Fakty - oglądaj online

Czas kampanii

Kampania w terenie powodem zawieszenia pracy Sejmu. Jak kandydaci korzystają z tego czasu?

W terenie, zamiast w Sejmie. PiS ruszyło z kampanią wyborczą w Polskę. Natomiast opozycja wnioskuje o dokończenie posiedzenia Sejmu w ciągu 10 dni. Pani marszałek zdecydowała, że czwartek to dzień pracy w kampanii, a nie na sali obrad Sejmu, więc sprawdzamy kto i jak z niego korzysta.

"Stary" Sejm zbierze się po wyborach. Eksperci: to zgodne z prawem, ale nie ze zwyczajem

Po raz pierwszy od 1991 r. po przeprowadzeniu wyborów parlamentarnych zbierze się Sejm, którego...

Pierwszy raz w historii polskiej polityki posiedzenie Sejmu zostanie dokończone po wyborach parlamentarnych. Do tej pory nie było sytuacji, kiedy ustępujący Sejm zbierał się i głosował już po wybraniu nowych posłów.

- Zarządzam przerwę w posiedzeniu do dnia 15 października 2019 roku do godziny 9.00 rano - ogłosiła marszałek Elżbieta Witek podczas obrad Sejmu w środę.

Niektórych posłów PiS-u można było dziś spotkać przy ulicy Wiejskiej. Mimo, że to kampania w terenie była oficjalnym powodem odwołania pracy Sejmu.

Zapytany o powody przerwania posiedzenia Sejmu Arkadiusz Mularczyk odpowiedział, że to pytanie należy kierować do marszałek Sejmu.

Posłowie, którzy po raz ostatni przed wyborami opuszczali sejmowe ławy po 13 października będą musieli jeszcze do nich wrócić.

- Chyba strach jest inspiratorem największym tego przeniesienia. Strach przed utratą władzy, strach przed rozliczeniami - stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz, obecny poseł i kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego do nowego Sejmu.

- Wiele takich sygnałów, przynajmniej w naszym klubie, było żebyśmy umożliwili kandydatom przeprowadzenie sprawnej, intensywnej kampanii - powiedział poseł Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu.

Jak kandydaci wykorzystają czas?

Redakcja "Faktów" TVN zapytała posłów podczas różnych kampanijnych wydarzeń w ich regionach, jak przerwa w obradach wpłynęła na ich kampanijny kalendarz - szczególnie o plany na czwartek i piątek.

- Ciesze się, że mogę chociaż kilka dni więcej być w terenie dzięki temu - powiedział Kazimierz Smoliński kandydat Prawa i sprawiedliwości do Sejmu. Krzysztof Truskolaski, kandydat Koalicji Obywatelskiej dodaje: - Gdyby to posiedzenie trwało trzy dni, nie zaburzyłoby to mojej aktywności.

- Będziemy mówić o programie, o propozycjach, o łączeniu Polaków - więc nie zmarnujemy tego czasu - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz. Ludowcy te dwa dni poza Sejmem wykorzystali do prezentacji swoich kandydatów w Łodzi.

Koalicja Obywatelska wnioskuje o dokończenie posiedzenia Sejmu w ciągu 10 dni

Posłowie Platformy Obywatelskiej - Koalicji Obywatelskiej złożyli wniosek do marszałek Sejmu, by...

Prezes PiS Jarosław Kaczyński uczestniczył w czwartek w konwencji w Gdańsku. A część kandydatów tej partii brała udział w konferencji w ramach akcji z cysternami wstydu.

Natomiast liderka Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska w czwartek rano brała udział w odsłonięciu pomnika premiera Tadeusza Mazowieckiego.

Wniosek o wznowienie obrad Sejmu

Pozostali kandydaci koalicji podzielili się na tych, którzy tak jak poseł Truskolaski ruszyli w teren, robiąc zakupy i pokazując skutki podwyżek cen. I na tych którzy w Sejmie organizowali liczne konferencje. W tym o wznowieniu obrad Sejmu jeszcze przed wyborami.

- Składamy wniosek o to żeby to posiedzenie Sejmu odbyło się wciągu najbliższych 10 dni. Posłowie opozycji są gotowi do pracy - powiedział Cezary Tomczyk, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Sejmu.

To jednak wniosek, który wśród polityków partii rządzącej nie znajdzie zwolenników. Prezes PiS-u na czwartkowej konwencji w Gdańsku apelował o mobilizację kandydatów i ich zwolenników. Przedstawiał przyszły plan gospodarczy, a w nim między innymi plan odbudowy stoczni. - Ostatnio została odkupiona od Ukraińców Stocznia Gdańska. Ja wiem, że to będzie bardzo trudne, ale ona zostanie odbudowana. Ona będzie budowała statki - mówił Jarosław Kaczyński.

Do wyborów pozostało 31 dni.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix