Fakty - oglądaj online

 • Foto: tvn24 | Video: Fakty TVN
 • Rząd nie spieszy się z otwieraniem gospodarki. Firmy oczekują konkretnej pomocy
 • W przyszłym tygodniu rusza szczepienie seniorów. Niektórzy lekarze wciąż nie otrzymali dawki

Prokuratorzy nagle delegowani do odległych jednostek. "Jest to kara, to nie jest delegacja"

Prokuratorzy ze stowarzyszenia Lex Super Omnia zostali nagle delegowani do prokuratur rejonowych. W środę rano muszą stawić się do pracy w odległych nawet o kilkaset kilometrów jednostkach. Ich delegacje podpisał prokurator krajowy Bogdan Święczkowski.

W tym samym czasie, gdy Ministerstwo Sprawiedliwości - pod wodzą Zbigniewa Ziobry - beształo protestujących w obronie swoich represjonowanych kolegów-sędziów, Prokuratura Krajowa, też pod wodzą Zbigniewa Ziobry, postanowiła ukarać niepokornych prokuratorów.

"Polityczna zsyłka wobec tych, którzy nie chcą podporządkować się Zbigniewowi Ziobrze"

Prokuratorskie delegacje i 48 godzin na przeniesienie się. Delegowani zostali prokuratorzy ze...

Pięciu prokuratorów z niezależnego stowarzyszenia Lex Super Omnia przeniesiono do odległych nawet o kilkaset kilometrów jednostek.

Ewę Wrzosek przeniesiono z Warszawy do Śremu - 312 kilometrów od domu. Katarzynę Kwiatkowską do Golubia-Dobrzynia - 181 kilometrów. Katarzynę Szeską do Jarosławia oddalonego o 324 kilometry od domu. Jarosława Onyszczyka do Lidzbarka Warmińskiego - to odległość 263 kilometrów od jego domu. Natomiast Daniel Drapała z prokuratury we Wrocławiu został wysłany do Goleniowa, który oddalony jest o 411 kilometrów od jego miejsca zamieszkania.

"Jest to kara, to nie jest delegacja"

Ewa Wrzosek z Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów, którą skierowano do Śremu w Wielkopolsce, chciała przeprowadzić śledztwo w sprawie organizacji wyborów prezydenckich w maju 2020 roku. Śledztwo umorzono, a ona dostała dyscyplinarkę. Teraz przeniesiono ją niemal z dnia na dzień.

- Jest to kara, to nie jest delegacja - podkreśla prokurator Wrzosek.

Prokurator powinna stawić się w Śremie w środę o godzinie 7.15. - Mam dwójkę dzieci. Mam matkę, którą się opiekuję. Jest ona seniorem. Ja sobie po prostu nie wyobrażam jej reakcji - mówi Wrzosek.

Prokurator nie wie też, jak będzie na miejscu, a - jak podkreśla - czasy są pandemiczne.

- Hotele są nieczynne. Nie wiem, jak pan prokurator Święczkowski wyobrażał sobie nasze przeniesienie na sześć miesięcy tak z chwili na chwilę. Nie będę przecież nocować w pracy na karimacie - dodaje.

Od decyzji nie ma odwołania

Prokuratura odmawia wszczęcia postępowania w sprawie anulowania głosowania przez marszałek Witek

Nie będzie postępowania w sprawie marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Prokuratura Okręgowa w...

Decyzję o przeniesieniu oficjalnie podejmuje prokurator krajowy Bogdan Święczkowski, najbliższy współpracownik Zbigniewa Ziobry. Od tej decyzji nie ma odwołania.

- Upolitycznienie prokuratury powoduje, że odwaga i siła osobista tych prokuratorów jest strasznie ważna dla nas wszystkich. To nie jest tylko i wyłącznie ich osobista misja - zaznacza Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Rzecznik Prokuratury Krajowej Ewa Bialik nie zgodziła się na wypowiedź przed kamerą. Przysłała oświadczenie, w którym tłumaczy, że delegacje związane są z pandemią i mają usprawnić działania małych prokuratur, w których obciążenie sprawami znacznie wzrosło. "Ich doświadczenie zawodowe ma zapewnić szybkie i skuteczne usprawnienie prac jednostek dotkniętych niedoborami kadrowymi" - czytamy w oświadczeniu.

- Odnoszę wrażenie, że wyłącznie prokuratorzy ze stowarzyszenia Lex Super Omnia są w stanie podołać zadaniu i poprawić byt tych jednostek - ironizuje prokurator Mariusz Krasoń, który zamiast w krakowskiej prokuraturze regionalnej od środy będzie pracował w Prokuraturze Rejonowej Kraków-Podgórze.

"Nie ma wolnych sądów bez wolnej prokuratury"

"Przez dwa lata nie powstał nawet akt oskarżenia"

13 stycznia 2019 roku prezydent Gdańska został zaatakowany nożem przez Stefana W. - Paweł...

Wszyscy przeniesieni prokuratorzy mówią o szykanach i represjach wobec niezależnych urzędników, które stosuje Bogdan Święczkowski.

- Prokuratura w tych czasach to nie jest już urząd, organ administracji państwowej. To jest folwark pańszczyźniany, na którym pan feudalny przesuwa prokuratorów jako wyrobników tam, gdzie sobie życzy – stwierdza prokurator Katarzyna Kwiatkowska.

W obronie prokuratorów wystąpiły również prawnicze organizacje.

- Nie ma wolnych sądów bez wolnej prokuratury, a nasze prawa, w tym prawa człowieka, prawa obywatela nie mogą być chronione, nie mogą być gwarantowane - podkreśla dr Piotr Kładoczny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

- Każda sprawa, jeżeli rządzący będą mieli taki kaprys, może stać się sprawą polityczną - dodaje adwokat Sylwia Grzegorczyk-Abram z Inicjatywy "Wolne Sądy".

Opozycja zapowiada, że wszystkie tego rodzaju decyzje zostaną rozliczone.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 8 maja

  Fakty z 8 maja

  8 maja otwarte zostały hotele, pensjonaty i kempingi. Wprawdzie nadal nie można jeść w restauracji i korzystać z basenu, ale dla wielu osób złagodzenie restrykcji to i tak szansa na wyrwanie się z domu i wypoczynek. W programie powiemy również o kryzysie na opozycji, reakcji prezydenta na słowa RPO i kolejnej edycji biegu Wings for Life. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

  czytaj więcej »
 • Wałbrzych zachęca do szczepień, prezydent miasta dostaje pogróżki

  Wałbrzych zachęca do szczepień, prezydent miasta dostaje pogróżki

  Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę o 4765 nowych zakażeniach SARS-CoV-2. Zmarło 421 zakażonych osób. Wirus wciąż jest śmiertelnie groźny, a my nadal jesteśmy daleko od zaszczepienia większości populacji. W pełni zaszczepionych jest blisko 11 procent dorosłych. Akcja szczepień szybko idzie w Wałbrzychu, ale prezydent tego miasta dostaje pogróżki od antyszczepionkowców.

  czytaj więcej »
 • List otwarty w PO, lokalny rozłam w Lewicy

  List otwarty w PO, lokalny rozłam w Lewicy

  Po tym, jak opozycja spektakularnie podzieliła się w Sejmie, coraz większe podziały widać też w poszczególnych partiach. Grupa parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej napisała list otwarty, który otwiera się zdaniem - dotarliśmy do punktu krytycznego.

  czytaj więcej »
 • "Prezydent staje się stroną bardzo złego konfliktu"

  "Prezydent staje się stroną bardzo złego konfliktu"

  Czy krytyka postępowania władz jest atakiem na Polskę? Czy obrona praworządności jest działaniem antypaństwowym? Prezydent Andrzej Duda uznał za "antypolskie" słowa Adama Bodnara, który w wywiadzie dla zagranicznej agencji prasowej ostrzegł, że Polska może wkroczyć na drogę państwa niedemokratycznego.

  czytaj więcej »
 • 9 maja rusza kolejna edycja Wings for Life

  9 maja rusza kolejna edycja Wings for Life

  Już w niedzielę Wings for Life - doroczny bieg, który pomaga stanąć na nogi tym, którzy nie mogą biegać, chodzić, a nawet stać, bo mają uszkodzony rdzeń kręgowy. To głośna na świecie akcja, w której meta podąża za zawodnikiem.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na niedzielę 9 maja

  Prognoza pogody na niedzielę 9 maja

  W Polsce 9 maja zachmurzenie małe, a miejscami umiarkowane.Temperatura wyniesie od 15 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 25 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, południowy. Ciśnienie spada.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 7 maja

  Fakty z 7 maja

  Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że skład orzekający w polskim Trybunale Konstytucyjnym był nieprawidłowo obsadzony. W programie powiemy także o harmonogramie luzowania obostrzeń w maju, a także o tym, czy powinny się szczepić na COVID-19 kobiety w ciąży. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 7 maja

  Fakty z 7 maja

  Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że skład orzekający w polskim Trybunale Konstytucyjnym był nieprawidłowo obsadzony. W programie powiemy także o harmonogramie luzowania obostrzeń w maju, a także o tym, czy powinny się szczepić na COVID-19 kobiety w ciąży. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

  czytaj więcej »
 • Rząd opublikował harmonogram luzowania restrykcji

  Rząd opublikował harmonogram luzowania restrykcji

  W sobotę otwierają się hotele i przyjadą do nich pierwsi goście. Na wielkie zarobki hotelarze nie liczą, bo od soboty hotele mogą udostępniać w reżimie sanitarnym tylko połowę swoich pokoi. 15 maja w całym kraju ruszą ogródki restauracyjne. Wtedy też będzie można ściągnąć maseczkę, będąc na zewnątrz, pod warunkiem zachowywania dystansu społecznego.

  czytaj więcej »
tvnpix