Fakty - oglądaj online

  • Foto: PAP/Radek Pietruszka | Video: Arleta Zalewska / Fakty TVN
  • W niedzielę Polska zmierzy się z mistrzami świata. "Już presji nie ma żadnej"
  • Prokuratura chce uchylenia immunitetu Ewy Wrzosek. W środę przeszukano jej gabinet

Premier spotkał się z opozycją w sprawie ustawy wiatrakowej. "Nie może liczyć na swoje zaplecze polityczne"

Ustawa wiatrakowa - choć rzadko się o tym mówi i nie wszyscy to wiedzą - też jest "kamieniem milowym". Rząd ustawę musi przyjąć, by dostać pieniądze z KPO. W tym przypadku Solidarna Polska też jest przeciw i blokuje projekt. Premier Mateusz Morawiecki szuka więc sojusznika na opozycji - w Polskim Stronnictwie Ludowym.

Co dalej z KPO? Artur Soboń: zgoda, że jest coś do zrobienia

Wiceminister finansów Artur Soboń przyznaje, że Polska ma jeszcze coś do zrobienia, zanim będzie...

W środę na konferencji prasowej w Sejmie Solidarna Polska obciążyła szefa rządu winą za porażkę w negocjacjach z Komisją Europejską i brak unijnych pieniędzy. W czwartek premier Mateusz Morawicki spotkał się opozycją, by rozmawiać o jednym z "kamieni milowych" - ustawie wiatrakowej, a do Brukseli na kolejne spotkania i rozmowy - jak słyszymy nieoficjalnie z konkretnymi propozycjami zmian ustaw - poleciał w imieniu premiera mister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk.

- Dobry ruch ze strony premiera, wyraźny gest - ocenia udział w spotkaniu szefa rządu Władysław Teofil Bartoszewski, poseł Koalicji Polskiej.

- Naszym obowiązkiem, obowiązkiem każdego odpowiedzialnego polityka, jest zrobienie wszystkiego, żeby te pieniądze otrzymać - podkreślał w rozmowie z "Faktami" TVN minister Szynkowski vel Sęk. Pytany o ewentualne dalsze zmiany w polskim prawie, odpowiedział, że rząd tego nie wyklucza.

Choć zespół do spraw energii odnawialnej zbiera się od miesięcy, to premier Mateusz Morawiecki akurat w czwartek zdecydował się przyjść i wysłać sygnał do Solidarnej Polski, że projekt ustawy wiatrakowej przejdzie - czy Zbigniew Ziobro tego chce, czy nie. Jak wynika z nieoficjalnych informacji "Faktów" TVN, Matusz Morawiecki na pominięcie Ziobry dostał zielone światło od prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

- Mamy z nią (Solidarną Polską - przyp. red.) własne dyskusje toczone w ramach naszego obozu politycznego. Dyskusje już nie tyle, że są na ukończeniu, tylko się po prostu zakończyły - mówił w trakcie spotkania Morawiecki. - Na nich nie ma się już co oglądać panie premierze - wtórował szefowi rządu Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL.

- To element bezsilności premiera, który chyba szuka sojuszników na opozycji po to, żeby ewentualnie zmieniać prawo. (...) To jest ciekawe, że (premier - przyp. red.) nie może liczyć na swoje zaplecze polityczne - ocenia całą sytuację Michał Wypij, poseł Koła Parlamentarnego Porozumienie Jarosława Gowina.

Ziobryści uderzają też w opozycję

Rząd podzielony w sprawie KPO. PiS mówi o elastyczności, Ziobro o braku ustępstw

Tunel na Zakopiance to kolejna inwestycja w Polsce, która jest współfinansowana z unijnych...

Choć opozycja ma świadomość, że obecność premiera to efekt wewnętrznej gry i walk w koalicji, to ich celem jest zmiana prawa i krok w kierunku odblokowania unijnych pieniędzy.

- Zrobimy wszystko, żeby prąd był tańszy, żeby energia wiatrowa była odblokowana. Nie będziemy się oglądać na marudów, na malkontentów - podkreśla Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL.

W czasie gdy premier rozmawiał z opozycją, politycy Solidarnej Polski po raz kolejny mówili o "frakcji banksterów", którzy wraz z opozycją winią Zbigniewa Ziobrę za blokowanie pieniędzy z KPO.

"Opozycja i frakcja banksterów ze swoimi sługusami prowadzi Polskę w konsekwencji do wyższych podatków, wyższych cen energii czy małżeństw jednopłciowych. Wierząc w ciemno ich propagandzie będziemy płakać i płacić" - napisała na Twitterze eurodeputowana Beata Kempa.

Foto: Twitter/@BeataKempa_MEP Wpisy Beaty Kempy

Nie wiadomo jednak, kogo Beata Kempa uznaje za "sługusów".

Środki z KPO, na które wciąż Polacy czekają, a które w transzach już płyną do innych unijnych państw, to łącznie prawie 170 miliardów złotych.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix