Fakty - oglądaj online

 • Foto: tvn24 | Video: Katarzyna Górniak / Fakty TVN
 • Protest w całej Polsce. "Walczymy o swoje prawa"
 • Epidemia COVID-19 nie zwalnia. Coraz trudniejsza sytuacja w szpitalach

"Nie wiadomo, czy w ogóle będą badania prenatalne. Jaki jest ich sens?"

Jak mam starać się o dziecko bez strachu? Czy będę mogła liczyć na badania prenatalne? Kobiety pytają, bo nie wiedzą, co będzie dalej. Podczas planowania rodziny chcą szczęścia, a nie koszmaru, a w razie poważnego problemu - fachowej pomocy, a nie lekceważenia.

"Jestem młodą kobietą, za parę lat planuję założyć swoją rodzinę", "Polska nie zapewnia warunków do wychowywania dzieci, "ja sobie nie wyobrażam starać się o dziecko w tym kraju" - to tylko kilka z komentarzy, które można usłyszeć podczas protestów przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Zespół Edwardsa, bezczaszkowie, holoprozencefalia. Czym są wady letalne?

Są takie kobiety, dla których decyzja Trybunału Konstytucyjnego o uznaniu za niekonstytucyjne...

Zdaniem protestujących państwo odebrało im szczęście planowania rodziny, starań o dziecko i ciąży. Został natomiast lęk, obawy i niepewność.

Od kilku dni setki par marzących o dziecku zastanawiają się, czy będą miały dostęp do badań prenatalnych, a jeśli tak, to czy lekarz, nad którym wisi groźba więzienia, poinformuje rodziców, że wyniki tych badań są złe.

- Nie wiadomo, czy w ogóle będą badania prenatalne. Jaki jest ich sens? - pyta prof. Marian Szamotowicz z Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

- Kobieta dowie się o wynikach badań prenatalnych tylko wtedy, kiedy będzie możliwość leczenia wewnątrzmacicznego czy też leczenia tuż po urodzeniu - ocenia Krystyna Kacpura z Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

- Może dochodzić do przypadków, kiedy kobiety nie będą kierowane na takie badania, kiedy nie będzie się im mówiło prawdy o wynikach tych badań, w związku z czym dowiedzą się dopiero przy porodzie, że płód obarczony jest taką ciężką i nieodwracalną wadą - dodaje Kamila Ferenc z Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Wiedza dotycząca wyniku badania prenatalnego jest szczególnie ważna dla kobiet, które zachodzą w ciążę w późnym wieku, na przykład po latach leczenia niepłodności.

- To jest kradzież ich szans na macierzyństwo. To już jest kilka miesięcy samej ciąży plus często konieczność rekonwalescencji po cięciu cesarskim nawet do dwóch lat. Jest też tak, że cięć cesarskich w życiu kobiety raczej nie powinno być więcej niż dwa - zwraca uwagę lekarka Kaja Filaczyńska.

Raport NIK

O ile wada płodu nie jest ciężka i nieodwracalna, to badania prenatalne pozwalają zaplanować leczenie. Albo jeszcze w trakcie ciąży, albo od razu po porodzie.

- Jeżeli nie będziemy robili badań prenatalnych, te dzieci będą się rodziły nie tam, gdzie trzeba, nie wtedy, kiedy trzeba, nie w taki sposób, w jaki trzeba. Ich szanse na przeżycie, na prawidłowy rozwój, będą przez to ograniczone - ocenia profesor Mirosław Wielgoś, konsultant krajowy w dziedzinie perinatologii.

Nie oznacza to wcale, że Polki przed decyzją Trybunału Konstytucyjnego pod kierownictwem Julii Przyłębskiej miały zapewniony szeroki dostęp do badań. Dwa lata temu Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak wygląda opieka okołoporodowa na wsi.

Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że jedynie dwa procent pacjentek w skontrolowanych wiejskich przychodniach miało wykonane wszystkie niezbędne w ciąży badania. W 78 procentach przypadków nie wykonano wszystkich zalecanych badań. W przypadku 20 procent przypadków stwierdzono brak zapisu dokumentacji.

Kontrolerzy NIK nazwali to powszechnym lekceważeniem.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 19 kwietnia

  Fakty z 19 kwietnia

  W poniedziałek w Polsce ruszyły pierwsze pilotażowe punkty szczepień powszechnych, a premier Mateusz Morawiecki zapowiedział kolejne zmiany w harmonogramie. W programie także o obchodach 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, o szokujących scenach z jednego ze sklepów w Lesznie, a także o ponownym otwarciu żłobków i przedszkoli. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

  czytaj więcej »
 • 78. rocznica powstania w getcie warszawskim

  78. rocznica powstania w getcie warszawskim

  Gdy 19 kwietnia 1943 roku o 6:00 rano do warszawskiego getta wkroczyły odziały Waffen-SS, w ich stronę poleciały granaty i butelki z benzyną. Tak zaczęło się pierwsze miejskie powstanie w czasie II wojny światowej. Jego bohaterowie nie mogli mieć nadziei na zwycięstwo, chcieli godnie umrzeć jako wolni ludzie.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na wtorek 20 kwietnia

  Prognoza pogody na wtorek 20 kwietnia

  W poniedziałek zachmurzenie w kraju będzie zmienne. Wystąpią przelotne opady deszczu. Po południu - zwłaszcza w zachodniej części kraju - burze. Temperatura wyniesie od 12 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 16 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, z północy. Ciśnienie spada.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 18 kwietnia

  Fakty z 18 kwietnia

  Liczba nowych zakażeń w Polsce spada, a tempo szczepień na COVID-19 ma przyspieszyć. W poniedziałek ruszają pierwsze punkty szczepień powszechnych. W programie powiemy również o tym, jak wygląda życie w krajach, które przodują w szczepieniach, a także o oskarżeniach pod adresem Rosji, które wysunął rząd Czech. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

  czytaj więcej »
 • Kraje, które przodują w szczepieniach, wracają do normalności. Widać to zwłaszcza w Izraelu

  Kraje, które przodują w szczepieniach, wracają do normalności. Widać to zwłaszcza w Izraelu

  Mniej niż 50 nowych zakażeń, tylko około 200 osób ciężko chorych na COVID-19 i mniej niż jeden procent pozytywnych testów. To dane z Izraela, które pokazują, co się stanie, gdy uda się zaczepić ponad połowę obywateli. W Izraelu nie trzeba już nosić maseczek na świeżym powietrzu, a szkoły działają normalnie. Brytyjczycy testują, na ile mogą poluzować obostrzenia.

  czytaj więcej »
 • "Tam, gdzie można upolitycznić totalnie wszystko, PiS z tego korzysta"

  "Tam, gdzie można upolitycznić totalnie wszystko, PiS z tego korzysta"

  Wicepremier Piotr Gliński broni decyzji o powołaniu Beaty Szydło do Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Nie przekonuje jednak tych, którzy przeciwko tej decyzji protestują. - Decyzja skandaliczna, nieprzemyślana i głupia. Auschwitz to jest przestrzeń spokoju, zadumy, refleksji - mówi o decyzji ministra kultury Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu i poseł PSL.

  czytaj więcej »
 • "Nie ma miejsca dla Jarosława Gowina na listach PiS-u"

  "Nie ma miejsca dla Jarosława Gowina na listach PiS-u"

  W sobotę Jarosław Gowin ogłosił wizję dla Porozumienia, która jest bardzo bliska ideowo Koalicji Polskiej, a nawet Platformy Obywatelskiej. Drogi koalicjantów Zjednoczonej Prawicy coraz bardziej się rozjeżdżają. Polityk Solidarnej Polski Patryk Jaki przyznaje, że spory są o "sprawy fundamentalne".

  czytaj więcej »
tvnpix