Producenci opakowań zapłacą za ich utylizację? Samorządowcy chcą zmian

25.04.2021 | Producenci opakowań zapłacą za ich utylizację? Samorządowcy chcą zmian
25.04.2021 | Producenci opakowań zapłacą za ich utylizację? Samorządowcy chcą zmian
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
25.04.2021 | Producenci opakowań zapłacą za ich utylizację? Samorządowcy chcą zmianDariusz Prosiecki | Fakty TVN

Wiele polskich miast zmienia metody naliczania opłaty za wywóz śmieci, a to wiąże się z podwyżkami w niemal całym kraju. Samorządowcy apelują, by te koszty podzielić i by za utylizację opakowań płacili też producenci.

Ceny za wywóz śmieci poszły w górę i to prawie w całym kraju. W Szczecinie - podobnie jak w Warszawie - oplata za wywóz śmieci naliczana jest od ilości zużytej wody. Do niedawna mieszkańcy płacili 7,50 złotych za każdy zużyty metr sześcienny wody, teraz płacą prawie 9 złotych. W stolicy wprowadzone od kwietnia podwyżki są wyjątkowo odczuwalne. Rekordziści płacą nawet kilkaset procent więcej. Do marca za wywóz śmieci miesięcznie płacono ryczałtowo, czyli 65 złotych za mieszkanie i 94 złotych za dom. Teraz opłata jest uzależniona od ilości wody. Trzyosobowa rodzina średnio co miesiąc za śmieci musi zapłacić ponad 150 złotych.

- To jest jedyna metoda, w której mieszkaniec ma możliwość wpływu na to, jaką kwotę zapłaci. Oczywiście nie przez to, że produkuje mniej śmieci, ale przez to, że zużywa mniej wody - uważa Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Podobne rozwiązanie wprowadzono w wielu podwarszawskich gminach. Samorządy tłumaczą, że po wprowadzeniu segregacji odpadów koszy odbioru śmieci wzrosły.

Producenci też zapłacą?

Do wyboru były też inne metody naliczania opłat: od powierzchni mieszkania, od gospodarstwa czy od liczby osób zamieszkujących dany lokal. Ale pojawiały się problemy z uczciwością mieszkańców.

- Wiele apartamentów na wynajem to są apartamenty, gdzie zgłoszona jest jedna osoba, podczas gdy obieg osób, które tam przebywają jest bardzo duży - wyjaśnia wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

Unia Metropolii Polskich - zrzeszająca główne miasta - apeluje do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o zmianę przepisów. Samorządowcy domagają się "wprowadzenia Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta". Chodzi między o to, by producenci towarów też dokładali się do opłat za wywóz śmieci. - W Polsce za tonę plastiku, którą wprowadza producent na rynek, płaci 60 eurocentów. W Austrii, w Czechach, we wszystkich krajach Unii Europejskiej producent płaci kilkaset euro - podkreśla Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska.

- Ten projekt związany z rozszerzoną odpowiedzialnością producenta czeka na wpis do wykazu prac Rady Ministrów - odpowiada Aleksander Brzózka z Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Według resortu klimatu nowe przepisy nakładające opłaty na producentów mają wejść w życie już w przyszłym roku.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS