Lex Kaczyński?
Prawo zostanie zmienione dla Kaczyńskiego? "To ma coraz mniej wspólnego z demokracją"
Prawo w Polsce zmieniane jest pod jednego obywatela. Lex Kaczyński - nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego - to kolejny przykład prywatyzacji prawa, jak tłumaczą politycy opozycji. Wszystko po to, żeby Jarosław Kaczyński nie poniósł wysokich konsekwencji finansowych nieopublikowania przeprosin dla Radosława Sikorskiego.
W myśl uchwalonej przez Sejm ustawy nieopublikowane przeprosimy za kłamstwo czy zniesławienie wylądują w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, pomiędzy sprawozdaniami finansowymi czy rejestrami sądowymi spółek. - To jest zmiana prawa, która wynika z tego, żeby nie kneblować ust politykom wszystkich opcji politycznych - przekonuje Piotr Kaleta, poseł PiS.
Forsowana przez rządzących nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego wprowadza między innymi...Zmiana Kodeksu postępowania cywilnego na korzyść Kaczyńskiego? "Tu nie ma przypadku"
Kaczyński kontra Sikorski
- Czy była taka potrzeba społeczna? Nie. Była potrzeba pana Kaczyńskiego, żeby po prostu uniknąć odpowiedzialności za swoje działanie - twierdzi Jacek Dubois, adwokat i pełnomocnik Radosława Sikorskiego.
Nowe przepisy mają dotyczyć także starych, a niezakończonych spraw. W tym sprawy Sikorski przeciw Kaczyńskiemu, który został przez prezesa PiS nazwany "zdrajcą dyplomatycznym". Prezes przegrał z Radosławem Sikorskim proces, ale nie przeprosił przez ponad dwa lata. W końcu sąd orzekł, że Sikorski może opublikować przeprosiny w imieniu Kaczyńskiego i na poczet kosztów tej publikacji Kaczyński ma zapłacić Sikorskiemu ponad siedemset tysięcy złotych.
Sam Sikorski uznał, że to horrendalnie dużo, i stwierdził, że zadowoli go, jeśli Kaczyński wpłaci pięćdziesiąt tysięcy złotych na siły zbrojne Ukrainy.
Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, przeprosin Sikorski się nie doczeka, chyba że je sobie wyszuka wśród tysięcy rejestrów gospodarczych. - To jest przykład prywatyzowania prawa - zauważa Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, posłanka Lewicy. - Niedobrze, że robi się prawo pod jednego człowieka - ocenia posłanka Polski 2050 Joanna Mucha.
To niejedyny przykład prywatyzacji prawa przez PiS. - W 2016 roku PiS przyjął przepisy, które pozwoliły wyciągnąć Obajtka z sądu, z ławy oskarżonych, a potem umorzyć postępowanie - przypomina Borys Budka, wiceprzewodniczący PO.
Tuż przed świętami Jarosław Kaczyński skarżył się w mediach, że będzie musiał sprzedać dom, żeby zapłacić Sikorskiemu. Po Nowym Roku projekt nowego prawa ruszył z kopyta i jeszcze w styczniu został uchwalony przez Sejm. - Coraz mniej ma to wspólnego z demokracją - komentuje Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu z PSL.
Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 30 marca
Rolnicy protestujący w Szczecinie nie przerywają akcji, choć rząd zawarł wstępne porozumienie z przedstawicielami rolników. W programie powiemy również o Konfederacji, a także o Krajowej Sieci Onkologicznej. Na "Fakty" TVN zaprasza Diana Rudnik.
czytaj więcej »Rolnicy w Szczecinie nie kończą protestu mimo porozumienia z rządem
Trudne rozmowy, niełatwy kompromis i sukces bez powodu do radości - tak mówią rolnicy o wstępnym porozumieniu z rządem. W dokumencie znajduje się 11 punktów i dwutygodniowe ultimatum na realizację tych najpilniejszych. Mimo wstępnego porozumienia rolnicy protestujący w Szczecinie akcji nie przerywają.
czytaj więcej »Przygotowania do Świąt Wielkanocnych w cieniu inflacji
Wzrost wynagrodzeń nie nadąża za wzrostem cen. Więc choć w portfelu mamy więcej, to stać nas na mniej, co jeszcze bardziej boli w czasie przygotowań do świąt.
czytaj więcej »Papież Franciszek trafił do szpitala. Mszę w Niedzielę Palmową odprawi argentyński kardynał
Papież Franciszek minioną noc spędził w szpitalu i na razie w nim pozostanie. Ma infekcję dróg oddechowych, ale - jak informuje Watykan - nie jest to COVID-19. Według ostatniego komunikatu stan zdrowia papieża stopniowo się poprawia. Mszę w Niedzielę Palmową odprawi argentyński kardynał Leonardo Sandri.
czytaj więcej »Amerykański dziennikarz aresztowany w Rosji. Adwokat nie został wpuszczony do sądu
Rosyjska ofensywa w Ukrainie ugrzęzła, więc Kreml nasila terror wobec własnych obywateli i walczy z każdym przejawem krytyki. Do aresztu trafił amerykański korespondent "The Wall Street Journal" Evan Gershkovich. Organy reżimu wymyśliły dla niego zarzut szpiegostwa. Miał zbierać materiały o najemnikach Grupy Wagnera.
czytaj więcej »Janusz Korwin-Mikke: program służy do zdobycia głosów, nie realizacji. Jakie są zatem cele Konfederacji?
Dyskusja o możliwej koalicji PiS-u i Konfederacji wzbudziła zainteresowanie tą drugą partią. Ugrupowanie kojarzone jest głównie z kontrowersyjnych poglądów i niechęci do Ukrainy. Sławomir Mentzen kreuje się na wolnościowca i kładzie nacisk na program partii. Janusz Korwin-Mikke tymczasem mówi: "ten program służy do zdobycia głosów wyborców, a nie do realizacji". A co ma być realizowane?
czytaj więcej »Krajowa Sieć Onkologiczna poprawi leczenie raka? "System jest klejony na sznurki i taśmę klejącą"
Krajowa Sieć Onkologiczna ma być receptą na bolączki walki z rakiem w Polsce. Podpisana w czwartek ustawa zakłada stworzenie infolinii i przydzielanie chorym koordynatorów. Onkolodzy mają wątpliwości. Wciąż nie wiadomo, jakie szpitale znajdą się w sieci.
czytaj więcej »Policyjna obława w Wielkopolsce. Poszukiwany Marcin Wolf jest podejrzany o podwójne zabójstwo
Wielkopolskie służby postawione na baczność, bo jest list gończy i policyjny pościg. 24-letni Marcin Wolf jest poszukiwany w związku z podwójnym zabójstwem. Ofiary to mężczyzna i kobieta. Z dwóch różnych miejscowości powiatu międzychodzkiego.
czytaj więcej »Co z MeduM, platformą streamingową Przemysława Czarnka? Już dawno miała ruszyć
Minister Przemysław Czarnek wciąż musi czekać na MeduM. Rządowa platforma streamingowa z myślą o młodzieży, z rozmachem na miarę globalnych graczy i z patriotycznym przekazem, miała działać od grudnia, ale wciąż jej nie ma. NCBR opóźnienie w starcie platformy tłumaczy koniecznością rozpatrzenia odwołania organizacji, która przegrała konkurs. Odwołanie odrzucono, przyczyn nie ujawniono. Nowy termin startu platformy ministra Czarnka to sierpień tego roku.
czytaj więcej »Książę Harry zeznawał przed sądem w Londynie przeciwko wydawcy "Daily Mail"
Młodszy syn króla Karola III oraz Elton John są w gronie osób pozywających wydawcę tabloidu "Daily Mail". Wśród oskarżeń: zlecanie zakładania podsłuchów w samochodach i telefonach komórkowych, włamania do poczty elektronicznej, wykradanie danych medycznych i danych z kont bankowych.
czytaj więcej »Prototyp Izery poszedł do kosza. Będzie nowy projekt. A kiedy będą samochody?
Gdzie są polskie samochody elektryczne? Prototyp Izery trafił do kosza. Nowy projekt przygotowuje włoska firma Pininfarina. Piotr Zaremba, prezes ElectroMobility Poland, obiecuje, że pierwsze Izery trafią do klientów w 2026 roku.
czytaj więcej »Prognoza pogody na piątek 31 marca
W piątek zachmurzenie duże z rozpogodzeniami oraz przelotnymi opadami deszczu (2-5 mm). W drugiej części dnia wzrost zachmurzenia na zachodzie kraju. Lokalnie (zwłaszcza na północy i w centrum) ryzyko słabej burzy. Temperatura maksymalna od 11 stopni Celsjusza na północnym-wschodzie do 17 stopni Celsjusza na południu Polski. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.
czytaj więcej »Fakty z 29 marca
W środę w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpoczęły się obrady okrągłego stołu rolniczego z udziałem wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka. Lider AgroUnii zapowiada, że zostanie w ministerstwie do skutku. W programie również o słowach Jarosława Kaczyńskiego o sytuacji w Trybunale Konstytucyjnym, o posiedzeniu komisji cyfryzacji w sprawie lex pilot oraz o decyzji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w sprawie sportowców z Rosji i Białorusi. Na "Fakty" TVN zaprasza Diana Rudnik.
czytaj więcej »Wicepremier spotkał się z rolnikami. "Przyszliśmy załatwić sprawy"
W środę w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpoczęły się obrady okrągłego stołu rolniczego z udziałem wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka. Rolnicy alarmują, że ukraińskie zboże dobija polski rynek. Lider AgroUnii zapowiada, że zostanie w ministerstwie do skutku.
czytaj więcej »Pełnomocnik Magdaleny Filiks zapowiada kolejne kroki prawne
Czekali na ruch prokuratury, ale się nie doczekali. Pełnomocnik Magdaleny Filiks zapowiada więc kolejne kroki, choć sam znalazł się na celowniku prokuratury. Złoży zawiadomienie w sprawie upublicznienia niejawnych danych, które pozwoliły zidentyfikować syna posłanki jako ofiarę pedofila.
czytaj więcej »