lipca

  Prognoza pogody na poniedziałek 24 lipca

  W poniedziałek na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Kielecczyźnie, w Małopolsce, na Śląsku i Ziemi Lubuskiej zachmurzenie umiarkowane i duże z opadami deszczu do 10-30 mm i burzami z gradem. Poza tym pogodnie, tylko na północy i północnym-wschodzie kraju więcej chmur i lokalnie słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 21 stopni Celsjusza na Wybrzeżu, 26 stopni Celsjusza w centrum kraju do 28 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr północno-zachodni, skręcający na zachodzie na południowo-wschodni, słaby i umiarkowany, podczas burz silny do 90 km/h.

  czytaj więcej »
 • Fakty | 22.07.2017

  Fakty | 22.07.2017

  Donald Tusk ponawia zaproszenie dla Andrzeja Dudy i tłumaczy, że reformy polskiego sądownictwa to "leczenie grypy cholerą". W programie również najnowszy sondaż partyjny Kantar Millward Brown SA, protesty w całej Polsce, wzywające do prezydenckiego weta ustaw o sądownictwie oraz innowacyjny pomysł dostarczania krwi do szpitali dronami. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

  czytaj więcej »
 • Ustawa o Sądzie Najwyższym przeszła przez Senat. Prezydent ma jednak zastrzeżenia

  Ustawa o Sądzie Najwyższym przeszła przez Senat. Prezydent ma jednak zastrzeżenia

  W nocy decyzja Senatu, w dzień głos prezydenta. Jest też głos z Brukseli i odpowiedź z Warszawy. Ustawa o Sądzie Najwyższym przez Senat przechodzi jak burza - bez poprawek i bez zastrzeżeń. Prezydent Andrzej Duda jednak zastrzeżenia ma. Jego rzecznik mówi o proceduralnych błędach. Jednak nawet prawnicy z Biura Legislacyjnego Senatu wyrazili obawę o konstytucyjność nowych przepisów.

  czytaj więcej »
 • Protesty przeciwko zmianom w sądownictwie

  Protesty przeciwko zmianom w sądownictwie

  "Po to jest ta ustawa, żeby wszyscy, którzy protestują, się bali". To głos opozycji, ale w głosie ulicy nie ma strachu, jest siła. "Zawsze wierzyłem w prawa obywatelskie, a teraz to jest wyrzucane w Polsce do śmietnika. Przychodzę, żeby wyrazić swój sprzeciw". Tysiące ludzi mają taką wiadomość dla władzy i chcą jej otworzyć oczy. Senator PiS mówi tymczasem, że w protestach biorą udział "bolszewickie upiory i ubeckie wdowy".

  czytaj więcej »
 • Donald Tusk: polityczność sądów może być kłopotem dla Polski i Polaków

  Donald Tusk: polityczność sądów może być kłopotem dla Polski i Polaków

  - Nie róbcie tego Polsce, bo to tak, jakbyśmy sami pokazywali sobie figę - mówi Donald Tusk do polityków PiS i prezydenta i dodaje "no chyba, że nie chcecie być w Unii". Szef Rady Europejskiej podkreśla, że choć UE ma wyraźne zastrzeżenia, to nikt na Polskę się nie rzuci. Jego zdaniem, zagrożenie nie czai się w Brukseli, tylko w Warszawie. Podkreśla też, że z prezydentem Polski może spotkać się w każdej chwili.

  czytaj więcej »
 • Departament Stanu USA: Wzywamy do zapewnienia, że reforma sądownictwa nie będzie naruszać polskiej konstytucji

  Departament Stanu USA: Wzywamy do zapewnienia, że reforma sądownictwa nie będzie naruszać polskiej konstytucji

  Ameryka oficjalnie oświadcza, Polska oficjalnie odpowiada. - Ustawa reformująca sądownictwo nie będzie podważać niezależności sędziów i sądów, ma ona jedynie na celu przywrócenie szacunku obywateli dla sądownictwa - tak polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych tłumaczy zmianę prawa, kiedy nasz największy sojusznik wyraża swój niepokój. Amerykański Departament Stanu opublikował oficjalny dokument w tej sprawie.

  czytaj więcej »
 • Na kogo zagłosowaliby Polacy? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

  Na kogo zagłosowaliby Polacy? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

  W badaniu przeprowadzonym przez KANTAR Millward Brown SA na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 32 procent respondentów deklaruje, że zagłosowałoby na wspólną listę Prawa i Sprawiedliwości, Polski Razem i Solidarnej Polski. 23 procent ankietowanych wskazało Platformę Obywatelską. Trzecie miejsce przypadłoby Nowoczesnej, na którą zagłosowałoby 10 procent badanych.

  czytaj więcej »
tvnpix