Był wykładowcą, nie miał doświadczenia. Powołanie Chrzanowskiego "wymaga bardzo głębokich wyjaśnień"
Komisja Nadzoru Finansowego nadzoruje wszystkie instytucje finansowe w Polsce. Jak to się stało, że ktoś tak młody, nieznany i bez dorobku jak Marek Chrzanowski dostał taką władzę? Jak kończą się fatalne nominacje wiemy z historii stadniny koni w Janowie Podlaskim i historii Bartłomieja Misiewicza w MON.
Komisja Nadzoru Finansowego musi mieć wiarygodność stuprocentową, skoro sama rozdaje świadectwa wiarygodności. Tylko tyle i aż tyle. Były szef KNF Marek Chrzanowski utracił tę wiarygodność. - Jedyny plus jego działań to taki, że się podał do dymisji - mówi wicepremier Jarosław Gowin.
- Za chwilę pewnie zostanie wskazana osoba (nowy szef KNF - przyp. red.), która uspokoi rynek. Zresztą nie ma powodów do niepokoju, rynek jest bezpieczny - dodaje minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
Po publikacji "Gazety Wyborczej" w sprawie spotkania Chrzanowski-Czarnecki, innego wymiaru nabierają slajdy z wykładu, który dziewięć lat temu Marek Chrzanowski prowadził w Szkole Głównej Handlowej. To były zajęcia o korupcji. Z cytatami, że "korupcja jest patologią społeczną", oraz że
źródłem korupcji jest przekazanie przez państwo monopolu władzy urzędnikowi".
Były już przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski został odwołany z rady nadzorczej Bankowego Funduszu Gwarancyjnego - powiedział PAP rzecznik prasowy KNF Jacek Barszczewski. Decyzję w tej sprawie podjął pełniący obowiązki...Chrzanowski odwołany z kolejnej instytucji
Z zawodu wykładowca
CV Marka Chrzanowskiego niekoniecznie rzuca na kolana, biorąc pod uwagę to, że do wtorku ten niespełna 38-latek przez dwa lata nadzorował polski rynek bankowy. Do 2015 roku był wykładowcą i właścicielem firmy konsultingowej. Po zmianie władzy odnalazł się w administracji.
Przez kilka miesięcy był w Narodowej Radzie Rozwoju, gremium doradzającym prezydentowi. Potem był przez kilka miesięcy w Radzie Polityki Pieniężnej. Wreszcie trafił na niezwykle prestiżowe stanowisko szefa KNF. Bez żadnego doświadczenia, choćby w ministerstwie czy na kierowniczym stanowisku w administracji. Nie mówiąc już o doświadczeniu w nadzorze nad takimi instytucjami jak banki.
- Są pewne funkcje, gdzie to doświadczenie, umiejętność odmawiania nawet osobom, które powołują na te funkcje, jest szczególnie ważna - mówi były wicepremier i były minister gospodarki Janusz Piechociński. - To wymaga bardzo głębokich wyjaśnień, przede wszystkim odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak się stało, że tak młody człowiek, bez wystarczającego doświadczenia, jeśli chodzi o sektor bankowy, objął takie stanowisko - dodaje były wicepremier i były minister gospodarki Janusz Steinhoff.
Prawnik, którego były szef Komisji Nadzoru Finansowego rekomendował Leszkowi Czarneckiemu do Getin Banku, zasiada teraz w radzie nadzorczej Plus Banku. Wcześniej przez cztery miesiące był członkiem Rady Nadzorczej Warszawskiej Giełdy Papierów...Najpierw zakład "Miś", potem giełda i bank. Kim jest prawnik, którego rekomendował szef KNF?
Tercet Morawiecki, Glapiński, Chrzanowski
Prezes NBP Adam Glapiński to człowiek, który promował i wypromował Marka Chrzanowskiego. W czwartek szerokim łukiem omijał dziennikarzy. - Nie dziękuję, nie wypowiadam się - tak unikał pytań.
Dwa lata temu "Puls Biznesu" pisał nawet o zgranym tercecie Morawiecki, Glapiński, Chrzanowski, który obejmował władzę nad polską gospodarką. Pierwszy miał mieć wizję, a szef NBP i jego człowiek, czyli 36-letni wówczas szef Komisji Nadzoru Finansowego, mieli pilnować, by nikt nie rzucał kłód pod nogi.
Potem było już mniej kolorowo. Odkąd Morawiecki został premierem, to między nim a prezesem NBP i szefem KNF toczyła się nieustanna gra o wpływy. Ostra, bo Chrzanowski miał w swoim ręku potężną władzę. To KNF decyduje choćby o tym, kto może a kto nie może zostać prezesem banku. Każdego - prywatnego i państwowego.
- KNF to jest taki strażnik zdrowia finansowego i wszystkich instytucji finansowych. To jest strażnik, który musi doskonale rozpoznawać grzeszników, (...) ale to jest strażnik, który sam musi być bez zarzutów - tłumaczy prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego prof. Elżbieta Mączyńska.
Premier wyznaczył Marcina Pachuckiego, jednego z zastępców szefa Komisji, do pełnienia obowiązków przewodniczącego.
Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
- Pismo od szefa KNF i kontrowersyjne poprawki. Opozycja: konieczna komisja śledcza
- Kowalczyk o znajomości z Chrzanowskim: proponował mnie do giełdy i do banku
- Były szef KNF nie doradzi prezydentowi. "Trzeba poczekać na wyjaśnienie sprawy"
- Posłowie weszli z kontrolą do resortu finansów. Ministerstwo odpowiada
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (1)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
dla mnie po 32 latach służby twarz mówi wszystko.The story of your life is in your face. Ten ma na twarzy mydło i wazelinę.
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 24 maja
W Charkowie znów ruszyło metro. Nie ustaje za to krwawa ofensywa Rosjan w Donbasie. W programie powiemy również o liście otwartym sędziów do premiera Mateusza Morawieckiego, o egzaminach ósmoklasistów, a także o senackiej komisji ds. inwigilacji Pegasusem. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Rosjanie brutalnie atakują Donbas. "Starają się zniszczyć wszystko, co żyje"
Mija 90 dni od rozpoczęcia przez Rosję pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę. W Charkowie znów ruszyło metro. Jeszcze niedawno stacje metra w Charkowie służyły za miejsca, w których mieszkańcy szukali namiastki bezpieczeństwa. Nie ustaje rosyjska ofensywa w Donbasie.
czytaj więcej »Sędziowie, którzy mają postępowania dyscyplinarne, napisali list otwarty do premiera
Blisko 60 sędziów, wobec których prowadzone są postępowania dyscyplinarne, zwróciło się w liście otwartym do Mateusza Morawieckiego, żeby premier ich przeprosił. W ubiegłym tygodniu szef rządu stwierdził, że "powyżej 90 procent postępowań dyscyplinujących dotyczyło sędziów, którzy albo jeździli po pijanemu, albo dopuścili się gwałtu albo jakichś innych kradzieży".
czytaj więcej »Polska ma kupić sześć kolejnych baterii systemu Patriot
Ministerstwo Obrony Narodowej chce kupić kolejne baterie amerykańskich Patriotów razem z radarami, wyrzutniami i pociskami. Tym razem ma ich być sześć. Pierwszy kontrakt obejmował zakup dwóch baterii.
czytaj więcej »Czy Polska jest atrakcyjna dla inwestorów? "Stworzyliśmy unikalny model gospodarczy"
Na wtorkowym panelu Forum Gospodarczego w Davos prezydent Andrzej Duda apelował, by twardo stać po stronie Ukrainy. Dyskutowano też o konsekwencjach wojny: zagrożeniu głodem i odbudowie Ukrainy. W Davos przebywa też premier Mateusz Morawiecki, który chwalił się wzrostem inwestycji w Polsce. Eksperci mają jednak inne zdanie na ten temat.
czytaj więcej »Przedsiębiorcy z niepokojem patrzą w przyszłość. "Nam grozi kilka kryzysów"
Sezon wakacyjny już na horyzoncie, a hotelarze, restauratorzy i organizatorzy turystyki patrzą w przyszłość z niepokojem. Jak mówią, ciężko im zaplanować budżet przy galopującej inflacji, a opłat nie da się klientom podnosić w nieskończoność.
czytaj więcej »Żony ratowników z Pniówka opowiedziały o tym, co przeżyły. "Nikt z kopalni do mnie nie zadzwonił"
To była jedna z największych tragedii ostatnich lat. Pochowano już dziewięciu górników. Siedmiu, w tym pięciu ratowników, nadal uznaje się za zaginionych. Żony zaginionych ratowników górniczych mają żal do dyrekcji kopalni Pniówek.
czytaj więcej »Rozpoczęły się egzaminy ósmoklasistów. Uczniowie zmierzyli się już z językiem polskim
Ponad pół miliona ósmoklasistów przystąpiło we wtorek do egzaminu z języka polskiego. Uczniowie mieli dwie godziny, by zmierzyć się z zadaniami. To był pierwszy z trzech egzaminów na zakończenie szkoły podstawowej. Przed ósmoklasistami jeszcze matematyka i język obcy.
czytaj więcej »"Pegasus stał się instrumentem politycznym". Wracają pytania o inwigilację i sejmową komisję śledczą
We wtorek przed senacką komisją ds. inwigilacji Pegasusem odpowiadał na pytania były rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Członkowie komisji wznowili prace po kilkutygodniowej przerwie, ale przy tej okazji wracają też pytania o sejmową komisję śledczą. Wniosek o jej powołanie wciąż nie został poddany pod głosowanie, a Paweł Kukiz przestał się o komisję dopominać.
czytaj więcej »Spektrum autyzmu u dziewczynek. Eksperci wyjaśniają, jak rozpoznać objawy
Ciche, spokojne, zamknięte w sobie i swoim świecie - często takie zachowanie dziewczynek nie budzi niepokoju. Jednak według lekarzy to mogą być objawy spektrum autyzmu. W Polsce z niezdiagnozowanym spektrum autyzmu może żyć nawet dwieście tysięcy osób.
czytaj więcej »Zabójstwo na Nowym Świecie w Warszawie. Wydano listy gończe za podejrzanymi
Sąd wydał listy gończe za dwoma podejrzanymi o zabójstwo na warszawskim Nowym Świecie. Poszukiwani to Sebastian Włodarczyk i Łukasz Goławski. Do zabójstwa doszło w nocy z 8 na 9 maja.
czytaj więcej »Motocykliści niszczą mu uprawy. Rolnik wyznaczył nagrodę za rozpoznanie sprawców
Susza nie pomaga, drogie nawozy rujnują budżet, a do tego rolnikowi z Podkarpacia uprawy rozjeżdżają motocykliści. Andrzej Urbanek próbował ich gonić, ale uszkodził auto. Na szczęście ma nagranie z akcji. Wyznaczył nagrodę i teraz czeka na pomoc.
czytaj więcej »Prognoza pogody na środę 25 maja
W środę przeważnie pochmurno z opadami deszczu (3-15 mm). Na Podkarpaciu i Roztoczu Lubelskim możliwe burze (z 10-20 mm opadu i porywami wiatru o prędkości do 60-80 km/h). Ziemia Lubuska i Dolny Śląsk na ogół bez z opadów. Temperatura maksymalna od 19 stopni Celsjusza na Pomorzu do 23 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni.
czytaj więcej »Fakty z 23 maja
Sędzia Paweł Juszczyszyn nie orzeka od ponad dwóch lat. Teraz Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła decyzję o jego zawieszeniu. W programie powiemy również o sytuacji na polskim rynku nieruchomości i o wyjątkowym teledysku, który ma moc i żar niczym Bayraktar. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Izba Dyscyplinarna przywróciła sędziego Pawła Juszczyszyna do orzekania
Paweł Juszczyszyn nie orzeka od ponad dwóch lat, mimo wyroków nakazujących przywrócenie go do pracy. Teraz Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła swoją decyzję o jego zawieszeniu.
czytaj więcej »