Premier zaprasza opozycję na rozmowy. O aborcji czy o epidemii?

31.10.2020 | Premier zaprasza opozycję na rozmowy. O aborcji czy o epidemii?
31.10.2020 | Premier zaprasza opozycję na rozmowy. O aborcji czy o epidemii?
Paweł Płuska | Fakty TVN
31.10.2020 | Premier zaprasza opozycję na rozmowy. O aborcji czy o epidemii?Paweł Płuska | Fakty TVN

Może być nawet sobota, niedziela albo poniedziałek - premier Mateusz Morawiecki publicznie zapraszał w piątek opozycję do rozmów o prezydenckim projekcie nowelizacji prawa do aborcji. Teraz szef Kancelarii Premiera zaprasza, ale na rozmowy o epidemii. Czy kolejny sejmowy ekspres ruszy bez opozycji?

Premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji prasowej zaznaczył, że jest gotowy do dialogu w sprawie aborcji. Jednocześnie szef rządu zaprosił do rozmów przedstawicieli opozycji. - Jestem gotowy nawet jutro, w sobotę, w niedzielę - oświadczył Morawiecki

Redakcja "Faktów TVN" zapytała więc o szczegóły w sprawie rozmów na temat kompromisu aborcyjnego, ale w odpowiedzi otrzymywaliśmy od szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka informację o rozmowach dotyczących epidemii.

- Takie zaproszenie dzisiaj w formie pisemnej, na spotkanie z Radą Medyczną przy premierze Mateuszu Morawieckim, której przewodniczy pan profesor Horban, zostanie wysłane - mówi Michał Dworczyk.

Według rządu liczne protesty niosą za sobą gigantyczne zagrożenie epidemiczne, z czym trudno polemizować. Jednak brak rozmów o tym, co było przyczyną manifestacji, może nie wpłynąć na uspokojenie nastrojów. Tak jak i to, z kim rząd chce rozmawiać, a w kim nie widzi partnera.

- Dziś czas na rozmowy z tymi, którzy protestują. My jesteśmy od tego, jako politycy opozycji, by pilnować, żeby ta władza nie zrobiła polskim kobietom krzywdy - podkreśla przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

- To, co widzimy na ulicach wielu miast w Polsce, ma niewiele wspólnego z chęcią nawiązania dialogu - twierdzi Michał Dworczyk. Jednocześnie podkreśla, że rząd chce rozwiązania sporu. - Jesteśmy gotowi do rozmów - dodaje szef Kancelarii Premiera.

- Od tego jest Sejm, debata sejmowa. Tu nie ma co dyskutować za zamkniętymi drzwiami - zaznacza prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz.

Propozycja prezydenta

W piątek prezydent Andrzej Duda złożył do Sejmu projekt o zmianie ustawy dotyczącej aborcji. Projekt prezydenta zakłada, "że ciąża może zostać przerwana, gdy będzie wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą, prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do jego śmierci".

Jednak rodzą się wątpliwości wokół prezydenckiego projektu. Lekarze pytają jak potraktować cyklopię połączoną z innymi wadami. Czy zakwalifikować ją do wad letalnych?

O swoich uwagach mówi też profesor Mariusz Zimmer. - (Przepis - przyp. red.) w tej ustawie po słowie "lub" mówi, "że prowadzi i niechybnie i bezpośrednio do śmieci dziecka" - no nie prowadzi niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, ale jakie to życie? - podkreśla profesor.

Profesor Zimmer mówi, że lekarze nie są od podejmowania decyzji o życiu lub śmierci. Łatwo nie będzie też rodzicom. Czy zatem projekt prezydenta można nazwać kompromisem?

- Jeżeli jest tylko jedna opcja na stole, opcja zaostrzenia przepisów dotyczących ustawy o przerywaniu ciąży, to nie ma o czym rozmawiać - zaznacza posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska.

Kościół ma swoje niezmienne zdanie w sprawie aborcji, ale jak mówi prymas Wojciech Polak: to nie Kościół stanowi prawo.

Za to ostro propozycję prezydenta skrytykowała aktywistka antyaborcyjna Kaja Godek, pisząc do Andrzeja Dudy "Hańba, Panie Prezydencie".

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS