Strefy bez pieniędzy?
Mogło być centrum robotyki, ale pieniądze przepadły. "Czuję się jak obywatel drugiej kategorii"
Pierwsze miliony euro właśnie przepadają gminom "wolnym od LGBT". Pieniądze z Funduszy Norweskich nie trafią tam, gdzie radni wczuli się w polityczny klimat walki z mniejszościami seksualnymi. Ciąg dalszy nastąpi, bo równość to fundament wartości europejskich.
Krakowscy nauczyciele piszą list w obronie osób LGBT, bo jak mówią - nie mogą zgodzić się na...Nauczyciele z Krakowa stają w obronie osób LGBT. Co na to małopolska kurator?
- Czuję się strasznie pokrzywdzony. Czuję się jak obywatel drugiej kategorii. Jestem obiektem plotek, jestem obiektem drwin, jestem obiektem niewydawania mi na przykład leków - opowiada Cezary Nieradko, aktywista LGBT.
W aptece - jak twierdzi - nie sprzedano mu leku na receptę ze względu na jego orientację seksualną. Pan Cezary stracił poczucie bezpieczeństwa, teraz straci też pieniądze. Podobnie zresztą wszyscy mieszkańcy Kraśnika. Także ci, którzy są za uchwałą przeciw LGBT. Chodzi nawet o 10 milionów euro. Tylko dla Kraśnika.
Norwegia, Islandia i Lichtenstein przekazują pieniądze, by zmniejszyć w Europie nierówności społeczno-ekonomiczne. Kraśnik miał duże szanse je dostać, ale pieniędzy nie zobaczy - ogłosiła minister spraw zagranicznych Norwegii.
Osoby LGBT mają prawo do takiej samej ochrony przed naruszaniem ich praw i wolności osobistych, jak wszyscy inni obywatele Europy. Kraśnik i gminy z podobnymi deklaracjami nie otrzymały wsparcia projektowego w bieżącym okresie finansowania i nie otrzymają takiego wsparcia, dopóki te deklaracje będą ważne - brzmi komunikat na stronie stortinget.no.
Konsekwencja "homofobicznej polityki"
W rankingu zamożności miast powiatowych Kraśnik zajmuje trzecią pozycję od końca.
- Fundusze norweskie są dla miasta Kraśnik bardzo dużą szansą. Jest szansa za te pieniądze wybudować centrum robotyki - mówi Paweł Kurek, radny Kraśnika.
Straty może ponieść - lub już ponosi - nie tylko Kraśnik. Na mapie, zwanej "Atlasem Nienawiści", grupa aktywistów zaznacza na czerwono gminy, powiaty, województwa, które przyjęły uchwały dyskryminujące społeczność LGBT, a które zazwyczaj korzystają z różnych europejskich funduszy
- Zapowiedzi ucięcia kolejnych finansowań są konsekwencjami homofobicznej polityki polskiej prawicy. Mieszkańcy polskich wsi i miasteczek mogą podziękować panu Ziobrze i jego kolegom, bo to przez nich stracą pieniądze na szkoły, na świetlice, na lepsze życie - tłumaczy Kamil Maczuga, twórca "Atlasu Nienawiści".
Nawet jeśli minister Ziobro z Funduszu Sprawiedliwości, który powstał, by wspierać ofiary przestępstw, przekazywał pieniądze, lub obiecał przekazać gminom przeciwnym LGBT.
- Radni powinni się zajmować - nie wiem - szkolnictwem, drogami, służbą zdrowia, a nie ideologią. Jak to mówią, kochaj bliźniego jak siebie samego, a Tuchów to święte miasteczko podobno - uważa pan Piotr, taksówkarz z Tuchowa.
Paweł Kurek będzie się starał, by w najbliższy wtorek rada Kraśnika unieważniła uchwałę dyskryminującą. Nie tyko ze względów finansowych, ale też prawnych i etycznych.
Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 21 marca
W Camp Kościuszko w Poznaniu został otwarty pierwszy w Polsce stały garnizon żołnierzy amerykańskich. W programie pokażemy także, jak F-35 latają nad Polską. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Pierwszy stały garnizon amerykańskich żołnierzy w Polsce został otwarty
Obecność amerykańskich żołnierzy będzie od teraz w Polsce stała, a nie tylko rotacyjna. W poznańskim Camp Kościuszko odbyła się ceremonia otwarcia pierwszego garnizonu sił lądowych USA. Żołnierze będą odpowiadać za zabezpieczenie infrastruktury i dostarczanie usług dla wojska.
czytaj więcej »Myśliwce państw NATO na polskim niebie. Nagranie z pokładu Casy
Na co dzień pełnią misję obserwacyjną i obronną na wschodniej flance NATO. Holenderskie F-35 oraz polskie F-16 i MiG-i. Z pokładu transportowej Casy ekipa "Faktów" TVN filmowała wspólne ćwiczenia pilotów. Wkrótce nasze MIG-i zostaną przekazane ukraińskiej armii.
czytaj więcej »Skarb Państwa płaci miliony, nadzoruje go partia Bielana. Tak "działa" Związek Pracodawców Business & Science Poland
Na jego działalność spółki Skarbu Państwa płacą miliony złotych. Związek Pracodawców Business & Science Poland ma lobbować na rzecz Polski w Brukseli. Na mocy tajnej umowy z PiS nadzór nad instytucją sprawuje Partia Republikańska Adama Bielana. Nad kasą, oczywiście, też.
czytaj więcej »Donald Tusk spotkał się z kobietami w Pszczynie. "Dzięki wam istnieje szansa na zmiany"
To nie była dyskusja o wielkiej polityce krajowej i zagranicznej, tylko o prawach kobiet. Donald Tusk spotkał się z nimi w Pszczynie, by przekonać je, że aborcja do 12. tygodnia, antykoncepcja, in vitro i edukacja seksualna są w programie jego partii.
czytaj więcej »Francja: rząd podwyższył wiek emerytalny i nie upadł. Protesty trwają
Rząd Francji przyjął reformę emerytalną z pominięciem Zgromadzenia Narodowego i wygrał głosowanie w przedmiocie wotum nieufności, ale bitwa na ulicach Paryża trwa. Podniesienie wieku emerytalnego z 62. roku życia do 64. roku życia wywołało liczne protesty.
czytaj więcej »Nowy Jork przygotowuje się do ewentualnych protestów zwolenników Donalda Trumpa
Policja i Secret Service zostały postawione w stan najwyższej gotowości, a nowojorski sąd otoczono zaporami. To wszystko przygotowania do ewentualnych protestów zwolenników Donalda Trumpa. On sam twierdzi, że zostanie aresztowany i wzywa do wyjścia na ulice.
czytaj więcej »Ukraińcy zniszczyli transport broni na Krymie. W Moskwie kolejna rozmowa Putin-Xinping
Ukraińska armia informuje o zniszczeniu transportu rosyjskich rakiet Kalibr. Miało do tego dojść wieczorem podczas tranzytu kolejowego w mieście Dżankoj na Krymie. Oprócz węzła kolejowego znajduje się tam także lotnisko wojskowe rosyjskich sił powietrznych. Przebywający z wizytą w Rosji prezydent Chin Xi Jinping kolejny raz spotkał się z Władimirem Putinem. Do pierwszej rozmowy doszło w poniedziałek.
czytaj więcej »Powstała "Brunatna Księga". Można w niej przeczytać o przykładach rasizmu w Polsce
Wydana kolejny raz przez Stowarzyszenie "Nigdy Więcej" księga opisująca przypadki rasizmu w Polsce liczy sobie ponad 300 stron. W 2019 roku "Brunatna Księga" liczyła sobie 50 stron.
czytaj więcej »Policjanci zatrzymali 14 członków gangu złodziei
Byli bezwzględni i brutalni - kradli samochody, włamywali się do bankomatów, mają zarzuty działania w grupie przestępczej, rozbojów i paserstwa. Policjanci zatrzymali 14 mężczyzn.
czytaj więcej »Finowie znów są najszczęśliwszym narodem na świecie
Sześć lat temu wspięli się na szczyt rankingu i nie ustępują żadnemu narodowi. Finowie znów są najszczęśliwszym narodem na świecie - to jest wynik ogólnoświatowego raportu. A jak wypadają Polacy? Jesteśmy przed Japończykami czy Brazylijczykami - to chyba jest nieźle.
czytaj więcej »Fakty z 20 marca
Sondaż Kantar Public przeprowadzony na próbie czterech tysięcy respondentów i sfinansowany dzięki społecznej zbiórce pokazuje, że opozycja ma tylko jedną szansę by rządzić po wyborach - gdy stworzy jedną listę wyborczą - Platformy, PSL-u, Polski 2050 i Lewicy. W badaniu według tego wariantu opozycja przekracza 50 procent głosów i w Sejmie ma aż 245 mandatów. W programie również o wizycie prezydenta Chin w Moskwie oraz o wspólnych unijnych zakupach amunicji dla Ukrainy. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Sondaż obywatelski: tylko wspólna lista gwarantuje sukces opozycji
Sondaż Kantar Public przeprowadzony na próbie czterech tysięcy respondentów i sfinansowany dzięki społecznej zbiórce pokazuje, że opozycja ma tylko jedną szansę by rządzić po wyborach - gdy stworzy jedną listę wyborczą - Platformy, PSL-u, Polski 2050 i Lewicy. W badaniu według tego wariantu opozycja przekracza 50 procent głosów i w Sejmie ma aż 245 mandatów.
czytaj więcej »Rolniczy protest przed ministerstwem. "Na wsi złość narasta"
Rolnicy rozsypali plewy przed Ministerstwem Rolnictwa. Od wtorku będą to robić przed biurami poselskimi PiS-u. By Polacy dowiedzieli się o ich niezadowoleniu. O tym, że czują się lekceważeni przez rząd. Będzie długi i głośny protest, a w Sejmie debata nad odwołaniem ministra rolnictwa.
czytaj więcej »Żona Dawida Kubackiego jest w ciężkim stanie. Skoczek zakończył swój sezon
Dawid Kubacki nie weźmie udziału w końcowych zawodach Pucharu Świata w sezonie 2022/2023. Reprezentant Polski wyjaśnił w mediach społecznościowych, że powodem tej decyzji są poważne problemy zdrowotne jego żony.
czytaj więcej »