Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Fakty TVN
  • Uchwała anty-LGBT w Małopolsce nie została uchylona. Województwo może stracić pieniądze z UE
  • Ratownicy medyczni odchodzą z zawodu. Rząd wskazuje na pracodawców, pracodawcy na rząd
Samorządy bez pieniędzy?

Przez Polski Ład samorządy stracą 11 miliardów złotych. "Nam nie chodzi o rekompensaty"

Polski Ład zakłada podwyższenie kwoty wolnej od podatku, ale nie przewiduje tego, jak samorządom zostaną zrekompensowane zmniejszone z tego powodu przychody. Łącznie samorządy mogą stracić 11 miliardów złotych rocznie. - Nam nie chodzi o to, żeby dostawać rekompensaty, dotacje, żeby starać się o jakieś środki. Chodzi nam o to, żeby mieć stałe swoje dochody - wyjaśnia Aleksander Chęciński, prezydent Sosnowca.

- My się cieszymy, że pan premier w końcu z rządem zauważył, że jest problem - mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Każdy prezydent miasta, każdy samorządowiec, niezależnie od przynależności politycznej, z uwagą śledzi prace nad Polskim Ładem. Bo to, co jest w nim dziś, dla nich oznacza jedno - stratę. Jak przekonuje Jacek Karnowski, dla Sopotu strata wyniosłaby 28 milionów złotych, czyli siedem procent budżetu.

- 271 milionów złotych rocznie mniej. To tak, jakbyśmy obcięli 3/4 połączeń autobusowych i tramwajowych - porównuje Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Ostatnie wyliczenie, które mamy w ramach Związku Miast Polskich, mówią o kwocie ponad 80 milionów złotych - informuje Aleksander Chęciński, prezydent Sosnowca. - Świdnica straci 17 milionów złotych - twierdzi Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

Polski Ład uderzy w dochody samorządów. Premier ma ogłosić specjalny program

Polski Ład zakłada między innymi podniesienie kwoty wolnej od podatku z 8 do 30 tysięcy złotych....

Premier pod hasłem "samorządowy Polski Ład" przekonywał w środę, że miasta i miasteczka, które z niepokojem liczą straty, planując przyszłoroczny budżet, dostaną od rządu wsparcie. Na razie to jednak wyłącznie zapowiedź, na projekty ustaw trzeba poczekać

- Przekażemy 8 miliardów złotych jeszcze w czwartym kwartale na poczet wydatków przyszłorocznych. (...) Algorytm będzie sprawiedliwy - zapowiedział Mateusz Morawiecki.

Polski Ład uderzy w samorządy

Jednym z pierwszych krytyków propozycji premiera był do niedawna Jarosław Gowin, który napisał, że oferta premiera dla samorządów to ciąg dalszy uzależniania ich od władzy centralnej i arbitralnych decyzji.

- Nam nie chodzi o to, żeby dostawać rekompensaty, dotacje, żeby starać się o jakieś środki. Chodzi nam o to, żeby mieć stałe swoje dochody w ramach tak, jak to było do tej pory, środków w ramach PIT-u - wyjaśnia Aleksander Chęciński.

- Te zaproponowane rozwiązania rujnują samorządy i rujnują także polską przedsiębiorczość, polski kapitał - mówi Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

W tej sprawie nie chodzi o politykę czy tradycyjny spór opozycji z rządem. Prezydenci dziesiątek polskich dużych i małych miast, apelując do premiera, walczą o pieniądze dla swoich mieszkańców. - Mimo tej obniżki podatków, zadbaliśmy o stan finansów samorządów w sposób właściwy - zapewnił premier.

- Doświadczenia są bardzo złe w tej materii. Dlatego, że dwie transze rządowych inwestycji regionalnych zupełnie nas ominęły. Były tam nadawane, gdzie byli znajomi królika. Jest to tak zwana korupcja polityczna - ocenia Jacek Karnowski.

Z samorządowcami w spotkał się też Donald Tusk. - Jak dzisiaj wiemy, bez żadnej wątpliwości, że samorządy każdego szczebla będą płaciły za to bardzo słoną cenę. Za ich pomysły i za ich obietnice - mówi były premier.

Z analizy Ministerstwa Finansów wynika, że samorządy na obniżkach podatków w ramach Polskiego Ładu stracą rocznie nawet 11 miliardów złotych.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix