Rząd obiecuje 220 milionów złotych na psychiatrię dziecięcą. "Każdy pieniądz jest ważny"

20.01.2021 | Rząd obiecuje 220 milionów złotych na psychiatrię dziecięcą. "Każdy pieniądz jest ważny"
20.01.2021 | Rząd obiecuje 220 milionów złotych na psychiatrię dziecięcą. "Każdy pieniądz jest ważny"
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
20.01.2021 | Rząd obiecuje 220 milionów złotych na psychiatrię dziecięcą. "Każdy pieniądz jest ważny"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Za rok będziemy w innym świecie w psychiatrii dziecięcej. Nie będzie limitów usług, będą ośrodki i specjaliści - obiecują premier i minister zdrowia. To wszystko po tym, jak PiS nie zgodził się na poprawkę Senatu do budżetu, która miała przekazać 80 milionów złotych na psychiatrię dziecięcą.

W Europie mniej na psychiatrię dziecięcą niż w Polsce wydaje się tylko w Bułgarii.

- W systemie brakuje co najmniej półtora miliarda złotych. Każdy pieniądz jest ważny - mówi Krzysztof Olkowicz, główny koordynator do spraw ochrony zdrowia psychicznego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

"Skromny zasiłek", czyli 80 milionów złotych zaproponowany w poprawce do tegorocznego budżetu w Senacie, Sejm odrzucił głosami Prawa i Sprawiedliwości.

- To jest wstyd, hańba, to jest barbarzyństwo wobec pacjentów - mówił po głosowaniu Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL. - Program pilotażowy stoi, dzieciaki są zamknięte w domach, statystyki samobójstw już są na prawdę bardzo wysokie - dodawała Hanna Gill-Piątek z Polski 2050.

Premier uspokaja

Najwyraźniej politycy PiS zrozumieli, że wizerunkowo może to zaszkodzić. Nagle premier stwierdził, że na psychiatrię dziecięcą rząd ma prawie trzy razy więcej pieniędzy niż żądała opozycja.

Chodzi o fundusze między innymi na remonty i unowocześnienie placówek leczniczych dla dzieci, bezpłatną infolinię dla dzieci, młodzieży i studentów potrzebujących wsparcia, zwiększenie dostępności i retaryfikację świadczeń psychiatrycznych czy uruchomienie programu profilaktyki uzależnień cyfrowych.

- To wszystko oznacza inwestycje w wysokości powyżej 220 milionów złotych i w najbliższym czasie realizujemy już te różne inwestycje we wszystkich ośrodkach poprzez świadczenia, poprzez szkolenia - zapewnia premier Mateusz Morawiecki.

Jeszcze tylko trzeba będzie znaleźć chętnych do szkoleń.

- Brakuje nam około 300 takich specjalistów w tej chwili w skali kraju. Mamy wskaźnik pół lekarza na 10 tysięcy dzieci i młodzieży. To jest o połowę za mało - alarmuje Renata Szredzińska z Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę".

Skąd pieniądze?

Minister zdrowia zapewnił, że ruszyły wstrzymane przez pandemie konkursy, których celem jest uzupełnienie tworzonej na terenie kraju sieci placówek terapeutycznych, w których znajdzie pomoc dziecko z każdego powiatu.

- Rozumiem, że PiS w żadnym momencie nie chce przyznać, że coś jest robotą opozycji. Natomiast mnie jest wszystko jedno. Mnie jest wszystko jedno, czy to będzie ta poprawka, czy to będą inne 80-100 milionów, które pójdą na psychiatrię dziecięcą. Po prostu z tym coś trzeba zrobić - mówi Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej.

Pozostaje pytanie - skąd te 220 milionów rząd zamierza wziąć?

- To nie są pieniądze, które są zlokalizowane w jednym miejscu. To nie są środki, które wszystkie będą pochodziły z budżetu państwa. Część z tych środków jest zarezerwowana na przykład w funduszu COVID-owym - wyjaśnia minister zdrowia Adam Niedzielski.

Rząd zamierza sięgnąć też do kasy Narodowego Funduszu Zdrowia i Funduszu Medycznego.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS