Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Monika Krajewska / Fakty TVN
  • Nieznany sprawca wlał do uli olej napędowy. Zginęło tysiące pszczół
  • Twórczość Wisławy Szymborskiej trafi do Biblioteki Końca Świata
Życie po covidzie

Naukowcy: powikłania po COVID-19 pojawiają się w ciągu pół roku u jednej trzeciej ozdrowieńców

Aż jedna trzecia ozdrowieńców ma po COVID-19 powikłania - alarmują brytyjscy naukowcy. Są to problemy m.in. neurologiczne i psychiczne, nawet pół roku po zakażeniu. Pojawiają sie także u osób, które COVID-19 nie przechodziły ciężko.

Praca nad swobodnym oddechem i lepszą koordynacją ruchową - pacjenci oddziału rehabilitacji w Głuchołazach doskonale rozumieją, czym są powikłania po COVID-19.

- Radość, że przeżyłam, ale z drugiej strony może nie zaniki pamięci, ale bardzo trudno się koncentruję, muszę kilka razy sobie powtórzyć - tłumaczy pani Jolanta, pacjentka Szpitala Specjalistycznego MSWiA w Głuchołazach.

Szpital imienia Stefana Żeromskiego w Krakowie zbada dzieci, które przeszły COVID-19

W Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie rozpoczął się program badań...

Lekarze alarmują, że po kolejnej fali zachorowań będziemy mieli wielką falę powikłań.

- Stwierdzamy także dość dużo objawów dodatkowych, długo utrzymujących się, związanych z zaburzeniami równowagi, zaburzeniami koordynacji, zaburzeniami pamięci i koncentracji, objawów także związanych z lękami i depresją - wyjaśnia prof. Jan Szczegielniak, konsultant krajowy w dziedzinie fizjoterapii.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Z najnowszych badań opublikowanych w magazynie "Lancet" wynika, że aż jedna trzecia pocovidowych pacjentów zmaga się z problemami neurologicznymi bądź psychicznymi. Naukowcy z Oksfordu przeanalizowali dane medyczne ponad 230 tysięcy Amerykanów i ustalili, że powikłania pojawiają się u nich w ciągu pół roku od przebycia choroby.

- Pojawiają się zespoły majaczeniowe, pojawiają się zaburzenia smaku i węchu, a to przecież nic innego, jak szczególna predyspozycja do atakowania ośrodkowego układu nerwowego. Wirus jest wirusem podstępnym - ocenia prof. Janusz Heitzman z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Długa lista powikłań po COVID-19

Najczęstsze powikłania to depresja, zaburzenia nastroju, stany lękowe i bezsenność, ale część chorych, głównie tych, którzy COVID-19 przeszli ciężko, cierpi także z powodu demencji czy udarów.

- Depresja, złe samopoczucie długo utrzymujące się, poczucie lęku. To może wynikać po prostu z takiej reakcji psychologicznej wynikającej z zagrożenia i z tego, że pacjent przebył ciężką chorobę zagrażającą życiu - twierdzi prof. Krzysztof Selmaj z Katedry Neurologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Naukowcy podkreślają, że różne powikłania pojawiają się niezależnie od tego, czy COVID-19 przeszliśmy ciężko czy z niewielkimi objawami. Są one znacznie częstsze niż te obserwowane na przykład po przejściu grypy. Polscy eksperci dodają, że tak zwana mgła covidowa u starszych pacjentów może powodować starzenie psychiczne.

- Aż o 10 lat! Ale to ujawniać się będzie u osób powyżej 40 roku życia. Czyli ten czterdziestolatek z zaburzeniami o charakterze poznawczym będzie myślał jak 50-latek, 50-latek jak 60-latek - twierdzi prof. Janusz Heitzman.

Praca naukowców z Oksfordu to największe do tej pory badanie wpływu COVID-19 na zdrowie psychiczne. Ich zdaniem wiele zaburzeń ma charakter przewlekły i nawracający, co oznacza, że mogą one odciskać piętno na systemie opieki zdrowotnej jeszcze przez wiele lat.

Autor: Monika Krajewska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix