Fakty - oglądaj online

Czas na święto

"Odpowiadamy na apel Pawła Adamowicza". Prezydenci chcą zorganizować obchody 4 czerwca w Gdańsku

- Wszyscy spotkamy się w Gdańsku - mówi dziś prezydent Warszawy, bo dołączą także inni prezydenci miast. Czwartego czerwca będzie ku temu okazja - 30 lat od pierwszych częściowo wolnych wyborów. To dobry dzień na święto wolności, demokracji i trójpodziału władzy.

Ochraniał gdański finał WOŚP, w przeszłości oskarżony o pobicie i groźby. To były policjant

Dariusz S., zatrzymany w poniedziałek ochroniarz z firmy obsługującej finał WOŚP w Gdańsku, miał...

- Teraz odpowiadamy na apel Pawła Adamowicza, w związku z tym wszyscy spotkamy się w Gdańsku - tak mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i tak brzmi dziś deklaracja prezydentów polskich miast. - To jest nasza powinność wobec niego - mówi prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

To grupa prezydentów, którzy uważają się za adresatów ostatniego listu Pawła Adamowicza - listu, który jest jednocześnie politycznym manifestem dla jego kolegów samorządowców.

- W Gdańsku spotkają się ci wszyscy, którym zależy na wolności, na demokracji, na trójpodziale władzy - mówi prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. - Musimy zrobić z tego wielkie święto demokracji - dodaje Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Odpowiedzialność samorządów

To zaproszenie Paweł Adamowicz napisał trzy dni przed śmiercią. Odczytała je w piątek jego zastępczyni Aleksandra Dulkiewicz.

Tusk do Dulkiewicz: Olu, prowadź nasze miasto

Gdańszczanie w tych smutnych dniach znów pokazali, co znaczy solidarność i godność - oświadczył w...

Zaproszenie przedstawia plan Pawła Adamowicza na wspólne obchody 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów. "Kiedy rząd PiS odwraca się ostentacyjnie plecami do tak ważnej rocznicy, odpowiedzialność za nadanie jej obchodom stosownej

rangi spada na władze samorządowe" - napisał.

- Ja traktuję te słowa jako testament polityczny Pawła Adamowicza - mówiła pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

W poniedziałek, w pierwszym dniu pracy po pogrzebie Pawła Adamowicza, każdy z pracowników urzędu miasta próbował odnaleźć się w rzeczywistości bez prezydenta.

Aleksandra Dulkiewicz przyznaje, że jej były szef od tygodni prowadził rozmowy i przygotowywał gdański scenariusz obchodów okrągłej rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku.

Przegląd prasy. Matka Stefana W.: przepraszam za syna i proszę o wybaczenie

"Tyle osób skrzywdził, prezydenta, jego rodzinę, nas, a ja nadal jestem matką. To najtrudniejsze...

- Najbardziej mu zależało na treści. Myślał nad jakimś apelem, nad rezolucją - tłumaczy Aleksandra Dulkiewicz.

- Będziemy brać sobie do serca te wszystkie słowa, jakie padły w Gdańsku, i te pomysły będziemy realizować - obiecuje poseł PO Sławomir Neumann.

Wszyscy burmistrzowie i prezydenci miast

Plan Gdańska na ten dzień to obok międzynarodowej konferencji i cyklu debat obywatelskich wspólna
manifestacja środowisk obywatelskich i samorządowych, która na czele z Lechem Wałęsą miałaby przejść ulicami miasta.

- One (plany Pawła Adamowicza - przyp. red.) niosły ze sobą też pewne przesłanie budowania demokracji otwartej, różnorodnej, i to dokładnie będziemy robić - uważa Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Prezydent Gdańska chciał, by w czerwcowych wydarzeniach udział wziął również Donald Tusk.

"Zacznę od tego, o co Paweł i grono przyjaciół prosili mnie zaledwie 10 dni temu. Mówię o tym 4 czerwca. Paweł z pewną wyobraźnią wiedział, że ten dzień może odwrócić zło, które w Polsce się dzieje, jeśli wszyscy do tego podejdziemy z pełnym przekonaniem" - zapowiedział przewodniczący Rady Europejskiej.

Oficjalne zaproszenia mają trafić do wszystkich prezydentów i burmistrzów w Polsce.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
dgen

4 czerwca 1989 roku - "częściowo" wolne wybory ?
to tak jakby ktoś był częściowo uczciwy , częściowo chory albo częściowo martwy.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   slavk0

   Nienawidzę nienawiści

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     • Fakty z 19 maja

      Fakty z 19 maja

      Kampania europejska wchodzi w decydującą fazę. Już 26 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Koalicja Europejska zapewnia, że powoła niezależną komisję do spraw zbadania pedofilii w Kościele. Premier Mateusz Morawiecki obiecuje pieniądze dla osób niepełnosprawnych, a Jarosław Kaczyński twierdzi, że tylko PiS jest gwarancją, iż w Polsce nie będzie szariatu i seksualizacji dzieci. W programie powiemy także o dymisji szefa populistycznej prawicy w Austrii, oraz o kolejnej edycji Nocy Muzeów. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

      czytaj więcej »
     • Czas decyzji. Kukiz i Biedroń apelują do wyborców

      Czas decyzji. Kukiz i Biedroń apelują do wyborców

      Gdy Koalicja Europejska i Zjednoczona Prawica ubiegają się o pierwsze miejsce na wyborczym podium, Robert Biedroń i Paweł Kukiz wzywają do poparcia trzeciej siły i obaj mają aspiracje, by nią być. Wzywają, by im zaufać. Mówią, że mają nowe pomysły i jeszcze nie rządzili.

      czytaj więcej »
     • Prognoza pogody na poniedziałek 20 maja

      Prognoza pogody na poniedziałek 20 maja

      Zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, okresami wystąpią opady deszczu. Temperatura wyniesie od 21 stopni Celsjusza na Górnym Śląsku do 25 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim. Wiatr wschodni i południowo-wschodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny.

      czytaj więcej »
     • Fakty z 18 maja

      Fakty z 18 maja

      Na 8 dni przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Donald Tusk wystąpił na warszawskim marszu "Polska w Europie". Wezwał do głosowania na tych, którzy są gwarantami naszej obecności w Unii i nie są euroentuzjastami od dwóch tygodni. W programie także o słowach prezesa PiS na temat komisji, która miałaby zająć się sprawą pedofilii, o ataku nożem na policjanta w Busku-Zdroju, a także przegląd najbarwniejszych spotów wyborczych. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

      czytaj więcej »
     • Premier: Zmienimy rozporządzenie, wakacje zaczną się wcześniej

      Premier: Zmienimy rozporządzenie, wakacje zaczną się wcześniej

      Premier Mateusz Morawiecki obiecuje wcześniejsze zakończenie roku szkolnego. Na jednym ze spotkań wyborczych zapowiedział zmianę rozporządzenia. Pożegnanie z nauką ma się odbyć w środę 19 czerwca, w przeddzień wolnego od zajęć święta Bożego Ciała. Wcześniej rząd wyznaczył zakończenie roku na poświąteczny piątek.

      czytaj więcej »
     • "To niesamowite miejsce". 75. rocznica bitwy o Monte Cassino

      "To niesamowite miejsce". 75. rocznica bitwy o Monte Cassino

      Mija 75. rocznica bitwy o Monte Cassino, jednej z najbardziej zaciętych bitew II wojny światowej. Kluczową rolę odegrali w niej żołnierze 2. korpusu generała Władysława Andersa. Wielu z nich zginęło. Prezydent Andrzej Duda oddał hołd bohaterom. Złożył kwiaty, wziął udział we mszy polowej na Polskim Cmentarzu Wojennym. Zdobycie wzgórza klasztornego przełamało niemiecką obronę na Linii Gustawa i otworzyło aliantom drogę na Rzym.

      czytaj więcej »
     tvnpix