Fakty - oglądaj online

Próba sił

Próba sił przed prezentacją prezydenckich projektów. "Uruchomiono służby"

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda zaproponuje swoje projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. I to będzie chwila prawdy, gdy okaże się, czego naprawdę chce. Jarosław Kaczyński mówi, że piątkowe spotkanie pokazało rozbieżności, ale z Pałacu wychodzą sygnały, że prezydent uwzględni uwagi i jego, i opozycji. Choć są biegunowo różne. Napięcie zwiększa kolejny przeciek - tym razem w sprawie przeszłości pracownika BBN.

Jak rysuje się polityczna rzeczywistość na dobę przed prezentacją prezydenckich projektów ustaw? Zarówno według rzecznika prezydenta, jak i wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego, nie ma presji politycznej na Andrzeja Dudę w sprawie reformy sądownictwa.

W tle tych oficjalnych deklaracji trwa jednak prawdziwa próba sił, która ma na prezydencie wymusić uwzględnienie w jak największym stopniu oczekiwań przedstawionych przez prezesa PiS.

Jarosław Kaczyński w wywiadzie, który zostanie opublikowany w poniedziałek, mówi wprost - szanse na porozumienie zależeć będą od tego, co w swoich projektach zaproponuje prezydent. "Spotkanie z prezydentem pokazało, że możemy rozmawiać, jednocześnie jednak pokazało, że są daleko idące różnice zdań" - mówi w dla tygodnika "Sieci prawdy" lider PiS.

"Uruchomiono służby"

- Uruchomiono służby, mamy atak na profesora Królikowskiego, mamy atak na BBN. To wszystko pokazuje jakimi metodami walczy PiS, do czego się posunie, jeżeli ktoś nie jest mu posłuszny - ocenia Bartosz Arłukowicz z PO.

Opozycja wskazuje na wczorajszą decyzję szefa BBN, który po doniesieniach medialnych w trybie natychmiastowym zwolnił swojego eksperta. Powodem była służba pułkownika Juźwika w Wojskowej Służbie Wewnętrznej w latach osiemdziesiątych. BBN o tym nie wiedziało, bo jak twierdzi zawiodła kontrwywiadowcza ochrona służb.

"Szef BBN w 2016 r. bezpośrednio zwrócił się do ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, a także ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego, o przekazywanie wszelkich niepokojących sygnałów dotyczących zatrudnionych w BBN osób. Dotychczas żadne informacje o takim charakterze nie zostały przekazane" - podało w komunikacie prezydenckie biuro.

Kolejny konflikt?

Na komunikat BBN odpowiedział MON. "Wydaje się, że ani szef BBN, ani żaden z jego urzędników nie podjął wysiłku sprawdzenia osób, które współpracowały z poprzednim kierownictwem Biura" - napisano.

Wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki pytany o szczegóły, nie znalazł czasu na odpowiedź.

Zdaniem Sławomira Neumana z PO chodzi raczej pokazanie prezydentowi, że "wszyscy jego ludzie będą na celowniku czy Ziobry, czy Macierewicza".

Jest też ujawniona trzy dni temu sprawa profesora Królikowskiego. Zastępca Zbigniewa Ziobry twierdzi jednak, że ani czas, ani fakt zainteresowania prokuratury nie ma związku z prezentacją projektów ustaw. - Widać, że profesor Królikowski chce wciągnąć w to prezydenta, mimo że ma pełną świadomość, że jest w to zamieszany co najmniej od lutego 2017 roku - podkreśla wiceminister sprawiedliwości.

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda zaprezentuje swoje projekty osobiście.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty | 20.10.2017

  Fakty | 20.10.2017

  Po raz czwarty w ostatnich tygodniach prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Temat niezmienny - poprawki PiS do projektów ustaw o sądownictwie. Ponadto w programie między innymi kolejne głodówki medyków w całej Polsce, atak nożownika w Stalowej Woli, początek sezonu smogowego oraz taniec na rurze, który staje się coraz popularniejszym... sportem. Na Fakty "TVN" zaprasza Piotr Marciniak.

  czytaj więcej »
 • Kolejne spotkanie prezydenta i prezesa PiS. W sprawie reformy sądownictwa

  Kolejne spotkanie prezydenta i prezesa PiS. W sprawie reformy sądownictwa

  Prezydent Andrzej Duda i prezes PiS Jarosław Kaczyński już po raz czwarty spotkali się w Belwederze. Cel - negocjacje partyjnych poprawek do prezydenckich projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Kilka godzin przed tą rozmową na szczycie, bardzo krytycznie o tych poprawkach wypowiedziała się prezydencka doradczyni Zofia Romaszewska.

  czytaj więcej »
 • "Jeżeli uczciwie głodują, to schudną". Protest lekarzy dalej się rozszerza

  "Jeżeli uczciwie głodują, to schudną". Protest lekarzy dalej się rozszerza

  - Każdy może głodować, ile mu się podoba - tak protest lekarzy rezydentów komentuje poseł PiS Stanisław Pięta. Młodzi medycy wybrali dramatyczną formę sprzeciwu, która nie szkodzi pacjentom, ale też nie wydaje się dolegliwa dla rządzących. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapewnia, że żądania lekarzy spełni w ciągu ośmiu lat, choć możliwe, że do tego czasu dawno przestanie być szefem tego resortu.

  czytaj więcej »
 • Jak rozstrzygnie się spór o generałów pomiędzy prezydentem a ministrem obrony narodowej?

  Jak rozstrzygnie się spór o generałów pomiędzy prezydentem a ministrem obrony narodowej?

  To bardzo szkodzi armii - tak byli generałowie komentują spór, który przedstawiciele prezydenta Andrzeja Dudy i ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza nazywają wojna hybrydową. Ale ta wojna nie ustaje. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego przekonuje, że rok temu MON nie dostarczyło głowie państwa wszystkich potrzebnych informacji na temat generała Marka Sokołowskiego. A resort obrony zapewnia, że dostarczyło, ale przed laty, zanim prezydentem został Andrzej Duda.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na sobotę 21 października

  Prognoza pogody na sobotę 21 października

  Pogoda w sobotę szykuje się pochmurna z przejaśnieniami. We wschodniej i centralnej części kraju spodziewany jest przelotny deszcz. Temperatura maksymalna od 10 stopniu Celsjusza na Podlasiu do 16 stopnia Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, z przewaga kierunku zachodniego. Ciśnienie spada i w sobotnie południe wyniesie 1002 hPa.

  czytaj więcej »
 • Fakty | 19.10.2017

  Fakty | 19.10.2017

  Negocjacje rządu z rezydentami wciąż nie przynoszą efektu. W "Faktach" też sprawie gen. Sokołowskiego przed prezydentem, którego PRL-owską przeszłość miało zataić MON, a także o tym, że w Szczecinie nastąpiła eksplozja gazu. W programie powiemy też o tym, że ważą się losy reformy sądownictwa i o zarzutach dla 25-latka, który miał zamordować swoich rodziców. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

  czytaj więcej »
 • MON zataiło przeszłość gen. Sokołowskiego przed prezydentem? "Hybrydowa wojna domowa"

  MON zataiło przeszłość gen. Sokołowskiego przed prezydentem? "Hybrydowa wojna domowa"

  Gen. dyw. Marek Sokołowski, dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej oddał się w środę do dyspozycji ministra obrony narodowej. Jak poinformował resort obrony, szef MON podejmie decyzję w tej sprawie na początku przyszłego tygodnia. W czwartek "Fakt" podał, że stoi za tym zatajenie przeszłości Sokołowskiego we wniosku o nominację generalską. Wniosek ten szef MON złożył na ręce prezydenta Andrzeja Dudy.

  czytaj więcej »
 • Wybuch gazu w Szczecinie. 40-latka walczy o życie

  Wybuch gazu w Szczecinie. 40-latka walczy o życie

  Wybuch gazu rozerwał drugie piętro bloku w Szczecinie. 40-letnia kobieta walczy o życie w szpitalu, jej sąsiedzi walczą o wyjaśnienia: dlaczego pogotowie gazowe nie zapobiegło zdarzeniu? Mieszkańcy dzwonili wcześniej po pomoc, ale fachowcy sprawdzili tylko parter i piwnicę, bo nie chcieli budzić reszty lokatorów.

  czytaj więcej »
tvnpix