Fakty - oglądaj online

W poniedziałek mają być znane prezydenckie ustawy. Co się w nich znajdzie?

Prezydent Andrzej Duda i prezes Jarosław Kaczyński w cztery oczy o sądownictwie. Spotkali się o 16 w Belwederze, krótko po powrocie Andrzeja Dudy z wizyty w Stanach Zjednoczonych. Prawdopodobnie w poniedziałek prezydent pokaże publicznie swoje projekty ustaw. Ale najpierw je konsultuje - już drugi raz z Jarosławem Kaczyńskim. Co będą zawierały prezydenckie propozycje?

W poniedziałek prezydent przedstawi swoje propozycje zmian w Krajowej Radzie Sadownictwa i Sądzie Najwyższym. Jedyne konsultacje, jakie prezydent odbył w piątek z Prawem i Sprawiedliwością, to spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim. Na zdjęciach kancelarii prezydenta widać pliki dokumentów. Sugestia jest jasna - to mają być projekty ustaw.- Być może to będzie ostatnia próba postawienia do pionu Andrzeja Dudy. W poniedziałek będzie odpowiedz - komentuje spotkanie Stanisław Neumann (PO).

"Różne wersje, różne opcje"

Spotkanie Dudy i Kaczyńskiego trwało niecałe półtorej godziny. Prezes PiS na piśmie przedstawił swoje oczekiwania. Nie wiadomo jednak, czy znajdą się w prezydenckich ustawach. - Projekty do ostatnich godzin będą cyzelowane, do ostatnich godzin będą jeszcze rozważane różne wersje, różne opcje - mówi prezydencki rzecznik Krzysztof Łapiński.

Prezydent nie spotkał się - choć wydawałoby się to naturalne przy zmianach w wymiarze sprawiedliwości - z ministrem sprawiedliwości  Zbigniewem Ziobrą. I nie spotka się. - Nie są planowane na najbliższe dni spotkania prezydenta - mówił w Radiu Zet Łapiński.

Pytana o projekty premier Szydło też nie mogła zbyt wiele o nich powiedzieć. - Wierzę w to głęboko, że one będą dogłębną reformą sądownictwa - mówiła w wywiadzie dla telewizji TRWAM.

Relacje rząd-prezydent są kiepskie, ale opozycja twierdzi, że to nie znaczy, że prezydenckie ustawy o sądach będą zgodne z konstytucją. - Jeśli będą to ustawy, które odbiorą władzę Zbigniewowi Ziobrze, a przekażą tę władzę Andrzejowi Dudzie, to niewiele tu się zmieni, jeśli chodzi o niezależność sądownictwa - mówi Jan Grabiec (PO).

Co może być w ustawach? Należy przypuszczać, że sędziom Krajowej Rady Sądownictwa nie zostanie przerwana konstytucyjna kadencja. Do połowy przyszłego roku aż dwunastu z piętnastu sędziów i tak kończy swoje kadencje. W tym przewodniczący Dariusz Zawistowski i aktywny medialnie sędzia Waldemar Żurek. Ich następców - a to już proponował prezydent - miałby wybrać Sejm większością trzech piątych głosów, a przy braku zgody posłów wybrałby ich prezydent albo Senat (w którym większość ma PiS).

- Z pałacu prezydenckiego, podczas spotkań, ale także i potem, płynęły sygnały, że są opracowywane alternatywne wersje ustaw - podkreśla Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna).

Sprawdzian dla Andrzeja Dudy

Najważniejsze pytanie to to, czy zostanie przerwana kadencja pierwszej prezes Sądu Najwyższego. W myśl zawetowanych ustaw Małgorzata Gersdorf miała zakończyć swoje urzędowanie. Zdaniem opozycji jakiekolwiek przerywanie kadencji oznacza złamanie konstytucji, podobnie jak uzależnianie sędziów od polityki. - Nic mi nie wiadomo, żeby kadencje były przerywane, ale poczekajmy na ostateczny projekt - mówi Łapiński.

Opozycja podkreśla także, że cała sprawa to sprawdzian dla Andrzeja Dudy. - Czy chce być podmiotowy, czy chce być częścią polskiego porządku prawnego, czy chce być głową państwa? - pyta Grzegorz Schetyna, szef PO.

Ale zapowiadane już wprowadzenie wieku emerytalnego w Sadzie Najwyższym i tak spowoduje rewolucję kadrowa. Przy zakładanych sześćdziesięciu pięciu latach dla mężczyzn i sześćdziesięciu latach dla kobiet, z pracy odejdzie 36 z osiemdziesięciu dwóch sędziów Sądu Najwyższego.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
andre_valenducq

Ten dzien powinien byc swietowany jako dzien upadku komuny w Polsce !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Lucluc
   Lucluc

   KOGO TO OBCHODZI, Polaków obchodzi pro Polska polityka rządu, spełnianie obietnic wyborczych, walka z mafiami paliwowymi, walka z ratuszem w Warszawie który przyzwolił na wysiedlenie ponad 50 tys. warszawiaków ze swoich mieszkań itp

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     • Fakty | 20.10.2017

      Fakty | 20.10.2017

      Po raz czwarty w ostatnich tygodniach prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Temat niezmienny - poprawki PiS do projektów ustaw o sądownictwie. Ponadto w programie między innymi kolejne głodówki medyków w całej Polsce, atak nożownika w Stalowej Woli, początek sezonu smogowego oraz taniec na rurze, który staje się coraz popularniejszym... sportem. Na Fakty "TVN" zaprasza Piotr Marciniak.

      czytaj więcej »
     • Kolejne spotkanie prezydenta i prezesa PiS. W sprawie reformy sądownictwa

      Kolejne spotkanie prezydenta i prezesa PiS. W sprawie reformy sądownictwa

      Prezydent Andrzej Duda i prezes PiS Jarosław Kaczyński już po raz czwarty spotkali się w Belwederze. Cel - negocjacje partyjnych poprawek do prezydenckich projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Kilka godzin przed tą rozmową na szczycie, bardzo krytycznie o tych poprawkach wypowiedziała się prezydencka doradczyni Zofia Romaszewska.

      czytaj więcej »
     • "Jeżeli uczciwie głodują, to schudną". Protest lekarzy dalej się rozszerza

      "Jeżeli uczciwie głodują, to schudną". Protest lekarzy dalej się rozszerza

      - Każdy może głodować, ile mu się podoba - tak protest lekarzy rezydentów komentuje poseł PiS Stanisław Pięta. Młodzi medycy wybrali dramatyczną formę sprzeciwu, która nie szkodzi pacjentom, ale też nie wydaje się dolegliwa dla rządzących. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapewnia, że żądania lekarzy spełni w ciągu ośmiu lat, choć możliwe, że do tego czasu dawno przestanie być szefem tego resortu.

      czytaj więcej »
     • Jak rozstrzygnie się spór o generałów pomiędzy prezydentem a ministrem obrony narodowej?

      Jak rozstrzygnie się spór o generałów pomiędzy prezydentem a ministrem obrony narodowej?

      To bardzo szkodzi armii - tak byli generałowie komentują spór, który przedstawiciele prezydenta Andrzeja Dudy i ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza nazywają wojna hybrydową. Ale ta wojna nie ustaje. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego przekonuje, że rok temu MON nie dostarczyło głowie państwa wszystkich potrzebnych informacji na temat generała Marka Sokołowskiego. A resort obrony zapewnia, że dostarczyło, ale przed laty, zanim prezydentem został Andrzej Duda.

      czytaj więcej »
     • Prognoza pogody na sobotę 21 października

      Prognoza pogody na sobotę 21 października

      Pogoda w sobotę szykuje się pochmurna z przejaśnieniami. We wschodniej i centralnej części kraju spodziewany jest przelotny deszcz. Temperatura maksymalna od 10 stopniu Celsjusza na Podlasiu do 16 stopnia Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, z przewaga kierunku zachodniego. Ciśnienie spada i w sobotnie południe wyniesie 1002 hPa.

      czytaj więcej »
     • Fakty | 19.10.2017

      Fakty | 19.10.2017

      Negocjacje rządu z rezydentami wciąż nie przynoszą efektu. W "Faktach" też sprawie gen. Sokołowskiego przed prezydentem, którego PRL-owską przeszłość miało zataić MON, a także o tym, że w Szczecinie nastąpiła eksplozja gazu. W programie powiemy też o tym, że ważą się losy reformy sądownictwa i o zarzutach dla 25-latka, który miał zamordować swoich rodziców. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

      czytaj więcej »
     • MON zataiło przeszłość gen. Sokołowskiego przed prezydentem? "Hybrydowa wojna domowa"

      MON zataiło przeszłość gen. Sokołowskiego przed prezydentem? "Hybrydowa wojna domowa"

      Gen. dyw. Marek Sokołowski, dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej oddał się w środę do dyspozycji ministra obrony narodowej. Jak poinformował resort obrony, szef MON podejmie decyzję w tej sprawie na początku przyszłego tygodnia. W czwartek "Fakt" podał, że stoi za tym zatajenie przeszłości Sokołowskiego we wniosku o nominację generalską. Wniosek ten szef MON złożył na ręce prezydenta Andrzeja Dudy.

      czytaj więcej »
     • Wybuch gazu w Szczecinie. 40-latka walczy o życie

      Wybuch gazu w Szczecinie. 40-latka walczy o życie

      Wybuch gazu rozerwał drugie piętro bloku w Szczecinie. 40-letnia kobieta walczy o życie w szpitalu, jej sąsiedzi walczą o wyjaśnienia: dlaczego pogotowie gazowe nie zapobiegło zdarzeniu? Mieszkańcy dzwonili wcześniej po pomoc, ale fachowcy sprawdzili tylko parter i piwnicę, bo nie chcieli budzić reszty lokatorów.

      czytaj więcej »
     tvnpix