Premier na odpuście, prezydent na pikniku. Jak władza świętuje rocznicę wyborów 4 czerwca

04.06.2017 | Premier na odpuście, prezydent na pikniku. Jak władza świętuje rocznicę wyborów 4 czerwca
04.06.2017 | Premier na odpuście, prezydent na pikniku. Jak władza świętuje rocznicę wyborów 4 czerwca
Maciej Knapik | Fakty TVN
04.06.2017 | Premier na odpuście, prezydent na pikniku. Jak władza świętuje rocznicę wyborów 4 czerwcaMaciej Knapik | Fakty TVN

IPN nie świętuje, bo rocznica nie jest okrągła. Prezydent Duda wolał "Spotkanie z Błogosławionym" w klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów, a premier Szydło odpust w Skoczowie. To nie znaczy, że nie było obchodów rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku. Odbyły się Marsze dla Demokracji - zaangażowali się byli prezydenci, opozycja i tysiące Polaków.

Na ulicach polskich miast święto. 4 czerwca to rocznica częściowo wolnych wyborów 1989 roku. - Nie w pełni wolne, ale ważniejsze niż niejedne wolne wybory - mówi jeden z uczestników.

W Łodzi, w Krakowie, Warszawie czy Gdańsku - wszędzie mówiono, czemu ta data jest ważna i wspominano bohaterów tamtych dni. - Pana Mazowieckiego, Kuronia, Geremka. O nich się teraz nie mówi. Oni (PiS - przyp. red.) uważają, że wszystko tylko Lech Kaczyński robił - mówi jedna z uczestniczek obchodów.

Koncerty, marsze i pikniki - wydarzenia były organizowane głównie przez opozycję i Komitet Obrony Demokracji.

W stolicy Marsz Wolności przeszedł sprzed Trybunału Konstytucyjnego w miejsce nieistniejącej już kawiarni "Niespodzianka", ówczesnego sztabu wyborczego Solidarności.

Premier na odpuście

Ale nie dla wszystkich było to święto. Premier była na odpuście w Skoczowie. Nie wspominała o 4 czerwca w ogóle. Wzmianki o święcie wolności nie ma też ani na stronie Sejmu, ani prezydenta.

- To nie jest rocznica okrągła - wyjaśnia sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Krzysztof Łapiński.

Trzy lata temu, gdy przypadała okrągła - 25. rocznica wyborów z 1989 roku - PiS także jej nie obchodziło, choć obchodził ją nawet przebywający wtedy w Polsce amerykański prezydent Barack Obama. Dzisiaj politycy PiS udają, że rocznicy nie ma. Mówią, że każdy dzień jest świętem.

- Jak obchodzimy daty tragiczne, daty klęsk, to jakiekolwiek zwycięstwo - choć nie nie jest pełne - powinno mieć swoje miejsce - uważa były prezydent Lech Wałęsa.

Prezydent na pikniku

Trzej byli prezydenci - Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski - w oświadczeniu piszą o "częściowo wolnych wyborach", ale podkreślają, że "zwycięstwo wyborcze 'Solidarności' otworzyło drogę Polakom i innym narodom Europy Środkowej i Wschodniej ku pełnej wolności".

W kancelarii obecnego prezydenta panuje inne przekonanie. - Jaruzelski został prezydentem naszego kraju, bo większość mieli postkomuniści. Z tego powodu ja mam się cieszyć? - mówił sekretarz stanu kancelarii prezydenta Andrzej Dera.

Sam prezydent brał udział w pikniku "Spotkanie z Błogosławionym" w Nowym Mieście nad Pilicą i wspominał kampanię wyborczą. Ale swoją, sprzed dwóch lat.

W MSWiA odbyła się konferencja poświęcona dwudzieste piątej rocznicy upadku rządu Jana Olszewskiego. Dla partii rządzącej to ważniejsza dzisiaj rocznica. - W mojej ocenie najlepszy premier po osiemdziesiątym dziewiątym roku - mówi wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki.

Jeden dzień, jeden kraj, a dwie rocznice.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy "Dragon Sector". Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS