
Na tarczy?
"Dla mnie każdy dzień to jest jeszcze większe bankructwo"
Do małych i średnich firm trafi 20 miliardów złotych - wicepremier obiecuje pieniądze i normalność, ale wielu przedsiębiorców kończy nie z tarczą, ale na tarczy. Nie każdy załapał się na kryzysową pomoc. Nie każdy ma na co czekać. W poniedziałek wsparcie ma popłynąć w góry.
Dla pani Katarzyny i jej męża - pilota wycieczek - czas na walkę o pensjonat w Karpaczu się skończył. On jest bez pracy, ona do dziś bez pomocy rządu. Rok temu o tej porze zatrudniali 15 osób.
- Nie stać nas najzwyczajniej w świecie na utrzymanie obiektu. Dla mnie każdy dzień to jest jeszcze większe bankructwo - mówi pani Katarzyna Pohorecka z pensjonatu "Perła Sudetów" w Karpaczu.
Ich pensjonat, mimo że zamknięty, podobnie jak setki w okolicy, nie znalazł się w tarczy 6.0 uchwalonej w grudniu. Znalazł się w ostatniej - 2.0. Tyle, że po trudnym roku dla nich to już za późno.
- Najbardziej to boli, że pracuje się tyle lat na to, co mamy i musimy z tego zrezygnować - tłumaczy pan Jarosław Pohorecki, przewodnik sudecki i pilot wycieczek.
Zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami restauracje, stoki narciarskie, hotele i pensjonaty są...W Zakopanem jest śnieg, ale nie ma turystów. "Nie wiemy, z czego mamy żyć"
Wicepremier Jarosław Gowin chwalił się nowym programem pomocy i rozwoju. W poniedziałek o nowej dodatkowej pomocy mają usłyszeć górskie samorządy.
- Pomoc adresowana jest bardzo precyzyjnie do konkretnych branż. Rząd wytypował około czterdziestu takich branż. Nie wykluczamy możliwości poszerzenia ich o kolejne - mówił w czwartek Jarosław Gowin, wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii.
"Nie mamy absolutnie żadnych zleceń"
Pan Piotr ma szanse na pierwszą od początku pandemii pomoc. On i jego kino może liczyć na 5000 złotych dotacji, zwolnienie z ZUS i świadczenie postojowe.
- Pieniądze, które dostaniemy, zostaną przeznaczone na spłatę zadłużenia, które w ciągu tych 10 miesięcy urosło - mówi pan Piotr Zakens z kina "Rialto" w Poznaniu.
Nowa rządowa pomoc ma objąć firmy z około pięćdziesięciu różnych branż. Przedsiębiorcy mogą...Rząd wprowadza kolejną tarczę. Którym firmom przysługuje pomoc?
- Jesteśmy ściśle związani z branżą hotelową. Nie mamy absolutnie żadnych zleceń - opowiada pani Iwona Wiśniewska z pralni "Lavanderia" w Andrespolu.
To w ich sprawie rzecznik małych i średnich przedsiębiorstw alarmuje premiera.
- Poprzednia tarcza bardzo nam pomogła. W taj chwili nie kwalifikujemy się - wyjaśnia Krzysztof Cybulski, właściciel sklepu z pamiątkami w Gdańsku.
"Przychody są na poziomie około 5, 10 procent"
Właściciele sklepów z pamiątkami - czy to nad morzem, czy w górach - mogą działać. Jednak w związku z zamrożeniem branży turystycznej do nich nie zagląda praktycznie nikt.
- Jesteśmy handlem, no to handel ma sobie radzić. Ale jak ma sobie radzić, skoro jesteśmy tak uzależnieni od turystyki? - pyta pani Dorota Dziadkowiec, współwłaścicielka sklepu "Krakuska Sztuka Ludowa" w Krakowie.
- Czynsze trzeba płacić, ZUS-y trzeba płacić, podatki trzeba płacić, a przychody są na poziomie około 5, 10 procent - mówi Krzysztof Cybulski.
O powrocie do normalności marzą i przedsiębiorcy i turyści. Nie ma jednak wątpliwości, że takie tłumy, jak na przykład na Gubałówce, których zdjęcia opublikował "Tygodnik Podhalański", mogą oddalić nas od zniesienia przez rząd obostrzeń.
Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
- "Zima to był czas dla turystów". Pustki w górskich miejscowościach
- Przedsiębiorcy walczą o przetrwanie. W wielu miejscach ruszyły wyjątkowe akcje
- Przedsiębiorcy z branży targowej zorganizowali protest. Też chcą skorzystać z tarczy antykryzysowej
- "Liczymy na to, że po 17 stycznia ten sezon narciarski wróci do normalności"
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 17 stycznia
Pojawiły się trudności z powrotem do kraju najbardziej znanego rosyjskiego opozycjonisty - Aleksieja Nawalnego, który Rosję opuścił w śpiączce, gdy groziła mu śmierć. Lotnisko, na którym czeka na niego tłum zwolenników, nie przyjęło samolotu. Nawalny został zatrzymany po lądowaniu na innym Moskiewskim lotnisku. W programie powiemy również o powrocie uczniów do szkół, o napięciu przed inauguracją prezydentury Joe Bidena i słowach Jarosława Kaczyńskiego. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.
czytaj więcej »"Mnie aresztują? To niemożliwe, jestem niewinnym człowiekiem"
Pojawiły się trudności z powrotem do kraju najbardziej znanego rosyjskiego opozycjonisty - Aleksieja Nawalnego, który opuścił Rosję w śpiączce, gdy groziła mu śmierć. Lotnisko, na którym czeka na niego tłum zwolenników, nie przyjęło samolotu.
czytaj więcej »Uczniowie klas 1-3 wracają do szkół. "Wszyscy są bardzo stęsknieni"
Uczniowie klas 1-3 wracają w poniedziałek do szkół. Pozostali będą się uczyli w domu. Władze mają nadzieję, że taki ograniczony powrót nie ściągnie na nas trzeciej fali pandemii. Nauczyciele są testowani. Niestety - nie są jeszcze szczepieni.
czytaj więcej »Polacy poza podium w konkursie w Zakopanem
Złe wiadomości z Zakopanego - żaden z naszych reprezentantów nie wskoczył na podium. Najdalej zaleciał Andrzej Stękała. Zawody miały być bez publiczności, ale kibice znaleźli sposoby, by być bardzo blisko.
czytaj więcej »Apel prezesa PiS w kościele w Starachowicach. Opozycja komentuje
Zło atakuje - mówi Jarosław Kaczyński w kościele w Starachowicach i mobilizuje do walki z rzekomym atakiem na Polskę, naród i Kościół. Podczas transmitowanej przez telewizję publiczną mszy w rocznicę śmierci swojej matki prezes PiS mówił też o obronie przyzwoitości w życiu publicznym. Opozycja mówi, że przyzwoitości rzeczywiście brakuje, a zastąpił ją kult jednostki.
czytaj więcej »Kontrowersje wokół podziału dotacji z rządowego funduszu. "Ohydny akt zawłaszczania Polski"
Samorządowcy z Prawa i Sprawiedliwości mogli liczyć na dziesięć razy większe środki z rządowego programu na rozwój niż samorządowcy z opozycji - tak wynika z raportu Fundacji Batorego. Eksperci przygotowali analizę dystrybucji środków z II transzy Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, które zostały rozdysponowane w grudniu 2020 roku.
czytaj więcej »W listopadzie szpital na warszawskim stadionie kosztował prawie 6 milionów złotych
Prawie sześć milionów złotych kosztował w listopadzie szpital na warszawskim stadionie. Choć głównie trwał w gotowości i pomagał lżej chorym, a nie ratował najciężej chorych na COVID-19. Przestronny, pustawy i koszmarnie drogi w utrzymaniu. Ogromne były wydatki na samo zarządzanie.
czytaj więcej »Rośnie napięcie przed inauguracją prezydentury Bidena. Zatrzymany mężczyzna z bronią
Mężczyzna z bronią i setkami sztuk amunicji został zatrzymany w pobliżu amerykańskiego parlamentu. Miał fałszywą akredytację. Przed środową uroczystą inauguracją prezydentury Joe Bidena w Waszyngtonie narasta napięcie. Jest coraz więcej żołnierzy, a coraz mniej przechodniów.
czytaj więcej »W krótkich spodenkach wybrali się na Babią Górę. 20 ratowników GOPR ruszyło na pomoc
To było od początku szaleństwo, a nie hartowanie. Grupa osób w krótkich spodenkach starała się, mimo mrozu, zdobyć szczyt Babiej Góry. Skończyło się na akcji ratunkowej 20 GOPR-owców. Kobieta, której temperatura ciała spadła do 26 stopni, trafiła do szpitala z odmrożeniami.
czytaj więcej »Aleksiej Nawalny zatrzymany po lądowaniu na lotnisku Szeremietiewo
Aleksiej Nawalny, najbardziej znany rosyjski opozycjonista, został zatrzymany zaraz po wylądowaniu w stolicy Rosji - Moskwie.
czytaj więcej »Prognoza pogody na poniedziałek 18 stycznia
W kraju będzie pochmurno, ale wystąpią rozpogodzenia. Na zachodzie kraju pojawią się opady śniegu. Temperatura wyniesie od -15 stopni Celsjusza na Podlasiu do -1 stopnia Celsjusza w rejonie Zatoki Pomorskiej. Wiatr zachodni i południowo-zachodni, słaby i umiarkowany.
czytaj więcej »Fakty z 16 stycznia
Zawieje i zamiecie, śliskie drogi, zaspy i coraz więcej wypadków na drogach. W Polsce ostro zaatakowała zima. W programie również o skokach Polaków z Zakopanem, zdobyciu K2 zimą i zamieszaniu w KRS. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.
czytaj więcej »Atak zimy w Polsce. Na drogach może być niebezpiecznie
Zawieje i zamiecie, śliskie drogi, zaspy i coraz więcej wypadków na drogach - zima ostro zaatakowała w Polsce. Pękają rury ciepłownicze - z tego powodu marzną mieszkańcy nieogrzewanych mieszkań. Najbardziej marzną jednak bezdomni.
czytaj więcej »Transport 330 tysięcy szczepionek dla "grupy zero" został wstrzymany
Rząd wstrzymuje transport do szpitali 330 tysięcy szczepionek dla "grupy zero", czyli medyków. Wszystko do czasu, aż firma Pfizer przedstawi nowy harmonogram dostaw. Termin rozpoczęcia szczepień "grupy pierwszej", czyli seniorów, nie jest zdaniem rządu zagrożony. Podobnie jak szczepienie drugą dawką tych, którzy dostali już pierwszą.
czytaj więcej »Polscy skoczkowie drudzy w konkursie drużynowym w Zakopanem
Polska reprezentacja skoczków narciarskich zajęła drugie miejsce w konkursie drużynowym w Zakopanem. Początkowo była szansa, że zdobędzie nawet pierwsze miejsce. Jest więc sukces, ale w tym roku niestety bez radosnego szaleństwa na trybunach. Kibiców blokuje pandemia.
czytaj więcej »