Fakty - oglądaj online

  • Foto: Fakty TVN | Video: Marzanna Zielińska / Fakty TVN
  • Strażacy apelują o instalowanie czujników tlenku węgla
  • "Essa" Młodzieżowym Słowem Roku 2022
Szczęście z in vitro

Przez pięć lat starali o dziecko, pomogła metoda in vitro refundowana przez samorząd

Oliwier jest na świecie dzięki metodzie in vitro. Jego rodzice teraz opowiadają jakie to szczęście, że się pojawił i jak wcześniej, przez długie lata, bezskutecznie walczyli o potomstwo.

Ma dziesięć miesięcy, na imię Oliwier i jest na świecie dzięki metodzie in vitro. - Staraliśmy się pięć lat o dziecko, chodząc od drzwi do drzwi lekarzy, szukając diagnostyki i pogłębiając ją również - opowiada Anna Skoczylas, matka Oliwiera.

Radni z PiS na posiedzenie o finansowaniu in vitro przyszli z kontrowersyjnymi ulotkami

Radni Jeleniej Góry dostali od przedstawicieli PiS-u ulotkę o metodzie in vitro. Stało się to tuż...

Para wydała majątek na leki, na badania, na wizyty lekarskie, aż wreszcie dostała szansę na rodzicielstwo dzięki programowi in vitro, który finansował samorząd.

- Dużo wysiłku i skończyło się uśmiechem, radością. Tak naprawdę te nieprzespane noce teraz nam wszystko rekompensują i dają nam ogromną radość - mówi Piotr Koboś, ojciec Oliwiera.

Na liście miast finansujących zapłodnienie pozaustrojowe jest już coraz więcej. Należy do nich między innymi Łódź. - Urodziło się już 405 dzieciaczków, w tym 18 par bliźniąt i cały czas czekamy na kolejne, bo kolejne ciąże są już w różnym stopniu zaawansowania - informuje Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Skuteczność metody in vitro

Z niepłodnością mierzy się w Polsce aż półtora miliona par. PiS po przejęciu władzy pozbyło się jednak rządowego programu in vitro, zastępując go rządowym programem prokreacji opartym o naprotechnologię, czyli akceptowane przez Kościół naturalne metody planowania rodziny. Statystyki są dla tej zmiany bezlitosne.

Rzeszów sfinansuje zapłodnienie metodą in vitro

650 tysięcy złotych przeznaczy Rzeszów na finansowanie programu in vitro dla mieszkańców. To...

Dzięki zapłodnienie pozaustrojowemu w latach 2013-2016 17 tysięcy par doczekało się ponad 22 tysięcy dzieci. Dzięki naprotechnologii w latach 2016-2020 udało się doprowadzić do 294 ciąż, ale nie wiadomo, ile zakończyło się szczęśliwym rozwiązaniem, bo nie ma na ten temat oficjalnych statystyk. Na pytanie w tej konkretnej kwestii Ministerstwo Zdrowia nam nie odpowiedziało.

- Program refundacji - diagnostyczny, można to tak nazwać - nie był związany z leczeniem, tylko był związany z poszerzeniem ewentualnie diagnostyki niepłodności - mówi prof. Michał Radwan ginekolog z Kliniki "Gameta".

Walka o przywrócenie refundacji

Już prawie 100 tysięcy osób podpisało się pod obywatelskim projektem ustawy przywracającym refundację metody in vitro.

- Nie można dłużej milczeć, nie można dłużej tylko mówić o tym, że to niedobrze, że refundacji nie ma. Trzeba zacząć działać i my działamy - zaznacza Małgorzata Rozenek-Majdan, członkini komitetu inicjatywy ustawodawczej "TAK dla in vitro".

To, że twórca in vitro wyróżniony został nagrodą Nobla mówi wszystko.

- To, co się wygaduje, jakieś głupoty nie mieszczące się nawet w języku kultury, to też działa źle na emocje - podkreśla prof. Sławomir Wołczyński, kierownik Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Profesor Marian Szamatowicz, dzięki któremu 35 lat temu przyszło na świat pierwsze w Polsce dziecko poczęte dzięki in vitro, nie ma wątpliwości, że ta metoda to najskuteczniejsze lekarstwo na niepłodność. - O niechęci do tego programu decydują wyłącznie przesłanki ideologiczne, nie ma merytorycznych przesłanek - uważa pionier leczenia metodą in vitro w Polsce.

Na naprotechnologię, zastępującą in vitro, rząd zamierza wydać w przyszłym roku ponad 68 milionów złotych.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix