Fakty - oglądaj online

 • Foto: tvn24 | Video: Renata Kijowska / Fakty TVN
 • Grzmoty, guziki, króliki i inne zjawiska kampanijne
 • Prognoza pogody na środę 24 czerwca
Wykluczeni

"Aż nie chce się wierzyć, że przez trzy, cztery lata można doprowadzić do takiej sytuacji"

Koniec z PKS-em w Częstochowie. Nie będzie kierowców, nie będzie kursów. Na mieszkańców miasta i okolic padł blady strach, bo niektórzy zostaną zupełnie bez transportu. Rok temu rząd ogłosił, że daje PKS-om drugie życie, ale w Częstochowie to się nie sprawdziło.

PKS zbankrutował. Dzieci z Witkowa nie mają jak dojechać do szkoły

Od kiedy gnieźnieński PKS ogłosił upadłość, dojazdu z Witkowa do Wrześni nie ma. To duży problem...

Częstochowski PKS dla wielu to nie zwykły przewoźnik, ale to połączenie z cywilizacją, które za kilka dni może zostać zerwane.

- Jak tego autobusu braknie, to ja muszę się zwolnić po 22 latach pracy - mówi pani Katarzyna.

Ostatniego dnia czerwca likwidowany częstochowski PKS, który od dawna drastycznie ograniczał liczbę połączeń, zwolni z pracy kierowców. Kierowcy będą mieli trzymiesięczne wypowiedzenie.

- Przykre jest to, że tyle lat człowiek przejeździł, służył tu ludziom, no i tak żeśmy zostali potraktowani - mówi Czesław Jakubowski, kierowca PKS Częstochowa.

Likwidator zaproponował pracownikom założenie firm i pożyczenie autobusów. Kierowcy mówią, że nie mogą się na to zgodzić

- Jest taka bieda po prostu bez tego PKS-u, że to jest tragedia. Ludzie starsi na wsiach są teraz uwięzieni w domach, do lekarzy się nie mają jak dostać. Po prostu stali się więźniami - mówi o całej sytuacji pani Magdalena.

Bez autobusu, pociągu nie wydostaną się ze wsi. Prywatni przewoźnicy jeżdżą tylko na opłacalnych dla nich trasach.

"Ja się wstydzę"

PKS zbankrutował, 250 połączeń zniknęło z dnia na dzień

Mieszkańcy Gniezna i okolic też słyszeli o "piątce Kaczyńskiego", ale oni już dziś mogą...

Niemal rok temu weszła w życie tak zwana "ustawa autobusowa". Rząd zaproponował samorządom dotacje na odtworzenie połączeń.

- Połączenia autobusowe, to jest głównie PKS, zostały zredukowane o połowę. Przywrócimy to - zapowiadał 23 lutego 2019 roku Jarosław Kaczyński.

- Zdecydowaliśmy się na uruchomienie tras, mimo że do nich musieliśmy dopłacać - mówi o rządowym programie Henryk Kiepura, starosta sąsiadującego z Częstochową powiatu kłobuckiego. - Co się dzieje z częstochowskim PKS-em? Aż nie chce się wierzyć, że przez trzy, cztery lata można doprowadzić do takiej sytuacji - dodaje.

- (Sytuacja w Częstochowie - przyp. red.) to najlepszy dowód na to, że system nie działa, bo nie można powiedzieć, że to zły prywaciarz zamyka biznes, ani że zły samorząd Platformy Obywatelskiej, tylko to jest PKS, nad którym rząd ma kontrolę - komentuje Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.

W czasie pandemii, która uderza także w PKS-y, rząd zwiększył dopłatę do trzech złotych za kilometr, ale jak podaje Ministerstwo Infrastruktury - w 2020 roku o dofinansowanie przejazdów wpłynęły jedynie 253 wnioski. Wykorzystano 60 milionów z 800 do wzięcia. Część samorządów narzeka na warunki umów i to, że w rządowym programie brakuje długofalowego myślenia.

Do pracy czy sklepu wciąż nie mają czym dojechać miliony ludzi.

- Namawiałem pasażerów, żeby głosowali na PiS. W tej chwili ludzie starsi zaczepiają "panie, głosowałem na PiS, czym mamy jeździć?. Zabierają nam kursy". Ja się wstydzę - mówi Andrzej Niepsój, kierowca PKS Częstochowa.

W Częstochowie PKS-owi zorganizowano symboliczny pogrzeb. Za kilka dni okaże się, czy to tylko happening.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 21 kwietnia

  Fakty z 21 kwietnia

  Minister zdrowia Adam Niedzielski w środę ogłosił zmiany w obostrzeniach, które obejmą 11 województw. W programie powiemy również o zmianach w programie szczepień, o sprawie sędziego Igora Tulei, a także o zbiórce pieniędzy dla najsłynniejszego wolontariusza WOŚP. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

  czytaj więcej »
 • Raport WHO: Polska odnotowała w zeszłym tygodniu najwięcej zgodnów w Europie

  Raport WHO: Polska odnotowała w zeszłym tygodniu najwięcej zgodnów w Europie

  W środę minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił zmiany w obostrzeniach. Od poniedziałku 26 kwietnia w 11 województwach dzieci z klas 1-3 przejdą na nauczanie hybrydowe. Otwarte zostaną salony fryzjerskie i salony kosmetyczne. W pięciu województwach, gdzie sytuacja epidemiczna jest najtrudniejsza - śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim - obostrzenia pozostają bez zmian. Choć dane o nowych zakażeniach pokazują, że z każdym tygodniem sytuacja w Polsce jest coraz lepsza, to wciąż niepokoi wysoka liczba zgonów. Według najnowszego raportu WHO Polska odnotowała w zeszłym tygodniu najwięcej zgonów w Europie.

  czytaj więcej »
 • "Za praworządność warto zapłacić każdą cenę"

  "Za praworządność warto zapłacić każdą cenę"

  Jej działalność zawiesił Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a Sąd Najwyższy kwestionował jej legalność, ale to właśnie Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego miała w środę zdecydować o ewentualnym doprowadzeniu siłą do prokuratury sędziego Igora Tulei. Wcześniej sąd apelacyjny orzekł, że sędziego wciąż chroni immunitet.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na czwartek 22 kwietnia

  Prognoza pogody na czwartek 22 kwietnia

  W czwartek w kraju wystąpią przelotne opady deszczu, a na południowym wschodzie burze. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 9 stopni Celsjusza na Kaszubach, Mazurach i Suwalszczyźnie do 12 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr będzie umiarkowany, w porywach burzowych do 70 kilometrów na godzinę, z kierunku zachodniego.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 20 kwietnia

  Fakty z 20 kwietnia

  Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek 9246 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci 601 osób. Trzecia fala epidemii opada, ale za jej przebieg płacimy dramatycznie wysoką cenę. W programie powiemy również o dzielącym Zjednoczoną Prawicę temacie OFE, o nowych informacjach w sprawie lotu prezydenta Andrzeja Dudy z Zielonej Góry do Warszawy, a także o tragicznym wypadku na S8. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

  czytaj więcej »
 • Rząd ogłosił zmiany w harmonogramie szczepień

  Rząd ogłosił zmiany w harmonogramie szczepień

  Ministerstwo zdrowia poinformowało we wtorek o 9246 nowych zakażeniach koronawirusem. Trzecia fala epidemii opada, ale za jej przebieg płacimy dramatycznie wysoką cenę. Zmarło 601 osób. We wtorek rząd przedstawił nowy harmonogram rejestracji na szczepienia.

  czytaj więcej »
tvnpix