Mogło być centrum robotyki, ale pieniądze przepadły. "Czuję się jak obywatel drugiej kategorii"

20.09.2020 | Mogło być centrum robotyki, ale pieniądze przepadły. "Czuję się jak obywatel drugiej kategorii"
20.09.2020 | Mogło być centrum robotyki, ale pieniądze przepadły. "Czuję się jak obywatel drugiej kategorii"
Renata Kijowska | Fakty TVN
20.09.2020 | Mogło być centrum robotyki, ale pieniądze przepadły. "Czuję się jak obywatel drugiej kategorii"Renata Kijowska | Fakty TVN

Pierwsze miliony euro właśnie przepadają gminom "wolnym od LGBT". Pieniądze z Funduszy Norweskich nie trafią tam, gdzie radni wczuli się w polityczny klimat walki z mniejszościami seksualnymi. Ciąg dalszy nastąpi, bo równość to fundament wartości europejskich.

Minął już ponad rok odkąd radni Kraśnika przyjęli uchwałę "powstrzymującą ideologię LGBT".

- Czuję się strasznie pokrzywdzony. Czuję się jak obywatel drugiej kategorii. Jestem obiektem plotek, jestem obiektem drwin, jestem obiektem niewydawania mi na przykład leków - opowiada Cezary Nieradko, aktywista LGBT.

W aptece - jak twierdzi - nie sprzedano mu leku na receptę ze względu na jego orientację seksualną. Pan Cezary stracił poczucie bezpieczeństwa, teraz straci też pieniądze. Podobnie zresztą wszyscy mieszkańcy Kraśnika. Także ci, którzy są za uchwałą przeciw LGBT. Chodzi nawet o 10 milionów euro. Tylko dla Kraśnika.

Norwegia, Islandia i Lichtenstein przekazują pieniądze, by zmniejszyć w Europie nierówności społeczno-ekonomiczne. Kraśnik miał duże szanse je dostać, ale pieniędzy nie zobaczy - ogłosiła minister spraw zagranicznych Norwegii.

Osoby LGBT mają prawo do takiej samej ochrony przed naruszaniem ich praw i wolności osobistych, jak wszyscy inni obywatele Europy. Kraśnik i gminy z podobnymi deklaracjami nie otrzymały wsparcia projektowego w bieżącym okresie finansowania i nie otrzymają takiego wsparcia, dopóki te deklaracje będą ważne - brzmi komunikat na stronie stortinget.no.

Konsekwencja "homofobicznej polityki"

W rankingu zamożności miast powiatowych Kraśnik zajmuje trzecią pozycję od końca.

- Fundusze norweskie są dla miasta Kraśnik bardzo dużą szansą. Jest szansa za te pieniądze wybudować centrum robotyki - mówi Paweł Kurek, radny Kraśnika.

Straty może ponieść - lub już ponosi - nie tylko Kraśnik. Na mapie, zwanej "Atlasem Nienawiści", grupa aktywistów zaznacza na czerwono gminy, powiaty, województwa, które przyjęły uchwały dyskryminujące społeczność LGBT, a które zazwyczaj korzystają z różnych europejskich funduszy

- Zapowiedzi ucięcia kolejnych finansowań są konsekwencjami homofobicznej polityki polskiej prawicy. Mieszkańcy polskich wsi i miasteczek mogą podziękować panu Ziobrze i jego kolegom, bo to przez nich stracą pieniądze na szkoły, na świetlice, na lepsze życie - tłumaczy Kamil Maczuga, twórca "Atlasu Nienawiści".

Nawet jeśli minister Ziobro z Funduszu Sprawiedliwości, który powstał, by wspierać ofiary przestępstw, przekazywał pieniądze, lub obiecał przekazać gminom przeciwnym LGBT.

- Radni powinni się zajmować - nie wiem - szkolnictwem, drogami, służbą zdrowia, a nie ideologią. Jak to mówią, kochaj bliźniego jak siebie samego, a Tuchów to święte miasteczko podobno - uważa pan Piotr, taksówkarz z Tuchowa.

Paweł Kurek będzie się starał, by w najbliższy wtorek rada Kraśnika unieważniła uchwałę dyskryminującą. Nie tyko ze względów finansowych, ale też prawnych i etycznych.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN