Fakty - oglądaj online

 • Foto: PAP/Leszek Szymański | Video: Maciej Knapik / Fakty TVN
 • Była twarzą akcji "Matka Polka Motocyklistka", zginęła w wypadku. Jest akt oskarżenia
 • Strażacy z OSP podejrzani o podpalenie składowiska opon
Progi i bariery

Protesty przed Sejmem przeciw nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym

Obywatele znów przed Sejmem - w obronie wolnych sądów i w proteście przeciw zatrzaskiwaniu sejmowych drzwi. "Czy stać nas na to, by tu być 3 dni?" - pada pytanie, a zgromadzeni odpowiadają - "tak".

To miał być protest na tak zwanej ziemi zakazanej, czyli na dziedzińcu sejmowym. Zdaniem manifestujących - bezprawnie zamkniętym przez marszałka Sejmu.

Pikieta trwała przez cały dzień. Chwilami mniej, chwilami bardziej liczna. Protest dotyczy kolejnych nowelizacji ustaw sądowych. Zdaniem aktorki Joanny Szczepkowskiej to, co robi Prawo i Sprawiedliwość, to jest "napad na państwo".

Gdy posłowie opozycji byli nagradzani brawami, to tych z PIS-u witano okrzykami "hańba" i "zdrajca". Poseł Kornel Morawiecki, ojciec premiera, przez chwilę był zatrzymany przez protestujących. Potem organizatorzy wyraźnie potępili jakąkolwiek agresję. - Nic nikomu nie zagraża z naszej strony - tłumaczył Paweł Kasprzak z Obywateli RP.

"Rządy prawem", a nie rządy prawa. Sąd Najwyższy krytykuje projekt posłów PiS

Sąd Najwyższy krytykuje poselski projekt, który skraca drogę do objęcia stanowiska sędziego Sądu Najwyższego i umożliwia wybór pierwszego prezesa SN w sytuacji, gdy jedna czwarta stanowisk sędziowskich nie będzie obsadzona. W opublikowanej dziś...

"Nie będę stwarzał precedensów"

Z uwagi na te wydarzenia kancelaria Sejmu wstrzymała wydawanie przepustek jednorazowych. - Komuś zależało na tym, żeby taki rozgardiasz wprowadzić - tłumaczył Andrzej Grzegrzółka z Centrum Informacyjnego Sejmu.

Ale ostatecznie, kilku pikietującym, udało się dostać na teren Sejmu. Na transparencie, niesionym z posłami opozycji, znalazło się żądanie wykonania zaleceń Komisji Europejskiej.

Kilku osobom z KOD-u udało się wejść na zaproszenie Platformy do budynku, ale na obrady sejmowych komisji już nie. - Piotrowicz nie wyraża zgody na wpuszczenie organizacji pozarządowych - mówił poseł Michał Szczerba z PO.

- Nic nie blokuję, ale nie będę stwarzał precedensów - odpowiedział Stanisław Piotrowicz, przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka.

Prace nad ustawami sejmowymi przeniesiono na jutro. Zdaniem pikietujących - celowo. By osłabić protesty.

Na ścianach Sejmu pojawiło się graffiti "czas na sąd". Doszło też do zatrzymań i były próby wdarcia się na teren Sejmu.

Protestujący mają wrócić przed parlament w czwartek, a członkowie KOD-u znów mają spróbować wejść na posiedzenie sejmowej komisji.

Historia sporu o Sąd Najwyższy

W całym kraju organizowane są protesty w obronie Sądu Najwyższego. Ich uczestnicy sprzeciwiają się wprowadzonemu przez Prawo i Sprawiedliwość prawu, nakazującemu sędziom Sądu Najwyższego, którzy ukończyli 65. rok życia i nie zwrócili się z...

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
dawidov
dawidov

Bedzie sie dzialo och bedzie.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   tvnpix