Fakty - oglądaj online

W obronie Sądu

Protest przed Sądem Najwyższym. "Nie leczy się pacjenta chorego na anginę odcinając mu nogi"

Budynek Sądu Najwyższego otoczony świecami. Niedzielnym wieczorem przyszło tysiące ludzi. Ludzi świadomych tego, że niezależny sąd nie może zależeć ani od ministra Ziobry, ani żadnego innego ministra. Reporter "Faktów" TVN rozmawiał z uczestnikami protestu.

Zagranie na fortepianie Mazurka Dąbrowskiego i wzniesienie wysoko w górę świec był kulminacyjnym momentem niedzielnego wieczoru. A to wszystko w obronie Sądu Najwyższego.

- Otoczenie Sądu Najwyższego łańcuchem światła pokazuje dobre intencje i wiarę w to, że zwycięży rozum i sprawiedliwość - tłumaczył w niedzielę Bartłomiej Przymusiński ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Tysiące osób

Na protest przyszły tysiące ludzi. Nie było jednak ani okrzyków, ani transparentów. Był za to sprzeciw wobec zmiany ustroju państwa. - Każda władza ma prawo do reformy kraju w ramach granic, które wyznacza jej konstytucja. Ta władza przekroczyła te granice półtora roku temu - mówił jeden z uczestników. - Konsekwentnie i z determinacją niszczony jest demokratyczny ustrój Polski, o które walczyło pokolenie moich rodziców - mówiła z kolei Weronika Paszewska z Akcja Demokracja.

Sędziowie zaangażowani w ten spór mówili, że zobowiązuje ich przysięga na konstytucje. - Muszę wypełnić swój obowiązek do końca. Nawet jeśli miałbym stracić pracę, nawet jeśli miałbym mieć wilczy bilet. Mam lustro w domu i muszę w nie codziennie spoglądać - mówił Waldemar Żurek z Krajowej Rady Sądownictwa.

Wsparcie środowiska

Sędziów wspierali także adwokaci i inne zawody prawnicze. Wszyscy twierdzili, że reforma jest potrzebna, jednak nie taka, jaką proponuje partia rządząca. - Nie leczy się pacjenta chorego na anginę odcinając mu nogi - mówił Mikołaj Pietrzak, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. - Są środowiska prawnicze, które nie zostały zapytane o głos. Nie miały szansy zaopiniowania tego (projektu - przyp. red.) - dodawał Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

Protest był sprzeciwem wobec przerwania, zapisanej w konstytucji, kadencji pierwszej prezes Sądu Najwyższego i odwołania wszystkich sędziów. Z wyjątkiem tych wskazanych przez ministra Zbigniewa Ziobrę. - Z tego gmachu (budynku Sądu Najwyższego - przyp. red.) chcą zrobić zakład kary, półotwarty co prawda, ale zakład karny - mówił profesor Andrzej Rzepliński, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Manifestacje w całej Polsce

Gdańsk, Szczecin, Łódź, Poznań czy Kraków - w tych miastach również palono świece. Czy zrobiło to wrażenie na rządzących? Trudno powiedzieć. Oni twierdzą, że nie. - Ja wczoraj, panie redaktorze, zajmowałem się ręką w gipsie mojego wnuka - mówił w poniedziałek wicepremier Jarosław Gowin.

Wśród demonstrujących panowało przekonanie, że podporządkowanie sądów politykom skończy się źle dla wszystkich. Także dla tych, którzy te zmiany obecnie popierają.

Na miejscu protestów pojawiła się także nieduża kontrmanifestacja osób, które rzeczywistość postrzegają zupełnie inaczej. Na pytanie o obawy, że sądy będą zależne od rządzącej partii, odpowiadali, że "od kogoś muszą być zależne, ale nie od tych złodziei".

Policja odsunęła kontrmanifestantów.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
MN01
MN01

RACJA. Tylko WYCINA się jemu migdałki.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   oostryy

   To jest dobre streszczenie postawy duzej czesci spoleczenstwa - przesadnie emocjonalne podejscie do problemu, chec odwetu, zemsty za swoja sytuacje i krzywdy (prawdziwego i urojone) ze swoja nienawiscia obracaja sie przeciwko partiom opozycyjnym ktore wedlug nich symbolizuja III RP ktora z roznych powodow sie im nie podoba. Tej czesci Polakow Jaroslaw rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     • Fakty | 23.07.2017

      Fakty | 23.07.2017

      Wszyscy zadają pytania co zrobi prezydent Andrzej Duda z przedstawionymi mu ustawami reformującymi polskie sądownictwo. Ludzie, także młodzi, w wielu miastach w Polsce i za granicą, wyrażają swoje niezadowolenie i protestują. W programie również Święto Policji, gwałtowne burze w Polsce, ostrzeżenie przed kleszczami i wzrost zainteresowania zakupami aut i mieszkań. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

      czytaj więcej »
     • Młodzi protestują. "Rodzice kiedyś musieli o to walczyć. My już trzeci dzień jesteśmy i trwamy"

      Młodzi protestują. "Rodzice kiedyś musieli o to walczyć. My już trzeci dzień jesteśmy i trwamy"

      Świat młodych w ulicznym tłumie, jednak nie "ubeków", "zdrajców" czy "komunistów". Urodzili się w latach dziewięćdziesiątych, więc Solidarność znają, ale wyłącznie ze szkolnych podręczników lub rodzinnych historii. Teraz piszą własną historię, prosząc o weto przed Pałacem, błagając o szanowanie konstytucji, albo pisząc do prezydenta o sędziach Sądu Najwyższego: czerpiemy z ich mądrości, to nasze autorytety.

      czytaj więcej »
     • Prognoza pogody na poniedziałek 24 lipca

      Prognoza pogody na poniedziałek 24 lipca

      W poniedziałek na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Kielecczyźnie, w Małopolsce, na Śląsku i Ziemi Lubuskiej zachmurzenie umiarkowane i duże z opadami deszczu do 10-30 mm i burzami z gradem. Poza tym pogodnie, tylko na północy i północnym-wschodzie kraju więcej chmur i lokalnie słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 21 stopni Celsjusza na Wybrzeżu, 26 stopni Celsjusza w centrum kraju do 28 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr północno-zachodni, skręcający na zachodzie na południowo-wschodni, słaby i umiarkowany, podczas burz silny do 90 km/h.

      czytaj więcej »
     • Fakty | 22.07.2017

      Fakty | 22.07.2017

      Donald Tusk ponawia zaproszenie dla Andrzeja Dudy i tłumaczy, że reformy polskiego sądownictwa to "leczenie grypy cholerą". W programie również najnowszy sondaż partyjny Kantar Millward Brown SA, protesty w całej Polsce, wzywające do prezydenckiego weta ustaw o sądownictwie oraz innowacyjny pomysł dostarczania krwi do szpitali dronami. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

      czytaj więcej »
     • Ustawa o Sądzie Najwyższym przeszła przez Senat. Prezydent ma jednak zastrzeżenia

      Ustawa o Sądzie Najwyższym przeszła przez Senat. Prezydent ma jednak zastrzeżenia

      W nocy decyzja Senatu, w dzień głos prezydenta. Jest też głos z Brukseli i odpowiedź z Warszawy. Ustawa o Sądzie Najwyższym przez Senat przechodzi jak burza - bez poprawek i bez zastrzeżeń. Prezydent Andrzej Duda jednak zastrzeżenia ma. Jego rzecznik mówi o proceduralnych błędach. Jednak nawet prawnicy z Biura Legislacyjnego Senatu wyrazili obawę o konstytucyjność nowych przepisów.

      czytaj więcej »
     • Protesty przeciwko zmianom w sądownictwie

      Protesty przeciwko zmianom w sądownictwie

      "Po to jest ta ustawa, żeby wszyscy, którzy protestują, się bali". To głos opozycji, ale w głosie ulicy nie ma strachu, jest siła. "Zawsze wierzyłem w prawa obywatelskie, a teraz to jest wyrzucane w Polsce do śmietnika. Przychodzę, żeby wyrazić swój sprzeciw". Tysiące ludzi mają taką wiadomość dla władzy i chcą jej otworzyć oczy. Senator PiS mówi tymczasem, że w protestach biorą udział "bolszewickie upiory i ubeckie wdowy".

      czytaj więcej »
     • Donald Tusk: polityczność sądów może być kłopotem dla Polski i Polaków

      Donald Tusk: polityczność sądów może być kłopotem dla Polski i Polaków

      - Nie róbcie tego Polsce, bo to tak, jakbyśmy sami pokazywali sobie figę - mówi Donald Tusk do polityków PiS i prezydenta i dodaje "no chyba, że nie chcecie być w Unii". Szef Rady Europejskiej podkreśla, że choć UE ma wyraźne zastrzeżenia, to nikt na Polskę się nie rzuci. Jego zdaniem, zagrożenie nie czai się w Brukseli, tylko w Warszawie. Podkreśla też, że z prezydentem Polski może spotkać się w każdej chwili.

      czytaj więcej »
     • Departament Stanu USA: Wzywamy do zapewnienia, że reforma sądownictwa nie będzie naruszać polskiej konstytucji

      Departament Stanu USA: Wzywamy do zapewnienia, że reforma sądownictwa nie będzie naruszać polskiej konstytucji

      Ameryka oficjalnie oświadcza, Polska oficjalnie odpowiada. - Ustawa reformująca sądownictwo nie będzie podważać niezależności sędziów i sądów, ma ona jedynie na celu przywrócenie szacunku obywateli dla sądownictwa - tak polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych tłumaczy zmianę prawa, kiedy nasz największy sojusznik wyraża swój niepokój. Amerykański Departament Stanu opublikował oficjalny dokument w tej sprawie.

      czytaj więcej »
     • Na kogo zagłosowaliby Polacy? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

      Na kogo zagłosowaliby Polacy? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

      W badaniu przeprowadzonym przez KANTAR Millward Brown SA na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 32 procent respondentów deklaruje, że zagłosowałoby na wspólną listę Prawa i Sprawiedliwości, Polski Razem i Solidarnej Polski. 23 procent ankietowanych wskazało Platformę Obywatelską. Trzecie miejsce przypadłoby Nowoczesnej, na którą zagłosowałoby 10 procent badanych.

      czytaj więcej »
     tvnpix