Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Magda Łucyan / Fakty TVN
  • Relacjonował wojny i światowe konflikty. Wiktor Bater zmarł w wieku 53 lat
  • Rehabilitacja w czasach pandemii. Tak 17-letni Krzysztof walczy o swoje zdrowie
Idzie susza

"Brakuje nam wody, a prognozy mówią, że jeszcze bardziej będzie jej brakować"

Od wielu dni w Polsce nie pada deszcz. Eksperci ostrzegają, że przed nami susza, która spowoduje olbrzymie problemy dla rolników i wysokie ceny żywności dla klientów.

Tak sucho nie było od 50 lat. Szykuje się drożyzna

Polska wysycha - alarmują naukowcy. Już w lutym mamy dramatycznie niski poziom wody w rzekach....

Nie trzeba daleko szukać, by zobaczyć, że już dziś jest źle. Na lokalnych targowiskach sprzedawcy i klienci zwracają uwagę na szybki wzrost cen produktów.

- Na pewno owoce i warzywa poszły do góry - mówi jedna z klientek.

- Odczuwają (ceny - przyp. red) przy zakupach. Sami się dopominają, czy towar był dobrze policzony, bo jest mała siatka, a cena 30, 40 złotych - dodaje sprzedawczyni.

Eksperci mówią wprost: w tym roku czeka nas jeszcze jedna plaga - susza, która ma być największa od 50 lat.

- Obszary rolnicze są najbardziej narażone i najbardziej cenne. Przesuszając glebę tracimy materię organiczną, której nie da się skompensować przez nawozy sztuczne - wyjaśnia prof. Maciej Zalewski, hydrolog z Europejskiego Centrum Ekohydrologii UNESCO.

Eksperci ostrzegają

Jednocześnie eksperci dodają, że w miastach będą tworzyły się wyspy ciepła, które sprzyjają smogowi, a więc zaszkodzą zdrowiu.

Przyczyn, z powodu których mogą wystąpić wyspy ciepła, jest wiele. Jednak pierwsza i podstawowa to stopniowe zmiany klimatu, które doprowadziły między innymi do tego, że ostatnia zima była najcieplejsza od początku prowadzenia pomiarów.

- Za nami trzecia bezśnieżna zima. Są takie miejsca na nizinach, gdzie w ogóle nie było pokrywy śnieżnej - zauważa Tomasz Wasilewski z tvnmeteo.pl

To niejedyny rekord, bo pod koniec stycznia odnotowano też rekordowo niski poziom wód powierzchniowych. - W wielu obszarach poziom wód lądowych obniżył się nawet o  kilka metrów - mówi prof. Maciej Zalewski.

 

"Poważne problemy"

Brak śniegu może doprowadzić do kłopotów gospodarki. "Wiosna będzie trudna"

Nie ma śniegu, będzie susza i widzi ją nawet minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej...

Najbliższe prognozy specjalistów są fatalne. Już od dawna nie padało tyle, ile powinno, a w wielu miejscach nie padało w ogóle, nawet od blisko miesiąca.

- Brakuje nam wody, a prognozy mówią, że jeszcze bardziej będzie jej brakować - mówi Tomasz Wasilewski

Amerykańska Narodowa Agencja Oceanów i Atmosfery stworzyła prognozę na kwiecień, z której wynika, że opady będą znacznie poniżej normy.

- Globalne ocieplenie dodane do tego, co się dzieje w kontekście koronawirusa, zaczyna sprawiać  poważne problemy - zaznacza prof. Bogdan Chojnicki, meteorolog.

"Wszystkie warzywa i owoce poszły w górę"

Sytuację najlepiej obrazuje porównanie cen warzyw sprzed dwóch tygodni i z dziś w jednej z polskich hurtowni.

Są produkty, które trzymają cenę, ale są i takie, które zdrożały nawet o kilkadziesiąt procent. Na przykład 500-gramowy brokuł wcześniej kosztował pięć złotych, teraz - osiem. Za kilogram papryki zapłacimy 15 złotych, dwa tygodnie temu było to 10 złotych. Podrożały także cytryny.

- Widzimy, że jednego dnia coś kosztuje złotówkę, a następnego dnia już dwa lub trzy złote. Wszystkie warzywa i owoce poszły w górę - opowiada rolnik Mariusz Gunerka z hurtowni warzyw i owoców "Green Fresh".

Dlatego każdy z nas może i powinien już zacząć działać, by susze osłabić.

Po pierwsze należy oszczędzać wodę, która leci z kranu. Po drugie, każdy we własnym ogródku może stworzyć system gromadzenia deszczówki. Po trzecie - to już zadanie dla władz - niezwykle ważny jest system rozwoju retencji.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix