Fakty - oglądaj online

Apel do sędziów

"Kadencja minie, wstyd zostanie". Protestujący apelują do sędziów

- Zrezygnujcie z kandydowania do Krajowej Rady Sądownictwa - apelują przeciwnicy nowych ustaw sądowych do sędziów, którzy się zgłosili. I mimo mrozu, hasło "wolne sądy" znów słychać w Polsce. Są pikiety w kilku miastach i pytanie o to, czy kandydowanie w obecnych warunkach to nie wstyd.

Przed budynkiem sądu w Warszawie odbyła się pikieta. "Kadencja minie, wstyd zostanie" - czytamy na transparentach. Obok widać inne z nazwiskami kandydatów do Krajowej Rady Sadownictwa. Aktywiści apelują, by zrezygnowali z kandydowania.

- Osiemnaście osób zgłosiło się na te stanowiska, ale to wystarczy. Potrzebnych jest piętnaście, myślimy, że te kilka osób jeszcze namyśli się nad swoją przyszłością - mówią protestujący.

- Liczymy na zdrowy rozsadek sędziów - dodaje jeden z uczestników protestu.

Wszyscy kandydaci do KRS ujawnieni. "Opinia publiczna wie, z kim mamy do czynienia"

Kancelaria Sejmu upubliczniła personalia wszystkich sędziów kandydatów do nowej KRS. Jako ostatni został zweryfikowany Mariusz Lewiński, sędzia wojskowy w stanie spoczynku. Teraz kluby parlamentarne mają tydzień na wyłonienie spośród tej...

Specjalne środki

W Gliwicach i Krakowie odbyły się podobne pikiety. W sądzie w Krakowie zastosowano nawet specjalne środki bezpieczeństwa.

- Jest to dla nas zastanawiające, że taka ilość ochrony, tyle barier - mówi Beata Morawiec, prezes Stowarzyszenia Sędziów "Themis".

Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak oficjalnie przedstawiał tamtejszym sędziom nową prezes sądu - Dagmarę Pawełczyk-Woicką, która jest jednocześnie jednym z osiemnastu kandydatów do KRS.

Ani wiceminister, ani pani prezes-kandydatka nie chcieli odnieść się do zarzutów pikietujących oraz środowisk sędziowskich.

- To będzie wybór stricte polityczny i to będą sędziowie, którzy reprezentują interesy Ministerstwa Sprawiedliwości - mówi Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Na zaproszenie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka stawili się dwaj kandydaci na członków KRS.

- Sam fakt wyboru przez Sejm nie czyni z nich kandydatów politycznych - mówi Jędrzej Kondek, kandydat na członka KRS.

- Nigdy w życiu nie spotkałem się z panem ministrem Ziobrą, nawet nie rozmawiałem z nim telefonicznie - mówi z kolei inny kandydat Mariusz Witkowski.

Sędzia w stanie spoczynku kandydatem do KRS. Centrum Informacyjne Sejmu: przepisy nie zabraniają zgłoszenia

Przepisy wskazują że mandat członka Krajowej Rady Sądownictwa wygasa w razie między innymi przejścia lub przeniesienia sędziego w stan spoczynku. Przepis ten nie ma zastosowania do kandydatów - poinformowało w piątek Centrum Informacyjne Sejmu.

Ludzie ministra?

Forum Obywatelskiego Rozwoju publikuje prezentację, z której wynika, że część kandydatów pracowała lub pracuje w Ministerstwie Sprawiedliwości albo są to nowo powołani prezesi sadów.

- Są po prostu urzędnikami Ministerstwa Sprawiedliwości. Widzimy sędziów delegowanych do resortu. Naszym zdaniem tutaj nie ma przypadku - mówi Patryk Wachowiec z Forum Obywatelskiego Rozwoju. Odpowiedź rządu jest jednoznaczna.

- Byłem ministrem sprawiedliwości i miałem wrażenie, że KRS w dawnym kształcie to był związek zawodowy prezesów dużych sadów. Jakakolwiek zmiana nastąpi, to będzie to zmiana na lepsze - mówi wicepremier Jarosław Gowin.

- Posłowie, którzy wybierają Krajową Radę Sadownictwa, i opinia publiczna wiedzą, z kim mamy do czynienia - mówił w piątek Andrzej Grzegrzółka z Centrum Informacyjnego Sejmu.

Kancelaria Sejmu mówi o przejrzystości działań, ale opozycja ciągle domaga się informacji o listach z nazwiskami sędziów popierających kandydatów. Te listy pozostają tajne.

- Jest istotna różnica, czy tych kandydatów popiera 25 wybitnych profesorów prawa, czy są popierani przez 25 podwładnych ministra Ziobry - uważa Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej.

W środę opozycja spróbuje uzyskać te informacje w Ministerstwie Sprawiedliwości. Posłanka Krystyna Pawłowicz w internecie pisze, że to "próby ośmieszania i piętnowania kandydatów", chociaż chodzi tylko o jawność nazwisk i procedury.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Andrzej0wui
Andrzej0wui

Kim są ci protestujący? Kto im płaci?

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   turwal
   turwal

   Ci sędziowie nie wiedzą co to jest wstyd.
   Stygmatyzacja powinna na nich ciążyć całe zawodowe życie.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     pirat2
     pirat2

     Najbardziej zadziwia ilość osób biorących udział w tym proteście.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       rychelie77
       rychelie77

       Ale kaszane robią z tymi sędziami i sądami, ciężko będzie to wyprostować.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje

         • Fakty z 26 listopada

          Fakty z 26 listopada

          Premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły "tarczy antykryzysowej 2.0". W programie powiemy również, co zadeklarowali premierzy Polski i Węgier na wspólnej konferencji prasowej, a także o tym, jak ma wyglądać testowanie pacjentów pod kątem zakażenia koronawirusem już w karetce. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

          czytaj więcej »
         • "Weto bazowym scenariuszem". Morawiecki i Orban wspólnym głosem o budżecie UE

          "Weto bazowym scenariuszem". Morawiecki i Orban wspólnym głosem o budżecie UE

          Na wspólnej konferencji prasowej premiera Węgier i premiera Polski Mateusz Morawiecki powiedział, że weto dla wieloletnich ram finansowych Unii Europejskiej na lata 2021-2027 jest "scenariuszem bazowym". Viktor Orban oświadczył, że Węgry nie przyjmą propozycji, które nie są do przyjęcia dla Polski. Weto jednak oznacza, że może nie powstać unijny fundusz odbudowy, który miał zasilić polską "tarczę antykryzysową". Kością niezgody jest projekt rozporządzenia o tak zwanym mechanizmie praworządności, co do którego Polska i Węgry mają obiekcje natury prawnej i politycznej.

          czytaj więcej »
         • Tortury na komendzie w Olsztynie. Przed sądem stanęło 17 byłych i obecnych policjantów

          Tortury na komendzie w Olsztynie. Przed sądem stanęło 17 byłych i obecnych policjantów

          Siedemnastu byłych i obecnych policjantów stanęło przed Sądem Rejonowym w Ostródzie - są oskarżeni o wymuszanie zeznań torturami. Do tortur miało dochodzić na komendzie miejskiej w Olsztynie - w użyciu miały być plastikowy worek na głowę, paralizator i kopniaki. Poszkodowani to głównie osoby, które miały posiadać niewielkie ilości marihuany. Afera wybuchła pięć lat temu. Oskarżonym grozi do 10 lat więzienia.

          czytaj więcej »
         • W Argentynie żałoba narodowa. Diego Maradona żegnany przez rodaków i cały świat piłkarski

          W Argentynie żałoba narodowa. Diego Maradona żegnany przez rodaków i cały świat piłkarski

          "Bóg nie żyje" - piszą gazety na pierwszych stronach, a tłumy Argentyńczyków żegnają boga. Kiedy umiera Diego Maradona, wszędzie na kuli ziemskiej są tacy, którzy płaczą. W piłce nożnej był geniuszem, w życiu błądził, ale, jak przypomniał właśnie jeden z trenerów, "nieważne, co zrobiłeś ze swoim życiem, Diego, ważne, co zrobiłeś dla naszego życia". Diego Maradona zmarł nagle w środę na zawał serca.

          czytaj więcej »
         • Prognoza pogody na piątek 27 listopada

          Prognoza pogody na piątek 27 listopada

          W piątek pochmurno z przejaśnieniami i przelotnymi opadami deszczu do 1-3 mm. Jedynie na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce bez opadów. Temperatura maksymalna od 3 stopni Celsjusza na Podkarpaciu do 8 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr północno-zachodni, słaby i umiarkowany, na wschodzie okresami dość silny.

          czytaj więcej »
         • Fakty z 25 listopada

          Fakty z 25 listopada

          Szpital Narodowy ma 1200 łóżek i kilkudziesięciu pacjentów. Minister zdrowia tłumaczy, że szpitale tymczasowe muszą być gotowe na ewentualność "trzeciej fali" zachorowań na COVID-19. W programie powiemy również o zespole pocovidowym u dzieci, a także o nowym systemie zbierania danych o zakażonych koronawirusem. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

          czytaj więcej »
         • Kontrowersje wokół szpitala na Stadionie Narodowym. "Miał być wizytówką tego rządu, stał się wielką kompromitacją"

          Kontrowersje wokół szpitala na Stadionie Narodowym. "Miał być wizytówką tego rządu, stał się wielką kompromitacją"

          Szpital na Stadionie Narodowym - szumnie nazywany Szpitalem Narodowym - w rządowym filmie promocyjnym wygląda świetnie. W rzeczywistości szpital faktycznie ma 1200 łóżek, ale zajętych przez pacjentów jest zaledwie kilkadziesiąt. Jeden z lekarzy pracujących w szpitalu mówi wręcz o nudzie. Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreśla, że szpitale tymczasowe powinny być gotowe na przyjęcie chorych podczas "trzeciej fali" zachorowań na COVID-19.

          czytaj więcej »
         • Nie żyje Diego Armando Maradona

          Nie żyje Diego Armando Maradona

          Argentyński piłkarz Diego Maradona zmarł w wieku 60 lat na zawał serca. Jest uznawany za jednego z najlepszych zawodników w historii piłki nożnej. Grając w reprezentacji Argentyny, zdobył mistrzostwo świata w 1986 roku.

          czytaj więcej »
         tvnpix