Prezydent zadowolony z pracy Trybunału Konstytucyjnego. Czy ma do tego podstawy?

11.12.2017 | Prezydent zadowolony z pracy Trybunału Konstytucyjnego. Czy ma do tego podstawy?
11.12.2017 | Prezydent zadowolony z pracy Trybunału Konstytucyjnego. Czy ma do tego podstawy?
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
11.12.2017 | Prezydent zadowolony z pracy Trybunału Konstytucyjnego. Czy ma do tego podstawy?Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Prezydent Andrzej Duda podsumowuje obecny Trybunał Konstytucyjny - dziękuje jego członkom za "powrót do normalności" i za ciężką pracę. Ubolewa nad wciąganiem TK w politykę. Kto faktycznie wciągnął Trybunał w spór polityczny i czy praca w nim rzeczywiście wre?

Na Zgromadzenie Sędziów Trybunału Konstytucyjnego podsumowujące rok 2016 nie zaproszono ani Andrzeja Rzeplińskiego, który przez większość tamtego roku pełnił funkcję prezesa, ani żadnego innego byłego szefa Trybunału.

Brak zaproszenia dla profesora Rzeplińskiego próbowała tłumaczyć Julia Przyłębska. Prezes Trybunału przekonywała, że Andrzej Rzepliński złamał prawo, nie akceptując decyzji Sejmu o wyborze trzech sędziów. - Pan prezes Andrzej Rzepliński nie dopuścił tych sędziów do wykonywania swoich obowiązków. To ewenement w historii państwa prawa, kiedy prezes TK przyznaje sobie kompetencje nieznane konstytucji i ustawie - mówiła wówczas.

Problemy z publikacją

TK w grudniu 2015 roku orzekł, że niektóre przepisy ówczesnej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym są częściowo niezgodne z konstytucją. Beata Szydło nie opublikowała tamtego wyroku. Nowy premier raczej też tego nie zrobi.

- Jeżeli Mateusz Morawiecki jest odpowiedzialnym premierem, to powinien to zrobić od razu, powinna to być jego pierwsza decyzja - stwierdził Krzysztof Mieszkowski (Nowoczesna). - Siłą rzeczy jest to jakaś opinia grupy sędziów, a nie wyrok i jako taka nie powinna być publikowana - ocenił Marcin Horała (PiS).

- Czy nie drukuje Szydło czy nie drukuje Morawiecki, nie ma znaczenia, to decyzja Jarosława Kaczyńskiego, on tego zdania nie zmieni - uznał Marcin Kierwiński (PO).

Coraz mniej rozpraw

Gdy rok temu prezydent Duda nominował Julię Przyłębską na nowego prezesa, wyrażał nadzieję, że Trybunał będzie działał sprawniej i szybciej. Główny atak PiS koncentrował się na rzekomej małej efektywności sądu konstytucyjnego. Teraz prezydent jest zadowolony.

- Cieszę się, że obecnie sytuacja wraca do normy, że Trybunał wrócił do normalnej pracy - powiedział Andrzej Duda podczas uroczystości zaprzysiężenia rządu Mateusza Morawieckiego. - Trybunał orzeka, dobrze balansuje między interesem państwa a obywateli - dodał.

W 2014 roku Trybunał wydał 71 wyroków, rok później 63, w 2016 roku - w czasach największej bitwy o Trybunał - orzeczeń było 39. W tym roku zdecydowanie najmniej, zaledwie 27, a do końca roku zaplanowano tylko 5 posiedzeń. Mimo to, PiS upiera się, że Trybunał działa lepiej. Opozycja ma inne zdanie - Trybunał nie działa już w interesie obywateli, ale w interesie partii rządzącej - stwierdziła Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna).

Czy to jeszcze Trybunał Konstytucyjny?

Od czasu, gdy Julia Przyłębska została prezesem, drzwi do Trybunału zostały zamknięte. Nie ma rozpraw otwartych dla mediów, tylko w internecie pokazywane są transmisje. Opozycja przestała kierować wnioski do Trybunału. Uważa, że to już nie ma sensu.

- Trudno powiedzieć, że jest to w pełnym tego słowa znaczeniu Trybunał Konstytucyjny, z wszystkimi jego cechami, a więc pełną niezależnością od wszelkich władz państwowych - ocenił prof. Andrzej Zoll, były prezes TK.

Andrzej Duda chwalił nowy Trybunał za pracę i wspominał o niskim poziomie zaufania do sądów. Co może oznaczać, że ustawy o sądownictwie zostaną przez prezydenta podpisane.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Ten koszmar się nie kończy, dzieci w Gazie umierają z głodu. Zdjęcia w materiale są drastyczne. Bez prądu, bez jedzenia i bez nadziei. Kiedy z samolotów zrucana jest do wody pomoc humanitarna, ludzie toną, kiedy chcą do niej dotrzeć. 

Klęska humanitarna w Gazie. Izrael szykuje się do operacji w Rafah, gdzie jest milion uchodźców

Klęska humanitarna w Gazie. Izrael szykuje się do operacji w Rafah, gdzie jest milion uchodźców

Źródło:
Fakty TVN

Sprawca zabójstwa został zatrzymany po 26 latach. Kiedy miał 22 lata, zabił kolegę z pracy. Tak twierdziła policja i prokuratura, ale nie było świadków, ani odcisków palców. Nie było też możliwości zbadania DNA. Czasy się zmieniły, możliwość już jest. Jakim tropem zatem szli policjanci z archiwum X?

W młodości zabił kolegę. Policjanci z archiwum X zatrzymali go 26 lat później

W młodości zabił kolegę. Policjanci z archiwum X zatrzymali go 26 lat później

Źródło:
Fakty TVN

Pani Wiktoria z Jasła (woj. podkarpackie) przez kilka lat żyła ze złośliwym guzem w piersi. Kobieta bała się operacji i nie konsultowała swojego stanu ze specjalistą, a zmiana stale rosła. Guz utrudniał jaślance codzienne czynności – kobieta nie mogła się schylać, bo przewracała się pod jego ciężarem. Po operacji okazało się, że ważył blisko 10 kilogramów.

Bała się operacji, żyła z guzem piersi większym od głowy

Bała się operacji, żyła z guzem piersi większym od głowy

Źródło:
tvn24.pl

Odwołanie dowódcy Eurokorpusu odbyło się zgodnie z procedurami, a sojusznicy zostali poinformowani - zapewniał na naszej antenie wicepremier i szef resortu obrony, Władysław Kosiniak-Kamysz. W środę po południu Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o wszczęciu wobec generała Jarosława Gromadzińskiego postępowania kontrolnego przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego (SKW). Generał Gromadziński w trybie natychmiastowym stracił dowodzenie Eurokorpusem i ma wrócić do kraju. On sam w internetowym wpisie zapewnił, że nie ma sobie nic do zarzucenia.

Trzęsienie ziemi po odwołaniu gen. Gromadzińskiego. "Te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"

Trzęsienie ziemi po odwołaniu gen. Gromadzińskiego. "Te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie tylko na sprzęty AGD dla kół gospodyń wiejskich i nie tylko na powiązane siecią zależności fundacje i organizacje. Czy z Funduszu Sprawiedliwości mogła być finansowana także kampania wyborcza Zjednoczonej Prawicy? Posłowie Joński i Szczerba wnioskują do Państwowej Komisji Wyborczej o skontrolowanie wydatków PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych. "Agitacja wyborcza poza komitetem wyborczym jest przestępstwem" - przypominają.

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Źródło:
Fakty po Południu

Mam wrażenie, że to naprawdę jest dopiero wstęp do grubego wyjaśniania grubych tematów - stwierdził w "Faktach po Faktach" Bartosz Arłukowicz (KO), odnosząc się do działań prokuratury w związku z wydatkowaniem Funduszu Sprawiedliwości. - O tym, czy jest jakaś afera, czy jej nie ma, stwierdza sąd w prawomocnym wyroku - mówił Krzysztof Szczucki (PiS).

Arłukowicz: przestańcie się mazać, chłopaki z PiS-u

Arłukowicz: przestańcie się mazać, chłopaki z PiS-u

Źródło:
TVN24

Chcę ufać, że prezydent rozważa podjęcie sensownej decyzji do ostatniej chwili. Może być jutro, może być dzisiaj, byle byłaby to decyzja słuszna, czyli taka która będzie wiązała się z podpisaniem tej ustawy - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, odnosząc się do noweli ustawy w sprawie dostępności pigułki "dzień po" bez recepty. Prezydencka minister Małgorzata Paprocka przekazała w TOK FM, że Andrzej Duda ogłosi decyzję w piątek.

Oczekiwanie na ruch prezydenta. "Chcę ufać, że rozważa podjęcie sensownej decyzji"

Oczekiwanie na ruch prezydenta. "Chcę ufać, że rozważa podjęcie sensownej decyzji"

Źródło:
TVN24, PAP

Dziś prowadzimy badania i wsłuchujemy się w głos Polaków. Mówią: nie mamy czasu dla rodziny, nie mamy czasu, żeby rodzinę założyć, nie mamy czasu na miłość, przyjaźń, na spacer, na spotkanie ze znajomym - wymieniła w programie "Fakty po Faktach" Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Odniosła się w ten sposób do pomysłu skrócenia tygodnia pracy.

"Nie mamy czasu na miłość". Ministra o planach skrócenia tygodnia pracy

"Nie mamy czasu na miłość". Ministra o planach skrócenia tygodnia pracy

Źródło:
tvn24.pl

Gdy myślimy o wyborach w Stanach Zjednoczonych, to przychodzą nam na myśl dwa nazwiska: Joe Bidena i Donalda Trumpa. Jednak chętnych do Białego Domu jest więcej. Wśród nich jest ktoś, czyje nazwisko jest wszystkim dobrze znane. To Robert F. Kennedy Junior. To postać kontrowersyjna. Jest głośnym aktywistą antyszczepionkowym. Pochlebnie wypowiadał się o Trumpie, a Trump o nim. Szans na Biały Dom nie ma, ale za sprawą poglądów i nazwiska jest jedną z głównych postaci tegorocznej kampanii.

Robert F. Kennedy Jr. kandyduje na prezydenta USA. Jego własna rodzina się od niego odcina

Robert F. Kennedy Jr. kandyduje na prezydenta USA. Jego własna rodzina się od niego odcina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Po ataku islamistów na salę koncertową w Moskwie Francja wysyła na ulice więcej żołnierzy i rekrutuje do wojsk specjalnych, bo poważnie obawia się zamachów. Latem Paryż będzie gościł igrzyska olimpijskie. Zwiększona czujność służb ma zapewnić turystom spokój. Podobna sytuacja jest w Niemczech, gdzie odbędzie się piłkarskie Euro 2024. Szeroką akcję antyterrorystyczną przeprowadziła w ostatnich dniach Turcja.

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24