Obok przekopu Mierzei Wiślanej powstaje sztuczna wyspa. Ma służyć ptakom

27.05.2020 | Obok przekopu Mierzei Wiślanej powstaje sztuczna wyspa. Ma służyć ptakom
27.05.2020 | Obok przekopu Mierzei Wiślanej powstaje sztuczna wyspa. Ma służyć ptakom
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
27.05.2020 | Obok przekopu Mierzei Wiślanej powstaje sztuczna wyspa. Ma służyć ptakomJan Błaszkowski | Fakty TVN

Obok przekopu Mierzei Wiślanej będzie sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym. Trafi na nią piasek z przekopu. Przed radykalnymi zmianami krajobrazu ostrzegają działacze organizacji ekologicznych. W odpowiedzi słyszą, że powinni się cieszyć, bo z nowej wyspy korzystać mają ptaki.

Tysiące ton piasku z budowy przekopu Mierzei Wiślanej, którym za dwa lata będzie można popłynąć z Bałtyku prosto do portu w Elblągu, zaczęto właśnie na barkach przewozić na Zalew Wiślany. Dwa kilometry od brzegu - na środku akwenu - stanęła specjalna platforma z koparką i usypuje nowy kawałek lądu.

Na początku powstanie ziemna grobla umocniona kamieniami. Potem jej wnętrze ma zostać wypełnione mułem z dna Zalewu, który zostanie pogłębiony, by umożliwić ruch większych statków w tym miejscu.

Sztuczna wyspa będzie bezludna, ale to nie oznacza, że bezużyteczna. Ma stać się czymś więcej niż tylko potężną hałdą piasku na środku Zalewu Wiślanego.

Wyspa będzie mieć kształt elipsy o długości dwóch kilometrów i szerokości ponad jednego. To prawie 200 hektarów nowego lądu. Dla porównania - Wolin jest 130 razy większy, ale Wielka Żuława na Jezioraku już dwa razy mniejsza.

- Wolałbym, żeby tutaj ludzi nie było na tej wyspie. Niech sobie naturalnie natura żyje - uważa Roman Kołkowski, rybak z Kątów Rybackich.

Zmieni się nie tylko przyroda

Inwestorzy zapowiadają, że na wyspie powstaną cenne przyrodniczo łąki. Bez dostępu dla turystów.

- Nie będziemy tam się budować. Będzie to miejsce, które my dedykujemy tylko i wyłącznie ptakom. Ptakom, które będą mogły tam zostać w okresie lęgowym i gniazdować - tłumaczy Piotr Zięcik z nadzoru przyrodniczego "EKO-PERSPEKTYWA" z Gdańska.

Organizacje ekologiczne, które protestują przeciwko budowie przekopu, uważają, że samych łąk nie da się tak po prostu przenieść, a ptaki znajdą na wyspie wszystko, tylko nie spokój.

- Jak wpłyną tam duże statki, to wielka fala będzie po prostu demolowała gniazda tych ptaków - twierdzi Radosław Gawlik, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego "EKO-UNIA".

Lokalne władze przypominają, że wraz z wyspą zmieni się nie tylko przyroda, ale i mapa Polski.

Burmistrz Krynicy Morskiej zauważa, że po przekopie jego gmina też stanie się wyspą. Dodaje przy tym, że na sztucznej samorząd akurat zarobi. - Jeżeli przepisy pozwolą, to na pewno ta wyspa będzie również opodatkowana - zapewnia Krzysztof Swat, burmistrz Krynicy Morskiej.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS