Fakty - oglądaj online

W poniedziałek mają być znane prezydenckie ustawy. Co się w nich znajdzie?

Prezydent Andrzej Duda i prezes Jarosław Kaczyński w cztery oczy o sądownictwie. Spotkali się o 16 w Belwederze, krótko po powrocie Andrzeja Dudy z wizyty w Stanach Zjednoczonych. Prawdopodobnie w poniedziałek prezydent pokaże publicznie swoje projekty ustaw. Ale najpierw je konsultuje - już drugi raz z Jarosławem Kaczyńskim. Co będą zawierały prezydenckie propozycje?

W poniedziałek prezydent przedstawi swoje propozycje zmian w Krajowej Radzie Sadownictwa i Sądzie Najwyższym. Jedyne konsultacje, jakie prezydent odbył w piątek z Prawem i Sprawiedliwością, to spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim. Na zdjęciach kancelarii prezydenta widać pliki dokumentów. Sugestia jest jasna - to mają być projekty ustaw.- Być może to będzie ostatnia próba postawienia do pionu Andrzeja Dudy. W poniedziałek będzie odpowiedz - komentuje spotkanie Stanisław Neumann (PO).

"Różne wersje, różne opcje"

Spotkanie Dudy i Kaczyńskiego trwało niecałe półtorej godziny. Prezes PiS na piśmie przedstawił swoje oczekiwania. Nie wiadomo jednak, czy znajdą się w prezydenckich ustawach. - Projekty do ostatnich godzin będą cyzelowane, do ostatnich godzin będą jeszcze rozważane różne wersje, różne opcje - mówi prezydencki rzecznik Krzysztof Łapiński.

Prezydent nie spotkał się - choć wydawałoby się to naturalne przy zmianach w wymiarze sprawiedliwości - z ministrem sprawiedliwości  Zbigniewem Ziobrą. I nie spotka się. - Nie są planowane na najbliższe dni spotkania prezydenta - mówił w Radiu Zet Łapiński.

Pytana o projekty premier Szydło też nie mogła zbyt wiele o nich powiedzieć. - Wierzę w to głęboko, że one będą dogłębną reformą sądownictwa - mówiła w wywiadzie dla telewizji TRWAM.

Relacje rząd-prezydent są kiepskie, ale opozycja twierdzi, że to nie znaczy, że prezydenckie ustawy o sądach będą zgodne z konstytucją. - Jeśli będą to ustawy, które odbiorą władzę Zbigniewowi Ziobrze, a przekażą tę władzę Andrzejowi Dudzie, to niewiele tu się zmieni, jeśli chodzi o niezależność sądownictwa - mówi Jan Grabiec (PO).

Co może być w ustawach? Należy przypuszczać, że sędziom Krajowej Rady Sądownictwa nie zostanie przerwana konstytucyjna kadencja. Do połowy przyszłego roku aż dwunastu z piętnastu sędziów i tak kończy swoje kadencje. W tym przewodniczący Dariusz Zawistowski i aktywny medialnie sędzia Waldemar Żurek. Ich następców - a to już proponował prezydent - miałby wybrać Sejm większością trzech piątych głosów, a przy braku zgody posłów wybrałby ich prezydent albo Senat (w którym większość ma PiS).

- Z pałacu prezydenckiego, podczas spotkań, ale także i potem, płynęły sygnały, że są opracowywane alternatywne wersje ustaw - podkreśla Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna).

Sprawdzian dla Andrzeja Dudy

Najważniejsze pytanie to to, czy zostanie przerwana kadencja pierwszej prezes Sądu Najwyższego. W myśl zawetowanych ustaw Małgorzata Gersdorf miała zakończyć swoje urzędowanie. Zdaniem opozycji jakiekolwiek przerywanie kadencji oznacza złamanie konstytucji, podobnie jak uzależnianie sędziów od polityki. - Nic mi nie wiadomo, żeby kadencje były przerywane, ale poczekajmy na ostateczny projekt - mówi Łapiński.

Opozycja podkreśla także, że cała sprawa to sprawdzian dla Andrzeja Dudy. - Czy chce być podmiotowy, czy chce być częścią polskiego porządku prawnego, czy chce być głową państwa? - pyta Grzegorz Schetyna, szef PO.

Ale zapowiadane już wprowadzenie wieku emerytalnego w Sadzie Najwyższym i tak spowoduje rewolucję kadrowa. Przy zakładanych sześćdziesięciu pięciu latach dla mężczyzn i sześćdziesięciu latach dla kobiet, z pracy odejdzie 36 z osiemdziesięciu dwóch sędziów Sądu Najwyższego.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
andre_valenducq

Ten dzien powinien byc swietowany jako dzien upadku komuny w Polsce !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Lucluc
   Lucluc

   KOGO TO OBCHODZI, Polaków obchodzi pro Polska polityka rządu, spełnianie obietnic wyborczych, walka z mafiami paliwowymi, walka z ratuszem w Warszawie który przyzwolił na wysiedlenie ponad 50 tys. warszawiaków ze swoich mieszkań itp

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     tvnpix