"Jesteśmy bliżej niż dalej", "pójdziemy spod własnego szyldu". Problemy opozycji ze wspólnymi listami

12.10.2017 | "Jesteśmy bliżej niż dalej", "pójdziemy spod własnego szyldu". Problemy opozycji ze wspólnymi listami
12.10.2017 | "Jesteśmy bliżej niż dalej", "pójdziemy spod własnego szyldu". Problemy opozycji ze wspólnymi listami
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
12.10.2017 | "Jesteśmy bliżej niż dalej", "pójdziemy spod własnego szyldu". Problemy opozycji ze wspólnymi listamiJakub Sobieniowski | Fakty TVN

Razem, a nie osobno - to propozycja Nowoczesnej dla opozycji na przyszłoroczne wybory samorządowe. Cel jest oczywisty: za wszelką cenę wygrać z PiS-em. A ta cena wcale nie musi być tak wysoka. Na początek trzeba porozumieć się z Platformą Obywatelską. Plan może okazać się skuteczny, bo na horyzoncie są zmiany ordynacji wyborczej.

Opozycja dopiero zaczyna rozmawiać o wspólnych wyborczych listach. Nowoczesna namawia do tego polityków Platformy Obywatelskiej. - Jesteśmy bliżej niż dalej tego, o czym marzą Polacy, o czym słyszymy na ulicach, na każdym spotkaniu: idźcie razem - mówi Borys Budka z Platformy Obywatelskiej

- Do wyborów sejmikowych pójdziemy spod własnego szyldu. My mamy zupełnie inne elektoraty niż Platforma i Nowoczesna, nawet się wykluczające - mówi z kolei Władysław Kosiniak-Kamysz, lider Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Razem czy osobno?

Dzisiaj motorem rozmów na temat wspólnych list jest Nowoczesna, którą do wspólnego działania wzywał w lipcu wzywał lider PO Grzegorz Schetyna. Nowoczesna mówi o wspólnych kandydatach na każdym szczeblu samorządu, wspólnych listach trzech partii - Nowoczesnej, Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Bez Kukiza i Razem.

- Kukiz'15 zawsze jest bardzo blisko PiS-u, często głosuje jak PiS. Możemy ją potraktować śmiało jako pewną przybudówkę PiS. Natomiast Partia Razem zawsze jest osobno - argumentuje Katarzyna Lubnauer z .Nowoczesnej.

Problem polega na tym, że pierwsze pytania dotyczące wspólnych kandydatów to protokół rozbieżności opozycji. PSL nie wyobraża sobie wspólnych list - zwłaszcza do sejmików, ale co do niektórych kandydatów jest gotowe do porozumienia.

Najwięcej szans na poparcie opozycji ma Jacek Majchrowski - prezydent Krakowa. Mogą go poprzeć wszyscy od SLD przez PSL, Nowoczesną i Platformę. Ale już w Warszawie kandydat Nowoczesnej mocno uderza w wiceprzewodniczącą PO. - Nikt tak dobrze nie robi mojej kampanii prezydenckiej w Warszawie jak Hanna Gronkiewicz-Waltz. To jest osoba, która najbardziej ją wspiera, bo jej działania i działania Platformy w Warszawie powodują, że widać, że zmiana jest bardzo potrzebna - mówi Paweł Rabiej.

"Zachęta" od PiS

Do rozmów opozycję "zachęcają" niejasne zapowiedzi polityków PiS dotyczące zmian w ordynacji wyborczej w wyborach samorządowych. Politycy partii Jarosława Kaczyńskiego raczej sugerują niż informują o planowanych przez siebie zmianach. Ryszard Terlecki, pytany przez dziennikarzy, stwierdził jedynie, że zmiany będą "gruntowne". - Na razie zmian nie ma, więc sądzę, że nie zamierzamy odwołać wyborów - mówi Marek Suski z PiS.

Nikt nie ma jednak wątpliwości, że zmiany proponowane przez PiS raczej zwiększą szanse na zwycięstwo partii rządzącej.

W sprawie możliwych zmian nawet Paweł Kukiz - bliższy PiS-owi niż reszta opozycji - czuje się zaniepokojony. Do tego stopnia, że ten największy krytyk partii politycznych nie wyklucza założenia własnej partii. - Ten statut będzie sobie leżał w szufladzie. Na wszelki wypadek. Pan prezes Kaczyński stwierdził, że za wcześnie jest by mówić o zmianie ordynacji wyborczej. Obawiam się, że na tydzień przed wyborami powie, że to jest ten czas, kiedy o zmianie należy mówić - mówi lider Kukiz'15.

Ciągle nie wiadomo nawet czy razem z wyborami będzie prezydenckie konsultacyjno-konstytucyjne referendum. W tej sprawie PiS też jeszcze nie zdecydowało.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Polsce jest około 400 dzieci, które cierpią na dystrofię mięśniową Duchenne'a. Niedawno pojawił się nowy amerykański lek, który wreszcie daje jakąś nadzieję, ale terapia kosztuje kilkanaście milionów złotych. Internetowe zbiórki czynią cuda, ale przecież nie zawsze się udają. W tym tygodniu ratunku dla swoich dzieci rodzice szukali w Sejmie.

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Źródło:
Fakty TVN

Ostatnie dni kampanii wyborczej zdominowały sprzeczne wersje kandydata Karola Nawrockiego i jego sztabu w sprawie jego mieszkań. Kandydat PiS na prezydenta najpierw powiedział, że ma tylko jedno mieszkanie. Dziennikarze to sprawdzili - i tak wybuchła afera związana z mieszkaniem w Gdańsku, które Karol Nawrocki w niejasny sposób przejął od starszego, schorowanego mężczyzny. Teraz dziennikarze Interii dotarli do umowy, w której Karol Nawrocki zobowiązał się opiekować panem Jerzym. Wiadomo, że tego nie robił.

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Źródło:
Fakty TVN

Eksperymenty rodem z polskich szkół zostaną wykonane przez polskiego astronautę na orbicie, w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nauka sięga gwiazd - to wiemy od dawna - ale tym razem to pomysły polskich uczniów okazują się nieziemskie.

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Źródło:
Fakty TVN

Kosmos 482, czyli radziecka jeszcze sonda kosmiczna, która według wstępnych prognoz miała wejść w atmosferę nad terytorium Polski, ostatecznie ominęła nasz kraj. Rosjanie poinformowali, że jej części spadły do Oceanu Indyjskiego.

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS