Fakty - oglądaj online

Duma w czasie pandemii

Kolejna edycja Pride od Poland. Aukcja będzie inna niż zwykle

Ponad 140 najpiękniejszych koni i ponad milion złotych nagród. Do tego aukcja i 20 okazji do tego, żeby polską hodowlę pokazać od jak najlepszej strony. Pride of Poland podczas epidemii też będzie inna niż zwykle. Choć akurat dobrze, żeby była po prostu naszą dumą.

Ponad 140 koni w walce nie tylko o symboliczne puchary, ale też o nagrody pieniężne. W puli po raz pierwszy jest ponad milion złotych. To jednak nie najważniejsze dla hodowców. Gdyby czempionat się nie odbył, to byłaby to dla "narodowej dumy" katastrofa.

- To tak, jakby się nie odbyła cała liga, piłkarska na przykład, z całego sezonu. Nie ma mistrza Polski, nie ma wicemistrza, nie ma Ligi Mistrzów, no nie ma nic. Ten czempionat narodowy to trochę taka Ekstraklasa nasza - wyjaśnia Tomasz Chalimoniuk, prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych.

W szyki tej końskiej Ekstraklasie weszła jak wszędzie i wszystkim pandemia. Na widowni tylko 100 zamiast 1200 osób. W lożach zamiast kilkuset kupców tylko kilkudziesięciu ich przedstawicieli.

- Wiele krajów jest zamkniętych albo ich obywatele mają utrudniony wjazd do Polski. Myślę tutaj o Emiratach, Arabii Saudyjskiej czy o Stanach w końcu. A stamtąd są dobrzy kupcy - tłumaczy Marek Gawlik, pełniący obowiązki prezesa Stadniny Koni w Janowie Podlaskim.

Pokaz koni w Janowie Podlaskim. Jak ma wyglądać kolejna edycja Pride of Poland?

Konie ze stadniny w Janowie Podlaskim przez ostatnie kilka lat były zaniedbane, a prestiż...

Każda sekunda aukcji transmitowana będzie w internecie i będzie można licytować przez telefon. Ostatnie przygotowania do aukcji Pride of Poland idą z kopyta.

- Prawie codziennie trzeba wykąpać takiego konia. Takie przygotowania trwają tak około pół roku - opowiada Katarzyna Stepczuk, główny specjalista do spraw hodowli koni ze stadniny w Janowie Podlaskim.

Nowa nadzieja?

Fryzura i makijaż z olejków ostatecznie podczas aukcji zdecydują o cenie. Największą gwiazdą wśród gwiazd będzie w tym roku 9-letnia Perfinka, która została zatrzymana przez pandemię w USA po zdobyciu trzech koron tego kraju. Wystawionych zostanie tylko około 20 koni.

- Konie potrzebują stabilizacji i potrzebują przede wszystkim nie zagrożenia wiszącego nad karkiem, tylko stabilnej wizji na długoletnią przyszłość - tłumaczy profesor Krystyna Chmiel, hodowca koni arabskich i była konsultant hodowlana stadniny w Janowi Podlaskim.

Po objęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość, "dobra zmiana" wbrew powszechnemu oburzeniu ścinała głowy prezesów. Nie tylko stadniny w Janowie. Szokiem było dla środowiska odwołanie prezesa Marka Treli, za którego rządów janowska stadnina osiągała najwyższe zyski.

Aukcja dwa lata temu zakończyła się skandalem, gdy po konie nie zgłosiło się dwóch kupców, a zysk spadł dramatycznie. W 2019 roku powiało nadzieją, ale gdy w maju 2020 r. posłanki PO pokazały zdjęcia warunków, w jakich w trakcie pandemii przetrzymywane są w Janowie nie tylko konie, to znów nad stadniną zawisły czarne chmury, które ma rozwiać nowy prezes.

- To, że jest nowy prezes, na dzisiaj wydaje mi się, że robi porządek w stadninie i na razie wróży dobrze - uważa Alina Sobieszak z "Araby Magazine".

Czempionat i aukcje w Janowie są pierwszymi na taką skalę zorganizowanymi w czasie pandemii. Pokażą, jaka jest kondycja branży na świecie.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 30 września

  Fakty z 30 września

  Mateusz Morawiecki przedstawił nowy skład rządu. Jarosław Kaczyński zostanie wicepremierem. W programie również o coraz pilniejszych potrzebach oddziałów zakaźnych w Polsce, a także o tym, co może skrywać pewien wrak na dnie Bałtyku. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

  czytaj więcej »
 • Kulisy rządowego zamówienia na respiratory

  Kulisy rządowego zamówienia na respiratory

  Jak ustalił dziennikarz programu "Czarno na Białym" TVN24, Ministerstwo Zdrowia mogło kupić 200 respiratorów od producenta z USA, ale wybrało dostawę od byłego handlarza bronią. Więcej na ten temat w materiale Piotra Świerczka o godzinie 20:30 w TVN24 i na portalu tvn24.pl

  czytaj więcej »
 • Protest rolników w Warszawie. "Polska wieś została wyzyskana wyborczo"

  Protest rolników w Warszawie. "Polska wieś została wyzyskana wyborczo"

  Minister rolnictwa będzie nowy, ale problem pozostaje. Rolnicy na ulicach Warszawy pokazali w środę, co myślą o nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, którą forsuje PiS. Tak zwana piątka dla zwierząt to według rolników "zdrada" ze strony PiS. Polskie Stronnictwo Ludowe chce wprowadzić poprawki do nowelizacji i grozi, że od tego zależy przyszłość większości opozycji w Senacie.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 29 września

  Fakty z 29 września

  Epidemia COVID-19 w Polsce nie zwalnia, dlatego rząd wprowadził nowe restrykcje. Są one różne w zależności od tego, w jakiej strefie jest dany powiat. W programie powiemy również o planach Zjednoczonej Prawicy na nowy rząd, a także o tym, jak izolację spowodowaną pandemią znoszą podopieczni domów opieki społecznej. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

  czytaj więcej »
 • Epidemia COVID-19 rozpędza się. Nowe obostrzenia i nowe obowiązki lekarzy rodzinnych

  Epidemia COVID-19 rozpędza się. Nowe obostrzenia i nowe obowiązki lekarzy rodzinnych

  Rząd wprowadza nowe obostrzenia w walce z koronawirusem. Teraz wszędzie będą obowiązywać limity w liczbie gości weselnych, różne w zależności od tego, w jakiej strefie jest dany powiat. Pacjenci z rozpoznanym koronawirusem będą teraz po teście wracać do lekarzy rodzinnych - po decyzję, co dalej. W strefach czerwonych restauracje, puby i bary będą mogły działać tylko do godziny 22.00. Nowe regulacje pojawiają się po tym, jak w ciągu tygodnia liczba zajętych respiratorów w Polsce podwoiła się.

  czytaj więcej »
 • Zjednoczona Prawica ustaliła skład nowego rządu. Kto będzie kim?

  Zjednoczona Prawica ustaliła skład nowego rządu. Kto będzie kim?

  Nowo powstała Rada Koalicji zaakceptowała skład rządu, ale jeszcze nie został on podany do wiadomości publicznej. Poseł PiS Przemysław Czarnek, który stwierdził, że ludzie LGBT "nie są równi ludziom normalnym", ma zostać ministrem edukacji narodowej. "Dziennik Gazeta Prawna" pisze, że jeden z ministrów bez teki ma zajmować się "prawami obywatelskimi i tożsamością europejską". Do tej roli ma być przymierzany poseł Solidarnej Polski Michał Woś, dotychczasowy minister środowiska. Ministrem rolnictwa ma zostać poseł PiS Grzegorz Puda - to on firmował ustawę PiS o zakazie hodowli zwierząt na futra.

  czytaj więcej »
 • "Demokracja kosztuje". Jacek Sasin tłumaczy, na co poszło 70 milionów złotych

  "Demokracja kosztuje". Jacek Sasin tłumaczy, na co poszło 70 milionów złotych

  Minister aktywów państwowych Jacek Sasin stwierdził, że "demokracja kosztuje". W ten sposób bronił swojego udziału w organizacji wyborów korespondencyjnych 10 maja, które ostatecznie się nie odbyły. Poczta Polska straciła z tego tytułu 70 milionów złotych, które teraz chce odzyskać od Krajowego Biura Wyborczego. Prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania w tej sprawie.

  czytaj więcej »
tvnpix