Premier: Trybunał w swoim czasie wypowie się o ustawie o IPN


Nawet gdyby to zależało od premiera, to ustawa o Instytucie Pamięci Narodowej nie zostałaby teraz zmieniona. Choćby po to, by znieść groźby więzienia za trudne, historyczne debaty. "Fakty" spytały o to Mateusza Morawieckiego. Debata na świecie wokół ustawy przypomina gaszenie kolejnych pożarów - jeden film znika, pojawia się inny.

Rząd nie wykona ruchu, który naprawiłby relacje z Izraelem.

- Trybunał w czasie, który uzna za właściwy wypowie się w tym temacie - tak Mateusz Morawiecki, ucinając temat, wyklarował stanowisko rządu, odpowiadając na pytanie reportera "Faktów".

Brak konkretów w wypowiedziach premiera pokazuje, że woli on nie powiedzieć nic, niż o jedno słowo za dużo - tak jak zrobił to mówiąc o "żydowskich oprawcach", co dało pretekst do stworzenia przez jedną z żydowskich fundacji bardzo krzywdzącego filmu, w którym pada prowokacyjna, nieprawdziwa fraza o "polskim Holokauście".

"To boli"

- Życzyłbym sobie, to moje marzenie, żeby więcej nic takiego nie powstało. Bo to boli - mówi Tadeusz Jakubowicz, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie.

- Dostałem numer do pana Rudelmana i tłumaczyłem mu, że ten film jest dla mnie obrzydliwy i tam jest nieprawda - mówi Jonathan Ornstein z Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie.

Dzięki telefonowi polskiej organizacji zrzeszającej Żydów, krzywdzący, niesprawiedliwy, oszczerczy klip został wycofany przez jego twórców. Bardzo ważnym gestem było także oświadczenie izraelskiej ambasady. Jasne, mocne, klarowne:

"Przekaz płynący z filmu (...) jest nieakceptowalny. Jego treść jest niezgodna z prawdą historyczną i uderza w pamięć wszystkich ofiar nazistowskich Niemiec - państwa odpowiedzialnego za zaplanowanie, zorganizowanie i przeprowadzenie Zagłady".

Trudno o bardziej namacalny dowód na wolę dialogu, ale też na oczekiwanie na ruch ze strony rządu.

- Jestem przekonany, że wkrótce dojdziemy do porozumienia z naszymi partnerami z Izraela i środowiskami żydowskimi na całym świecie - mówi wicepremier Jarosław Gowin.

Pogorszenie polskiego wizerunku

W oczekiwaniu na to "wkrótce" Centrum Wiesenthala, które walczy o pamięć o Holocauście, wzywa Żydów, nie tylko z Izraela, by ograniczyli swoje podróże do Polski właśnie ze względu na napiętą sytuację dyplomatyczną. Pisze to organizacja ważna dla Żydów na całym świecie.

- Nie widzę jakiegoś zagrożenia dla naszego wizerunku, że on radykalnie się pogorszył - mówi szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Polski wizerunek pokazuje też film nakręcony przez redakcję najstarszego izraelskiego dziennika - "Haaretz". Nie pada w nim ani jedno słowo oszczerstwa. Film przypomina polskich bohaterów, którzy ukrywali Żydów, ale i w przejmujący sposób mówi, czego obawiają się Żydzi, odkąd w Polsce jest nowe prawo.

A prawda to nie tylko bohaterowie. To także szmalcownicy, to po prostu antysemici, którzy dla korzyści wydawali Żydów. To także pogrom kielecki, już po wojnie. Pamięć Żydów, to nie tylko pamięć o polskich bohaterach - Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Narażaniu życia, by ocalić inne życie. To pamięć także o tym, czego Polska wolałaby nie pamiętać. Po prostu.

- Droga Polsko, czy naprawdę chcesz iść tą drogą? Możesz uchwalać takie prawo, jakie chcesz. Ale oszukujesz siebie i tylko siebie jeżeli uważasz, że to coś zmieni. Ponieważ nikt nie zapomni niczego - takie słowa padają w puencie filmu.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS