"Zalicza się mnie do grona katów opozycji czy morderców księdza Popiełuszki"

24.08.2017 | "Zalicza się mnie do grona katów opozycji czy morderców księdza Popiełuszki"
24.08.2017 | "Zalicza się mnie do grona katów opozycji czy morderców księdza Popiełuszki"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
24.08.2017 | "Zalicza się mnie do grona katów opozycji czy morderców księdza Popiełuszki"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Jest policjantem wolnej Polski od 26 lat. Ma jednak pecha, bo w PRL-u kończył milicyjną szkołę. W komunistycznym aparacie represji nie pracował ani jednego dnia, ale obejmuje go tzw. ustawa deubekizacyjna i ma otrzymywać obniżoną emeryturę.

Z początkiem sierpnia młodszy inspektor Tomasz Piechowicz został ustawowo zaliczony do grona funkcjonariuszy totalitarnego, komunistycznego systemu represji. Znalazł się z tam, choć w czasach PRL był studentem szkoły MSW. Potem był już policjantem w wolnym, demokratycznym kraju. Jak wskazują prezentowane przez niego dokumenty, był nim przez 26 lat. - Jak widać z przebiegu mojej służby, ani jednego dnia nie przepracowałem w aparacie bezpieczeństwa PRL - powiedział Piechowicz, obecnie policjant w stanie spoczynku.

Ustawa potocznie nazwana deubekizacyjną, przyjęta przez obecny Sejm, takich ludzi jak Tomasz Piechowicz wrzuciła do jednego worka z esbekami czy etatowymi funkcjonariuszami policji politycznej PRL. - Zalicza się mnie do grona zbrodniarzy, oprawców, katów opozycji czy morderców księdza Popiełuszki - mówił Piechowicz. Pan Tomasz podkreślał, że w czasie stanu wojennego był w szkole podstawowej, a gdy zamordowano ks. Popiełuszkę - w liceum ogólnokształcącym.

Wszystko przez rozmach twórców ustawy, którzy do grona funkcjonariuszy totalitarnego państwa, którym należy obniżyć emerytury, zaliczyli studentów szkół milicyjnych w Warszawie, Łodzi czy Legionowie. Nie chodzi tu o o funkcjonariuszy, którzy szkolili się choćby do rozpracowywania opozycji, ale, i to wyraźnie jest zapisane, wszystkich słuchaczy tych szkół, nawet gdy nie przepracowali choćby dnia na komendzie czy w terenie. - Nie patrzy się indywidualnie, tylko kara się całe grupy. Jest to wyjątkowo niemoralne - skomentował Tomasz Siemoniak z Platformy Obywatelskiej.

Są wyjątki

Wiceminister Jarosław Zieliński, jeszcze na etapie prac nad ustawą, zapewniał, że "po prostu" studenta ta ustawa nie obejmie. Jednak w oficjalnym katalogu Instytutu Pamięci Narodowej, w kartotece Tomasza Piechowicza czarno na białym jest napisane, że do czasu rozwiązania Służby Bezpieczeństwa po milicyjnej szkole był jedynie do dyspozycji szefa. Bez przydziału i bez pracy.

W wolnej Polsce otrzymał stos medali i odznaczeń. Dla oficera wydziału kryminalnego, naczelnika w szkole policyjnej, za pracę przy szczycie NATO czy Światowych Dniach Młodzieży. To odznaczenia także od obecnej władzy.

- Krakowski IPN napisał, że przekierował moją sprawę do ministra Błaszczaka, by zastosował wobec mnie artykuł 8a - powiedział Piechowicz. Ttłumaczył, że artykuł ten oznacza wyłączenie osoby z takiej ustawy.

W ustawie jest furtka, która pozwala ministrowi zostawić emeryturę komuś, kto krótko pracował w organach PRL lub potem, w wolnej Polsce, wykonywał swoje obowiązki rzetelnie, w szczególności z narażeniem zdrowia i życia.

To forma aktu łaski ministra spraw wewnętrznych, z którego jednak Tomasz Piechowicz korzystać nie chce. - Mnie status ułaskawionego funkcjonariusza totalitarnego państwa nie interesuje. To dla mnie byłoby poniżające - tłumaczy swoją decyzję.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS